Agencija za varstvo konkurence odobrila državni prevzem Term Olimia

M.R., STA
04.01.2021 15:56
Agencija za varstvo konkurence je Slovenskemu državnemu holdingu odobrila prevzem Term Olimia, so za STA potrdili na holdingu. Gre za korak na poti do vzpostavitve državnega turističnega holdinga.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ljubljana. Ministerstvo za gospodarstvo. Zdravko Počivalšek Foto: Robert Balen (foto: Robert Balen)
Robert Balen

Slovenski državni holding je sredi leta 2019 v imenu države od Nove KBM odkupil 20,9-odstotni delež v Termah Olimia. Ker so z nakupom država in državne družbe presegle prevzemni prag, bo moral holding objaviti prevzemno ponudbo za preostale delnice, a je čakal na odločitev Agencije za varstvo konkurence glede koncentracije. Takrat bo znana tudi vrednost prevzema, po današnjih navedbah časnika Delo naj bi ta skupaj znašala 8,2 milijona evrov.

Država ima delež v Termah Olimia prek Slovenskega državnega holdinga ter prek Kapitalske družbe, Slovenskih železnic in Družbe za upravljanje terjatev bank.

Država načrtuje skladno s strategijo razvoja turizma konsolidirati lastništvo in upravljanje turističnih podjetij z državnim lastništvom. Pod Slovenski turistični holding (STH), kakor naj bi se imenoval novi upravljalec, naj bi v sklopu treh hčerinskih družb - alpski, obalni in termalni turizem - združili družbe Sava Turizem, Terme Olimia, Istrabenz Turizem in Thermana (obe sta že na posebni namenski družbi, ki jo je ustanovila DUTB), Adria Ankaran in Hit Alpinea, turistično vejo novogoriškega Hita.

Potem ko je bilo storjenih že kar nekaj korakov v smeri vzpostavitve holdinga, se čaka na to, kaj bo s konsolidacijo državnega lastništva v družbi Sava, pod katero spada Sava Turizem. SDH se dogovarja za odkup deleža od sklada York, ki v Savi obvladuje 43-odstotni delež. SDH in Kapitalska družba sta njena 46-odstotna lastnika, vsi trije pa so upniki družbe, do katerih ima Sava še za okoli 60 milijonov dolga, ki ga mora poplačati do konca junija letos.

Za določitev cene in odkup deleža v Savi naj bi se po neuradnih informacijah Dela čakalo na rezultate leta 2020 in projekcije za letošnje leto. Cena naj bi bila tako nižja od spomladanske, ki je znašala dobrih 40 milijonov evrov.

SDH bo moral za uresničitev oblikovanja državnega turističnega holdinga pridobiti soglasje AVK za prevzem Save in za holding. Po neuradnih navedbah časnika bi lahko bile lastniške koncentracije države v turizmu problematične. Zato menda ni izključeno, da bi SDH v projekt že prej vključil zasebne vlagatelje, dodaja Delo.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta