Delavci prebili predor Škofije na nastajajočem drugem tiru

STA, A.L.
02.03.2023 18:02

Delavci so skladno z napovedmi prebili še zadnji meter 3,8 kilometra dolgega predora Škofije na trasi drugega tira Koper-Divača, so sporočili iz podjetja 2TDK.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
2tdk

Gre za tretji najdaljši predor na celotni trasi nastajajoče nove železniške, obenem pa trenutno tudi drugi najdaljši izkopani predor v Sloveniji.

Združitev predora je po pojasnilih projektnega podjetja 2TDK potekala na 2150 metrih z južne, torej koprske strani, z zadnjim metrom pa je tako izkopanih 3808 metrov.

To je sicer tretji preboj predora na trasi drugega tira, po navedbah 2TDK pa se je zgodil nekaj več kot mesec dni pred predvidenim rokom. Če dela na predoru zaradi pritožb okoliških prebivalcev ponoči ne bi bila začasno prekinjena, bi preboj beležili še prej, so dodali v podjetju.

Pred tem so že prebili predora Stepani in Mlinarji. Do zdaj so izvrtali približno polovico vseh načrtovanih glavnih in servisnih cevi, torej več kot 17 kilometrov.

Na predoru Škofije so z deli na južni strani začeli septembra 2021

Predor Škofije oziroma T8 je enotirni železniški predor z vzporedno servisno cevjo. Gre za najdaljši predor proge na obalnem odseku trase, tretji največji na celotni nastajajoči progi ter istočasno trenutno drugi najdaljši izkopani predor v Sloveniji, za predorom Karavanke.

Celotna trasa drugega tira železniške proge Divača-Koper sicer predvideva osem predorov, ki skupaj s servisnimi in izstopnimi cevmi merijo 37,4 kilometra. Najdaljša bosta prvi in drugi predor s kraške strani, ki bosta v dolžino merila 6,7 kilometra in šest kilometrov.

Na predoru Škofije so z deli na južni strani začeli septembra 2021, na severni pa v decembru istega leta, istočasno pa se je izvajal izkop glavne ter servisne cevi. Obe predorski cevi sta medsebojno povezani prek sedmih prečnikov, ki bodo pozneje v primeru nesreč ali izrednih dogodkov omogočali prehod ljudi iz glavne v servisno cev, so pojasnili pri 2TDK.

V projektni družbi ocenjujejo, da bo na račun dejanskih geološko-geomehanskih razmer pri izkopnih delih ob koncu izvedbe teh del vsaj 12 milijonov evrov prihrankov.

V 2TDK so v začetku tedna za STA pojasnili, da po načrtih poteka tudi gradnja viadukta Gabrovica pod avtocestnim viaduktom Črni Kal. Viadukt Gabrovica je naslednji velik objekt po predoru Škofije v smeri Divače. Dokončali so štiri stebre, preostale štiri bodo predvidoma zgradili v roku meseca dni.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta