Prešernov trg v Ljubljani je bil ob 15. uri poln slovenskih kulturnih ustvarjalk in ustvarjalcev, ki so se zbrali na drugi Akciji za kulturo. V skupni izjavi aktiva so izpostavili: "Kulturne delavke in delavci se ministrstva za kulturo sramujemo. Spričo načina njegovega delovanje (bolje rečeno: nedelovanja) smo prisiljeni, da stopimo na ulico. Dialoga ni, delo kljub zahtevnim razmeram ni opravljeno, zato bomo delavke in delavci v kulturi pač morali stopnjevati akcije v javnem prostoru."
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267806542117720065{/twitter}
Pri tem so opozorili predvsem na kritičen položaj prekarcev in prekark ter kulturnih organizacij zunaj prestolnice, saj so ti še posebej na udaru. Okrog 500 udeleženk in udeležencev se je nato po središču Ljubljane odpravilo do ministrstva za kulturo, kjer so se postavili v vrsto, ki je segala vse od Slovenskega etnografskega muzeja do sedeža ministrstva na Maistrovi 10. "Kot so se nekoč postavili v vrsto za kruh, ko ga ni bilo," je zbranim navodila dajal samozaposleni gledališčnik Jaša Jenull.
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267809683307257858{/twitter}
Prva v vrsti je stala umetnostna zgodovinarka, kustosinja in profesorica na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani Petja Grafenauer. "Žalostno je, kar se dogaja s slovensko kulturo. Reakcije ministrstva so nesprejemljive. Vsi smo si ogledali video z državno sekretarko, ki ga je ministrstvo objavilo na spletni strani. Tak način komunikacije kaže na nedemokratičnost in nerazumevanje odprtega dialoga. Tega si kultura ne zasluži in ne želi. Tudi ukrepi, ki so bili do sedaj sprejeti, so samo socialni in nimajo zveze z umetniško ali kulturno produkcijo. Zavedamo se, da je mnogim hudo, a zavedati se moramo tudi, da se je naša država zgradila na kulturi. S tem se radi ponašamo, a ukrepi temu ne sledijo," je pojasnila. Torkove protestniško-umetniške akcije ob 15. uri po njenih besedah verjetno ne bodo postale stalnica, "gotovo pa ne bomo dopustili, da ostane trenutno stanje. Upamo, da ne bo treba na ulico, če pa bo treba, smo pripravljeni."
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267810692431671296{/twitter}
Ker varnostnik kulturnikov in kulturnic ni spustil v prostore ministrstva, so začeli pred vhodom puščati predmete in rekvizite, ki jih uporabljajo pri svojem ustvarjanju. Na tleh se je tako nabiral kup, ki je vedno bolj spominjal na kakšno umetniško instalacijo: lasulje, čopiči, knjige, pisala, barve, tudi obris trupla s kapljami umetne krvi – v stilu pravih filmskih krimičev. Igralec Primož Bezjak se je pred vhodom slekel do spodnjic in svoja oblačila kot igralski rekvizit zalepil na steklena drsna vrata ministrstva. Pri tem so ga obstopili navzoči policisti in od njega zahtevali osebni dokument. "Kaj sem storil narobe? Samo mirno protestiram," je pojasnilo zahteval Bezjak, njegova soigralka v Slovenskem mladinskem gledališču in življenjska sopotnica Katarina Stegnar pa se je v podporo tudi sama začela slačiti. Pri tem je tudi druge spodbujala, da se pridružijo akciji: "Kaj zdaj!? Se bomo slekli?"
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267812732620832774{/twitter}
Nobeden od udeležencev in udeleženk se sicer ni fizično pridružil, so pa zato iz množice letele številne kritike na ravnanje policije. "Zatirate svobodo govora! Kako se lahko kot policisti tako podelate na ustavo!?" Policisti očitno niso pričakovali takšnega upora in so se hitro umaknili.
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267814995531685889{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267816118464339969{/twitter}
Ko smo jih povprašali, na podlagi česa so legitimirali Bezjaka, smo dobili odgovor: "Nismo vam dolžni odgovoriti, ker niste stranka v postopku." Tudi igralec sam ni vedel, zakaj in v kakšnem postopku se bo znašel, je pa pri tem opozoril, da je umetniško izražanje ustavna pravica. "Glede na to, da je oblačilo eden od glavnih pripomočkov, ki jih uporabljajo dramski igralci, ne razumem akcije policije. Na srečo se je ta tudi hitro umaknila, ko je videla, da gre za umetniško akcijo," pa je komentirala Grafenauerjeva.
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267818133483446273{/twitter}
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267819227412459520{/twitter}
Če je Bezjak na zgrešeno kulturno politiko in ignoranco ministrstva opozoril s slačenjem, pa se je njegov igralski kolega Rok Kravanja demonstrativno oblekel, in sicer v slovensko narodno nošo; verjetno tudi kot ironičen odgovor na pisanje evropske poslanke Romane Tomc, ki je umetnost izenačila z narodnozabavno glasbo in tržno dejavnostjo. "Za slovensko kulturo gre in narodna noša to najbolje simbolizira. Če ne bomo ohranili naše kulture, bomo izumrli," je komentiral. In nadaljeval, da je zadovoljen z udeležbo, saj je prišlo še več njegovih kolegov in kolegic kot prejšnji torek.
{twitter}https://twitter.com/Filmosoph/status/1267819632208916490{/twitter}