(BORZNI KOMENTAR) Optimizem se hitro širi tudi na domačem trgu Ljubljanske borze

Domači delniški trg je najcenejši v regiji in zelo nizko zadolžen, kar je ob dani epidemiološki situaciji zelo pomembno.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tit Košir

V ZDA tik pred visoko fiskalno potrošnjo

Joe Biden je v prejšnjem tednu predstavil načrt novega paketa fiskalne stimulacije v višini 1,9 bilijona dolarjev z neposrednimi plačili v višini 1.400 dolarjev in z nadomestili za brezposelnost. Predlagani paket vsebuje 130 milijard dolarjev pomoči za odprtje šol in 350 milijard dolarjev namenjenih proračunom zveznih držav in drugim lokalnim oblastem.

Ker predlagana investicija predstavlja 8,8-odstotni delež bruto domačega proizvoda ZDA iz leta 2019, se moramo vprašati, kaj takšna investicija pomeni za kapitalske trge.

Razumeti moramo, da se taka investicija ne bo sorazmerno porazdelila med sektorje gospodarstva. Reakcija na kapitalskih trgih je lahko delna pocenitev ameriških državnih obveznic, saj gre za povišano javno potrošnjo, katere koristi bi bili neposredno deležni predvsem sektorji nujnih (ETF koda: XLP US) in nenujnih potrošnih dobrin (ETF koda: XLY US) ter sektor gospodarskih javnih služb (ETF koda: XLU US), posredno pa še sektorja financ (ETF koda: XLF US) in energetike (ETF koda: XLE US).

Obrestne mere, ležarine, inflacija in rast delniških tečajev

V preteklem tednu se je odvilo zasedanje Ameriške centralne banke (FED), ki je po letih prenizke inflacije septembra odobrila nove smernice denarne politike, v katerih je zapisala, da bi bilo primerno obrestne mere obdržati blizu ničle, dokler se inflacija ne dvigne na 2-odstotni cilj. Poleg tega je FED pripravljen začasno dopustiti tudi nekoliko višjo inflacijo. Skratka, temeljne obrestne mere se ne bodo dvignile kmalu, to pa je seveda voda na mlin delniškim trgom, žal pa tudi ležarinam na bankah. Proti koncu leta pa lahko pričakujemo povišano inflacijo vsaj v ZDA, če ne tudi v območju evra.

Domači trg Ljubljanske borze (LJSE) ostaja zanimiv

Prve tri tedne novega leta je zaznamovala sinhrona globalna rast delniških tečajev. Kljub trenutni zaustavitvi gospodarskega okrevanja zaradi pandemije, se optimizem hitro širi tudi na domačem trgu Ljubljanske borze. Domači indeks SBITOP je letos pridobil že 5 odstotkov na svoji vrednosti in se je tako na začetku leta bolje odrezal od ameriških in evropskih trgov. Med osrednjimi domačimi delnicami so se dobro odrezale delnice Cinkarne Celje, Krke, NLB, Petrola, Telekoma Slovenije ter obeh največjih domačih zavarovalnic - Skupine Triglav in Zavarovalne Skupine Sava (Sava Re).

Kljub nedavnim nekoliko višjim rastem tečajev domačih delnic so te v primerjavi s tujimi podjetji še vedno cenejše, a nič manj dobičkonosne, kar pomeni, da pri omenjenih domačih vrednostnih papirjih v prihodnje lahko še pričakujemo nadaljevanje rasti tečajev. Domače delnice so torej tipično cenejše od delnic na zahodnih trgih, kjer so nekateri tečaji že skoraj predragi.

Domači delniški trg je najcenejši v regiji in zelo nizko zadolžen, kar je ob dani epidemiološki situaciji zelo pomembno. Ob vsem tem pa domači trg izplačuje najvišje oziroma zelo visoke dividende, saj je dividenda donosnost indeksa SBITOP nad petimi odstotki. Sicer so pri nas v veljavi še vedno prepovedi glede izplačevanja dividend za banke in zavarovalnice. Ko bodo te prepovedi dvignjene, lahko pričakujemo krepke poskoke pri cenah delnic NLB, Zavarovalnice Triglav in Save Re.

Tudi delniški trgi pričakujejo cepivo Johnson & Johnson

Kar se tiče novega cepiva od ameriškega farmacevta Johnson & Johnson (J&J, koda delnice: JNJ US), so v ZDA in drugod po svetu v visokem pričakovanju. Prvi odmerki v milijonih enot se v ZDA pričakujejo v marcu. Za razliko od že avtoriziranih cepiv, ki zahtevajo dva odmerka, cepivo J&J potrebuje le enega, kar bi močno poenostavilo logistiko v zdravstvenem sistemu, poleg tega pa bi se J&J cepivo lahko hranilo v hladilniku, saj bi tam ostalo uporabno še mesece, medtem ko je potrebno ostala cepiva zamrzniti. To pa omogoča mnogo višjo in cenejšo dostopnost cepiva J&J. Podjetje ima tri glavne prodajne segmente, potrošniški izdelki, farmacija in medicinski pripomočki. V tem letu lahko pričakujemo nadaljevanje rasti prihodkov na področju prodaje farmacevtskih izdelkov. S pričakovanim izboljšanjem globalne epidemiološke slike v drugi polovici leta pa lahko računamo na pospešeno povišanje prodaje medicinskih pripomočkov. Skratka, zaradi pričakovane prodaje rasti prihodkov v letošnjem letu iz segmenta medicinske opreme, je J&J trenutno v dobrem položaju, kar se tiče pozitivnih cenovnih pritiskov na tečaj delnic podjetja, medtem ko dodatno gonilo rasti ponuja njihovo pričakovano cepivo za covid-19 zaradi prednosti pred cepivi podjetij Pfizer (koda delnice: PFE US) in Moderna (koda delnice: MRNA US). Prodaja medicinskih pripomočkov se je pri J&J v zadnjem letu znižala za dobrih 15 odstotkov. Z uspešnim razvojem cepiva proti covid-19 bi ravno segment medicinskih pripomočkov krepko okreval, ki predstavlja dobrih 30 odstotkov prihodkov podjetja. K temu bi levji delež lahko prispevala ravno vpeljava njihovega cepiva v tem letu. Takšen razplet pa bi izboljšal tako dobičkonosnost podjetja kot tudi ceno delnic J&J.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.