Inštalacija pred državnim zborom
"Gre za del projekta Paviljon demokracije, v katerega je vključen tudi Inštitut za kulturne in spominske študije ZRC Sazu," je slednja organizacija zapisala na Twitterju. Dodali so, da je tema projekta povezava med umetnostjo in civilnidružbenimi gibanji od 80. let 20. stoletja do danes.
Vhod v poslopje državnega zbora sicer krasi portal, ki sta ga izdelala danes pokojna akademska kiparja Karel Putrih in Zdenko Kalin. Njune figure na petih granitnih pilastrih simbolno prikazujejo resnično življenje.
Na danes postavljeni inštalaciji pa je mogoče videti podobe pripadnikov različnih enot policije v protiizgrednih oblačilih, ki so enako razporejeni, kot so razporejene podobe na pročelju stavbe državnega zbora. V nekaj primerih so tudi uprizorjeni ljudje, ki jih policisti obravnavajo, pri čemer spominjajo na posredovanje policistov ob protivladnih protestih.
Predlagatelji interpelacije proti Alešu Hojsu namreč notranjemu ministru med drugim očitajo, da je policija v začetku oktobra uporabila prekomerna pooblastila in prisilna sredstva, brez da bi dejansko prišlo do hujših kršitev javnega reda in miru.
Neuradno smo izvedeli, da zadeva ni povezana z interpelacijo, ki jo obravnavajo v poslanskih klopeh, da pa je to na nek način "zabavno naključje". Šlo naj bi za snemanje, ki bo povezano s projektom "Oblikovanje novega kulturnega polja v Sloveniji v 1980-ih: civilna družba med nacionalističnimi politikami in medkulturnim sodelovanjem". Soorganizator projekta je ZRC Sazu, v okviru katerega naj bi marca organizirali tudi konferenco, na kateri naj bi uporabili fotografije oziroma posnetke, ki nastajajo danes pred DZ. Sodelovala naj bi tudi mednarodna konfederacija muzejev Internacionala, avtor današnje inštalacije pa naj bi bila Non-grupa.