Evropa in posledično Evropska unija (EU) sta avtomobilski velesili tako v produkcijskem kot v tržnem smislu. Avtomobilska industrija predstavlja gospodarsko hrbtenico zlasti EU, v nekaterih članicah pa ima ob vsem tem izjemen pomen, kar še posebej velja za Nemčijo, Francijo, pa vse bolj tudi Češko, Slovaško, Poljsko, Madžarsko ipd. Slovenija je v tem pogledu nekako na repu, kajti Revoz je naša edina avtomobilska tovarna. Drži pa, da ima slovenska industrija avtomobilskih sestavnih/rezervnih delov v nacionalnem pogledu pomembno težo.
Na stari celini trenutno deluje - z manjšimi ali večjimi težavami - 290 tovarn, v katerih nastajajo avtomobili/vozila in motorji zanje. Od tega jih je v EU 185, večina (135) se ukvarja z izdelavo osebnih avtomobilov, 37 jih sestavlja lahka gospodarska vozila (LGV), 54 je izdelovalcev težkih gospodarskih vozil (TGV), 58 se jih ukvarja z avtobusi, kar 71 pa jih izdeluje pogonske agregate.
Novo mesto: lani skoraj šesttedenska pavza
V Novem mestu so lani izdelali dobrih 141 tisoč avtomobilov. To je bilo za 28,9 odstotka manj kot leta 2019. To niti ne preseneča, saj je bilo lansko leto v tem pogledu nekaj posebnega. V tovarni so zaradi epidemije proizvodnjo zaustavili 17. marca in jo nato postopoma začeli zaganjati šele 28. aprila. Hkrati s tem se je zmanjšalo tudi število zaposlenih, in sicer za več kot 22 odstotkov. Tudi letos ne gre brez težav zaradi pomanjkanja sestavnih delov (polprevodnikov). Znano je, da bo twingo v Novem mestu nastajal le do leta 2024, izteka pa se tudi izdelava smarta forfour.
Po statistiki evropskega združenja izdelovalcev avtomobilov je avtomobilska industrija najbolj razširjena oziroma največja v Nemčiji. To seveda ni nič novega ali presenetljivega. Po teh podatkih imajo tam 23 tovarn osebnih vozil, štiri z LGV, tri izdelujejo vozila TGV, tri tovarne sestavljajo avtobuse, 13 pa motorje. Skupaj je tam zgoraj 41 avtomobilskih tovarn. Druga je Francija s 30 različnimi avtomobilskimi tovarnami, v Italiji jih je 22, v Španiji 16, prav tako na Poljskem, na Nizozemskem jih deluje deset, v Češki republiki in na Švedskem po osem, na Slovaškem štiri, Portugalci jih imajo pet, Madžari šest ipd. Slovenija ima torej novomeški Revoz, ki je znotraj Renaulta, na Hrvaškem pa omenjena statistika med izdelovalce po vsej verjetnosti šteje vse bolj znani Rimac Automobili.
Tudi v državah, ki niso članice EU, je avtomobilska industrija pomemben gospodarski dejavnik. Najbolj seveda izstopa Rusija, kjer imajo 34 različnih avtomobilskih tovarn, v Turčiji jih je kar 17, v nekdanji članici EU Veliki Britaniji deluje 30 avtomobilskih tovarn, v Ukrajini jih imajo šest, v Belorusiji štiri, v Srbiji tri ipd.
Slovenija je torej na repu po številu avtomobilskih tovarn, ne pa tedaj, ko gre za število izdelanih avtomobilov na zaposlenega v avtomobilski industriji. Tukaj smo takoj za Španijo, pa torej pred vsemi drugimi članicami EU. Podatek je zanimiv, nima pa kakšne posebne ali morda izjemne teže. Veliko pomembnejša bi bila informacija o produktivnosti v Revozu v primerjavi z drugimi tovarnami znotraj koncerna Renault. Ampak to je že povsem druga zgodba.