"Narediti moramo vse, da do vnovičnega zapiranja gospodarstva ne pride. Številni obrtniki in podjetniki, zlasti v storitvenih dejavnostih, še vedno okrevajo po večmesečnem zaprtju posameznih panog," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
Vse obrtnike, podjetnike in državljane so pozvali, naj spoštujejo zaščitne ukrepe in dosledno preverjajo pogoj PCT. "Le s skupnimi močmi bomo lahko zajezili širjenje okužb in s tem preprečili zapiranje družbe ter gospodarstva. Vsak lahko k temu prispeva z odgovornim ravnanjem," je dejal predsednik OZS Branko Meh.
V OZS so ponovili, da zapiranje malega gospodarstva ni rešitev. "Izkušnje kažejo, da so se dejavnosti v času zaprtja preselile na črni trg, kjer pa se ne upoštevajo nikakršni zaščitni ukrepi in kjer ni nikakršnega nadzora. Posledica pa je še večje število okužb," so znova navedli.
Tudi GZS odločno proti morebitnemu zapiranju gospodarstva
Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) opozarja, da zaprtje gospodarstva ni sprejemljivo. Zato poziva k doslednemu preverjanju pogoja PCT in spoštovanju preventivnih ukrepov na vseh področjih javnega življenja, od vseh državljanov pa pričakuje odgovorno ravnanje. Le če združimo moči, lahko premagamo covid-19, izpostavlja.
"Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ob hitro naraščajočem trendu okužb s covidom-19 svoje članstvo poziva, da k zaustavitvi trenda pripomore tudi s spodbujanjem višje precepljenosti zaposlenih v podjetjih. Predlagamo tudi testiranje cepljenih in prebolevnikov v dejavnostih, kjer je največ medosebnih stikov," so danes sporočili.
V GZS so ponovno izpostavili zahtevo gospodarstva, da gredo stroški testiranja necepljenih in neprebolevnikov v breme posameznika, ki se brez utemeljenih zdravstvenih razlogov ne odloči za cepljenje. Glede na razmere predlagajo razširitev testiranja na cepljenje in prebolevnike v dejavnostih, kjer je največ medosebnih stikov. Stroške teh testiranj pa bi po oceni GZS morala prevzeti država.
Če bi se sedaj kot država popolnoma zaprli, bi bili edini v Evropi
Generalni direktor GZS Aleš Cantarutti je dejal, da razumejo pozive stroke k popolnemu zaprtju države, a opozoril, da si gospodarstvo tega ne more privoščiti. Slovenija po njegovem v razmerah, ko se evropsko gospodarstvo ponovno postavlja na noge in ostale države ostajajo odprte, z morebitnim zapiranjem ne more odstopati.
"Če bi se sedaj kot država popolnoma zaprli, bi bili edini v Evropi. Tuji poslovni partnerji bi lahko naša podjetja kaj hitro nadomestili z drugimi in jih tako izrinili iz verig vrednosti. Konkurenca na mednarodnih trgih je res huda. Izgube naročil tujih partnerjev si slovenska podjetja v teh občutljivih časih ne morejo privoščiti," je poudaril.