Nedavne raziskave so pokazale, da je med starejšimi najstniki in mladimi odraslimi spolno davljenje eno najbolj priljubljenih dejanj med spolnim odnosom. To med strokovnjaki, tako medicinskimi, sociološkimi kot psihološkimi, vzbuja skrb za varnost generacije Z, torej tistih, rojenih med letoma 1995 in 2010.
"Ni možnosti, da bi se dušili med seksom brez tveganja," je opozorila dr. Debi Herbernik, profesorica javnega zdravja na univerzi Indiana.
Spolno "davljenje" ali "dušenje" je erotična praksa, ki pogosto vključuje igro moči, torej dinamiko, ki vključuje dominantnega in tako imenovanega submisivnega partnerja. Menda vodi do povečanega vznemirjenja in intenzivnejših orgazmov, vendar ta sado-mazo igra ni prav nič nedolžna in lahko povzroči resne posledice, kot so izguba zavesti, resne poškodbe, poškodbe možganov in v redkih primerih tudi smrt po nesreči, poroča The Sun.
"Spolno dušenje je bilo nekoč izjemno redko, zdaj pa to preizkuša veliko mladih. Nasprotno pa je to izkušnjo doživelo zelo malo odraslih, starejših od 50 let," pravi dr. Herbernik in navaja reprezentativne študije, opravljene na fakultetah.
Rezultati raziskave Centra za spolno zdravje Univerze v Indiani kažejo, da se dinamika BDSM vedno bolj normalizira, strokovnjaki pa pozivajo k temeljnemu izobraževanju mladih o varnem seksu.
Več kot polovica anketirancev je med seksom preizkusila fetiš "dušenja".
Nedavna raziskava Pravne fakultete Univerze v Melbournu in Univerze v Queenslandu na 4702 osebah, starih od 18 do 35 let, je pokazala, da je kar 57 odstotkov sodelujočih vsaj enkrat imelo izkušnjo davljenja med seksom.
"Dejanja, ki ga običajno imenujemo dušenje ali davljenje in je definirano kot trenutek, ko se osebi z uporabo rok, drugih delov telesa ali z vezanjem okoli vratu ustavi ali omeji dihanje, ni mogoče varno uporabljati med seksom," je poudarila ekipa zdravnikov in raziskovalcev pod vodstvom profesorice Heather Douglas.
"Pritisk na vrat ni varen. Že majhen pritisk lahko povzroči resno škodo in potencialno smrt. Posebno zaskrbljujoče je, da lahko takšno vedenje povzroči poškodbo možganov, in več ko se ljudje davijo, večja je verjetnost, da bo prišlo do možganskih poškodb. Ljudje se pogosto sploh ne bodo zavedali, da so utrpeli kakršne koli posledice," poudarja profesorica Douglas z univerze v Melbournu za Nevs.com.au.