Ljubo Jasnič je dejal, da sam iz Urhovega odstopa ne bi delal velike tragedije.
Na današnji seji sveta stranke DeSUS je odstopil predsednik sveta DeSUS Anton Urh. Z dodatno točko dnevnega reda o problematiziranju Urhovega vodenja sej naj bi nekateri člani sveta stranke, najbolj glasno se omenja Draga Kocbeka, ki je vodil danes že ukinjeni odbor stranke v Radencih, poskušali doseči Urhovo zamenjavo. "Žal se to dogaja v stranki, ki jo ruši član stranke, ki je predlagal spremembo dnevnega reda, to je Drago Kocbek, pa mogoče še njemu podobni. To je resnica. Nisem mogel pristati na to, tudi nisem dobil zaščite od predsednika stranke Ljuba Jasniča, tako da je bila moja edina upravičena poteza, da odstopim kot predsednik sveta stranke DeSUS," je za Večer povedal Urh. "Ko je bil ta predlog izglasovan, sem točno vedel, koliko je ura in sprejel svojo odločitev," je dodal nekdanji predsednik sveta DeSUS.
Po Urhovih besedah so hkrati z njim sejo med drugim zapustili vsi člani sveta stranke z Gorenjske: "Potem je prevzel vodenje podpredsednik stranke Emil Kumer, ki pa so ga ozmerjali z 'budalo'. Žalostno, da se sliši nekaj takega od enega pokrajinskega šefa Draga Kocbeka." Čeprav smo sprva poročali, da se je tudi Kumer odločil za odstop, se to ni zgodilo. Po naših informacijah je poskušal Kumer prekiniti sejo sveta stranke, vendar pa ga prisotni na čelu z Jasničem niso upoštevali. Seja se je kljub temu nadaljevala, po mnenju nekaterih mimo statuta. Za predsedujočega so nato izvolili Stanka Markovčiča, za novega predsednika sveta DeSUS pa je bil na koncu izvoljen Srečko Felix Krope. Neuradno se sicer zaradi neupoštevanja statuta že napovedujejo pritožbe na statutarno komisijo, tako zaradi Kropetove izvolitve za predsednika sveta stranke kot tudi zaradi obnašanja nekaterih članov sveta stranke.
Urh: Nikoli nisem branil poslancev po imenu, ampak po njihovem številu
Urh je na vprašanje, zakaj je do poskusa njegove zamenjave prišlo ravno danes, odgovoril, da so bile te zadeve že nekaj časa na tapeti, predvsem ko gre za njegovo stališče o odnosu med poslansko skupino in stranko. Urh je kot predsednik sveta stranke namreč vseskozi nasprotoval izključitvi poslancev Franca Jurše, Branka Simonoviča in Ivana Hršaka iz stranke: "Zagovarjal sem stališče, da je vsaka politična stranka toliko močna, kolikor ima poslancev v državnem zboru. Nikoli nisem branil poslancev po imenu, ampak vedno po njihovem številu." Kot pravi Urh, to njegovim nasprotnikom znotraj stranke zagotovo ni odgovarjalo: "Mislim, da je to eden od poglavitnih vzrokov, da so se tako odločili. To, da so danes predlagali dodatno točko dnevnega reda, pa je bil samo nek povod."
Anton Urh je odstopil z mesta predsednika sveta DeSUS.
Na vprašanje, ali bo skupaj s člani stranke z Gorenjske izstopil iz stranke, pa Urh odgovarja, da bodo za zdaj vsi ostali člani DeSUS. "Kako bomo ravnali vnaprej, se bomo pogovorili med seboj. Žal mi je, da bi stranka DeSUS propadla, ker ima zelo dobre korenine in ko so jo ustanavljali, so imeli točne cilje in tega ne bi smeli mi zanemariti. Ampak s takšnim vodenjem stranka vsak dan slabi," je dodal Urh. Poslancev DeSUS na seji sveta stranke ni bilo, so pa prek Twitterja sporočili, da se distancirajo od dejanj vodstva stranke na današnji seji sveta stranke.
Jasnič: Iz Urhovega odstopa ne delam tragedije
Prvak DeSUS Ljubo Jasnič je na drugi strani dejal, da za Urhov odstop ni bilo nobenega posebnega razloga. "Sam je odstopil. Očitno je čutil, da v tem momentu naredi to potezo. Jaz iz tega ne delam ne vem kakšne tragedije." Na vprašanje, ali držijo navedbe, da naj bi nekateri na seji ozmerjali Kumra, pa je predsednik DeSUS odgovoril, da prvič sliši, "da smo ga zmerjali". Na vprašanje, ali je v ozadju Urhovega odstopa njegovo zavračanje izključitve poslancev iz stranke, je Jasnič odgovoril, da na seji sveta stranke o tem niso razpravljali. Ob tem je spet poudaril, da poslancev iz stranke ne morejo izključiti predsednik, izvršni odbro ali svet stranke, temveč samo občinski odbori, katerih člani so poslanci. Ob tem je priznal, da odnosi med stranko in poslansko skupino niso dobri: "Menda so se odrekli stranki." Potem ko so ga novinarji opozorili, da so se poslanci na Twitterju le distancirali od dogajanja na seji sveta stranke, je Jasnič ocenil, da so se Jurša, Hršak in Simonovič že zdavnaj distancirali od stranke: "To me nič ne čudi. Zdaj so samo povedali na glas tisto, kar so že prej delali."
Jasnič je med drugim pojasnil, da je pred sejo sveta stranke potekala tudi seja izvršnega odbora stranke. Glavne točke so bile priprave na naslednje državnozborske volitve. Izvršni odbor je podal pripombe na predlog volilnega programa stranke, ki so ga po besedah Jasniča danes predstavili na svetu stranke. Predlog programa bodo zdaj posredovali občinskim in pokrajinskim organizacijam, januarja pa ga bodo predstavili javnosti. Predsednik DeSUS je ob tem pojasnil, da je na seji sveta stranke dobil pooblastilo, da se lahko v imenu stranke o povezovanju pogovarja z različnimi strankami in skupinami, ki se pripravljajo na volitve. Na vprašanje, kdo mu je najbližje, je Jasnič odgovoril, da je to poslanska skupina nepovezanih poslancev: "Poslušali bomo, kakšne so njihove ambicije, kaj si želijo, kakšna je možnost, da bi se skupaj znašli na volitvah." Kot je pojasnil, je DeSUS v tem trenutku še vedno samostojna stranka: "Vse stvari delamo tako, kot da gremo sami na volitve." Šef stranke upokojencev ni zanikal, da se je v zadnjem obdobju neuradno pogovarjal z različnimi akterji na političnem parketu. Po naših informacijah je tudi zaradi omenjenih pogovorov v delu stranke mogoče čutiti precej nezadovoljstva z Jasničem, češ da skupaj s svojimi podporniki znotraj stranke DeSUS "prodaja" drugim političnim strankam.