Električni baterijski avtomobili - lani bolje kot letos

Janez Kovačič Janez Kovačič
02.07.2021 05:00
Bolj ali manj je očitno, da ti avtomobili pri nas še vedno niso dovolj zanimivi oziroma konkurenčni.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tesla 3 je v petih mesecih zasedla prestol najbolje prodajanega električnega baterijskega avtomobila, pa čeprav je avto, ki v tej kategoriji ni med najcenejšimi. Foto: Tovarna
Tovarna

Električni baterijski avtomobili (EBA) so v velikem zagonu, kar ni posebna novost. Kljub nekaterim pomislekom, ki imajo svojo težo, skoraj vse avtomobilske tovarne vidijo svojo prihodnost zlasti v tej vrsti avtomobilov. Tem trendom bolj ali manj zavzeto sledijo tako rekoč vse države članice Evropske unije (EU). Velja tudi za Slovenijo, pri čemer pa se obseg prodaje teh avtomobilov zvišuje zelo zelo počasi - ali pa tudi ne.

​Tesla 3 pred konkurenco

Po podatkih podjetja Ardi, ki pripravlja statistiko posla z osebnimi in tudi drugimi vozili na slovenskem trgu, je bilo letos oziroma v petih letošnjih mesecih pri nas prodanih le 541 električnih baterijskih avtomobilov. To je celo za 6,2 odstotka manj kot v lanskem primerljivem času, pri čemer je dobro znano, da je bilo lanskih pet mesecev pod veliko hujšim pritiskom pandemije, kot so bili letošnji. Padec je zanimiv, kar je v nasprotju z dogajanjem na slovenskem trgu, kjer je bilo letos prodanih 25.833 avtomobilov oziroma za 20,5 odstotka več kot lani v tem času. Zakaj se je prodaja EBA zmanjšala, je mogoče le ugibati. Nesporno dejstvo je, da država posel s temi avtomobili načeloma podpira s subvencijo 4500 evrov, pri čemer ta ne sme preseči 20 odstotkov vrednosti avtomobila. Glede na prav tako znano dejstvo, da so EBA še vedno bistveno dražji od avtomobilov z bencinskim ali dizelskim motorjem, se zdi, da za večino kupcev pri nas še zmeraj niso konkurenčni oziroma zanimivi. Žal pa statistika ne loči med zasebnimi (fizičnimi) in poslovnimi kupci, kar bi bil gotovo zelo zanimiv podatek.

V kategorijo najdražjih in po svoje precej eksotičnih EBA gotovo spada tudi Porschejev taycan, ki je na voljo v dveh izvedbah. V Sloveniji so doslej prodali, pravzaprav registrirali, dva. Foto: Vinko KERNC
Vinko Kernc

Pregled letošnje prodaje po posameznih modelih EBA kaže zanimivo podobo: tesla 3 je bil v letošnjih petih mesecih s prodajo 102 avtomobilov precej pred najbližjimi zasledovalci. Prednost tega ameriškega avtomobila je zanimiva, saj ne spada med cenejše. Mesečna prodaja tudi kaže, da je bilo največ tesel 3 prodanih marca (54), v zadnjih dveh mesecih pa je bilo zanimanja bistveno manj kot prej. Na drugem in tretjem mestu sta dva renaulta, in sicer zoe in twingo v električni izvedbi, kar je pomembno vsaj zato, ker ta nastaja v novomeškem Revozu. Najbolje prodajani EBA v maju pa je bila škoda enyaq 80 (22), kar je presenetljivo, saj se je ta prva povsem električna škoda na trgu pojavila prav maja. Vprašanje je, ali je slovenski zastopnik koncerna Volkswagen zadovoljen s prodajo ID.4, vendar je res, da so bile doslej na voljo različne izvedenke in jih statistika vodi vsako posebej.

Renault zoe je avtomobil, ki je ves ta čas v vrhu prodaje na slovenskem trgu, v zadnjem času pa mu družbo dela hišni twingo v električni izvedbi.
Vinko Kernc

​Eksoti za velik denar

Precej razumljivo je, da so nekateri premijski električni baterijski avtomobili tako rekoč eksoti. To recimo še posebno velja za Porschejevega taycana, ki je že nekaj časa na voljo tudi v zmogljivejši izvedenki turbo S, pri čemer cena tudi povsem osnovne izvedenke seže bistveno čez 100 tisoč evrov. V letošnji statistiki prodaje sta zabeležena dva, kar verjetno pomeni, da gre za avtomobila, ki ju je kupil zastopnik tovarne in ju uporablja v promocijske namene. Audijev e-tron je letos našel osem kupcev, kar je spodoben prodajni dosežek, saj je tudi ta model naprodaj za več kot 100 tisoč evrov. Je pa bil maja registriran tudi povsem sveži in nedvomno razburljivi audi RS e-tron GT, ki tako kot prejšnja dva ni za veliko žepov, saj je zanj treba odšteti vsaj 141 tisoč evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta