(FOTO in VIDEO) Prepoved prehitevanja za težke tovornjake je v veljavi, tempo vožnje narekuje odslej najpočasnejši

Gregor Grosman
16.01.2021 06:35
Prvi dan veljave dnevne prepovedi prehitevanja za tovorna vozila na avtocesti A1 smo preverili, ali se vozniki težkih tovornjakov držijo omejitve
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Tadej Regent

Ker je avtocesta A1 (Šentilj-Koper) v prometnih konicah zelo obremenjena, tovornim vozilom, težjim od 7,5 tone, na celotni trasi od včeraj ni več dovoljeno zapeljati na prehitevalni pas. Na teren smo se odpravili v pričakovanju, da ne bomo več priča dolgotrajnemu prehitevanju tovornjakov in da bomo po levi vozili, pardon prehitevali, le še osebni avtomobili. Ni bilo čisto tako, a povedati je treba, da so se kolone težkih tovornjakov vzorno valile po voznem pasu proti Ljubljani.

Bistveno manj prehitevanj je bilo v primerjavi s prejšnjimi potmi proti prestolnici. Se je pa hitro pokazalo, na kar so med drugim opozarjali pri AMZS, da sta novo žarišče postali vključevanje na avtocesto in njeno zapuščanje, kjer je treba še bolj imeti oči na pecljih in v določenih primerih bolj odločno pohoditi plin.

Velika večina vzorno po desni

Pot smo začeli v Šentilju in se mimo Maribora peljali do Arje vasi. Četudi na prvi prehitevalni manever dveh tovornjakov nismo dolgo čakali, že nekaj sto metrov čez mejo se je odvil, smo hitro puščali kilometre za seboj. Ko smo na izvozu za Velenje, ki je sredi dolge ravnine, opazovali dogajanje na avtocesti, se je nekaj tovornjakarjev precej drzno vključilo v promet. Tistim, ki so z 90 km/h pripeljali po voznem pasu, pa ni preostalo drugega kot zavirati, da so kolega spustili predse. Pri zapuščanju avtoceste je v drugem primeru osebni avto v zadnjem trenutku zavil s prehitevalnega pasu desno na izvoz, tik pred tovornjak. Tudi tu brez zaviranja 18 metrov dolgega tovornega vozila ni šlo.

Direktor podjetja Geršak transport Dejan Geršak je imel prav, ko je nedavno razmišljal, da se bo gotovo našel kdo, ki mu bo film počil in bo prehitel tovornjak pred seboj. Vendar smo takšnih primerov v dobri uri vožnje in enako dolgem času spremljanja prometa pod seboj, z nadvozov, našteli zgolj na prste obeh rok. Prav potruditi smo se morali, da smo dočakali nestrpneža, ki se mu je tako zelo mudilo, da je tvegal kazen, ali pa voznika, ki je morda spregledal tablo. Mimogrede, na uvozu Maribor -vzhod so delavci komaj ob 9.04 nameščali dopolnilno tablo, ki označuje prepoved prehitevanja med 6. in 18. uro.

Precej manj je bilo včeraj na avtocesti A1 prehitevanj težkih tovornih vozil, a povsem brez njih ni šlo. Foto: Tadej Regent
Tadej Regent

Velika večina je vzorno krmilila svoje 18 metrov dolge stroje. Na drugi lokaciji, v bližini Slovenske Bistrice, je nekaj posameznikov naredilo prekršek in po starem zapeljalo na prehitevalni pas, da bi kolegu omogočili lažje vključevanje. Če bi jih videla policija, bi jih ta dobra gesta olajšala za tri stotake.

Zanalašč je vozil 60

Pogovarjali smo se s šoferjem Davorinom, njegov vzdevek je Jocker, ki ga je od doma ločilo še pol ure vožnje, vračal se je iz Velike Britanije. Še preden smo do konca vprašali, kaj meni o ukrepu, nam je pod nos pomolil mobilnik, s katerim je posnel počasen tempo, ki ga je narekovalo počasnejše tovorno vozilo pred njim, ki je vozilo zgolj 60 km/h. "Skrbijo me zastoji. Groza bo. Namerno je vozil 60. Od trenutka, ko se je vključil, je nadaljeval v takšnem tempu," je komentiral sogovornik. K sreči je kmalu zapustil avtocesto, ker je bilo treba na bencinski servis. "Sicer bi moral za njim voziti do Kopra," je sklenil.

Na uvozu Maribor - vzhod so delavci Darsa komaj ob 9.04 nameščali dopolnilno tablo, ki označuje prepoved prehitevanja tovornih vozil med 6. in 18. uro.
Tadej Regent

Sporočila Agencije za varnost prometa, ki poziva k ustrezni varnostni razdalji, razume, a pravi, da tudi če to upošteva, varnostne razdalje ni več, kakor hitro se med kamiona vrine osebni avtomobil. "Potem nam bodo pa spet očitali neprilagojeno hitrost ali pa bo prišlo do hujših nesreč. Upam, da ne, a v tujini je bilo dokazano, da kjer so prepovedi prehitevanja, se zgodi največ prometnih nesreč," razmišlja Davorin.

Tadej Regent

Ladislav iz Slovaške, ki se je pri Framu ustavil, da dotoči gorivo, pa nam je povedal, da se tudi v njegovi domovini tovornjaki ne smejo prehitevati. Zagrožena globa za ta prekršek znaša okoli 120 evrov, a sam je še ni plačal. Iz cestnih označb je razbral, da tudi pri nas ne sme prehitevati, 300 evrov pa se mu zdi zelo visoka kazen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta