Prek države se bodo pomikale do 22. ure, je sporočila Agencija RS za okolje (Arso). Znova bodo možni močni sunki vetra, nalivi, krajevno tudi toča. No, okoli 22. ure so pri Arso objavili bolj optimistično sporočilo, da bo noč na četrtek zaradi izrazitejše ohladitve ozračja po prehodu popoldanske nevihtne celice vendarle mirnejša, kot so pričakovali. Močne nevihte, ki so v poznopopoldanskih urah nastajale na območju italijanskih Dolomitov, so na poti čez Slovenijo oslabele, so sporočili.
Iz PU Kranj so zvečer sporočili, da se je v popoldanskem neurju v bližini Vile Bled zaradi močnega vetra podrlo drevo in padlo na osebi, ki sta hodili po sprehajalni poti. Ena, po neuradnih informacijah gre za mlajšo žensko, je na kraju umrla, druga, šlo naj bi za moškega, pa je bila hudo poškodovana in s helikopterjem odpeljana v zdravstveno ustanovo. Televizija Slovenija je poročala, da je umrla 32-letna tuja državljanka, poškodovani pa je starejši moški, prav tako tuji državljan.
V treh urah 900 izrednih dogodkov
Pri Upravi RS za zaščito in reševanje so od nekaj čez 14. do 17. ure zabeležili približno 900 izrednih dogodkov. Največ, 265, na območju regijskega centra Celje. Sledijo Ljubljana z 204, Kranj s 151 in Maribor z 78 dogodki.
Gasilci iz približno 300 gasilskih enot odstranjujejo podrta drevesa, električne in telekomunikacijske drogove, prekrivajo odkrite strehe, črpajo vodo iz poplavljenih objektov in cestišč ter sodelujejo pri evakuaciji občanov z ogroženih območij.
Na več cestah po državi je zaradi podrtega drevja oviran promet, nekatere ceste pa so zaprte, poroča Prometno-informacijski center za državne ceste. Zaradi podrtega drevja so trenutno zaprte ceste Velenje-Polzela, Mojstrana-Radovna-Gorje in lokalna cesta Cerkljanska Dobrava-Vrhovlje-Tunjiška Mlaka.
V Celju je neurje razkrilo streho nogometnega stadiona Z'dežele. Škodo je povzročilo tudi na križišču Čopove in obvoznice pri dvorcu Lanovž, kjer je kar nekaj dreves ob železnici ostalo brez vrhov.
Neurje je prizadelo tudi občino Šmarje pri Jelšah. Občina je na svoji facebook strani objavila fotografije razdejanja, ki ga je silovit veter povzročil na tamkajšnji osnovni šoli, s katere je odnesel del strehe skupaj s sončnimi celicami. Ob tem so na občini dodali, da je o razsežnostih nastale škode trenutno še težko govoriti.
V Žalcu je veter podrl kaj nekaj dreves, v krajevni skupnosti Šempeter pa je precej vejevja na cestah. Občino Šoštanj, kjer so se že v torek zvečer soočili z neurjem, ki jim je podrlo veliko dreves in razkrilo kar nekaj streh na objektih, pa je zajel močan dež. Močno neurje je zadnja dva dni zajelo tudi Vitanje.
Desetcentimetrska toča, poškodovan vrtec ...
Južni del občine Metlika, območje Krasinca in Prilozja, je prizadela tudi toča. Kot je povedla županja Metlike Martina Legan Janžekovič, je bila premera deset centimetrov in več ter je povzročila precejšnjo škodo tako na objektih kot avtomobilih, pa tudi kmetijskih površinah. O debeli toči poročajo tudi iz nekaterih drugih območij na jugu in jugovzhodu države.
Manjša toča, od enega do dveh centimetrov, je padala tudi v vasi Kompolje v občini Dobrepolje.
V Preddvoru je na terenu vseh okoli 30 razpoložljivih prostovoljnih gasilcev, je povedal župan Rok Roblek. "Prišel je tako čuden vrtinec vetra, da so po ulicah leteli smetnjaki, z objektov je odnašalo dele opažnih sistemov, padala so tudi stoletna drevesa," je pojasnil župan.
Med najbolj kritičnimi bo sanacija ostrešja na preddvorskem vrtcu, kjer je močan sunek vetra podrl gradbeni oder na sončno elektrarno na strehi. Otroci, ki so bili v tem času v vrtcu, sicer niso bili ogroženi, saj so paneli predrli le zgornjo plast kritine, vendar pa bo pri odstranjevanju in sanaciji poškodovanih panelov treba paziti, da ne bi prišlo do kakšnih težav z elektriko.
Reševalci pri planincih s Triglava
Po poročanju TV Slovenija še vedno rešujejo slepe in slabovidne planince, ki so se podali s Triglava in so ostali ujeti v koči v Krmi.
Kot je v Odmevih povedal poveljnik Civilne zaščite Srečko Šestan, je v koči v Krmi ujetih približno 90 ljudi, med njimi 35 slepih in slabovidnih s spremljevalci, ki niso mogli v dolino, ker se je na cesto porušilo veliko dreves. Noč bodo preživeli vsaj na pokritem, tam so gorski reševalci, ki so jim odnesli nujno potrebna zdravila, je pojasnil.
Sredin prvi nevihtni sistem so spremljali predvsem zelo močni sunki vetra in krajevno tudi toča. Pomika se zelo hitro, je zgodaj popoldne sporočila uprava za zaščito in reševanje. Arso pa je dodal, da meteorologi beležijo zelo močne sunke vetra. Nadaljevanje nevihtnega dogajanja po Sloveniji meteorologi pričakujejo tudi pozno popoldne, zvečer in v noči na četrtek.
V mozirskem kampu strela poškodovala dve osebi
V kampu Forest Camping v Lokah pri Mozirju je med popoldanskim neurjem strela poškodovala dve osebi, tri pa so v šoku. Šlo naj bi za tuje državljane. Poškodovani osebi so pripeljali na zdravljenje v celjsko bolnišnico, je za Slovensko tiskovno agencijo povedal poveljnik mozirskih prostovoljnih gasilcev Jaka Steblovnik. Dejal je, da je strela udarila nekje v bližino šotorov.
Po njegovih besedah so gasilci občine Rečica ob Savinji posredovali v bližnjem kampu Menina, kjer je drevo padlo na šotora in avto, poškodovanih pa naj ne bi bilo.
Zalilo poslovalnico NLB v Velenju
Ker jih je sredina ujma zalila, bo poslovalnica NLB Velenje do nadaljnjega zaprta, so sporočili iz banke. Uporabnike zato vabijo v katero od bližnjih poslovalnic banke v Šoštanju, Mozirju, Celju ali Žalcu.
Meteorologi so že zjutraj za danes napovedali krajevna neurja s točo, sunki vetra in močnimi nalivi.
Ponekod po Sloveniji močno deževje in nevihte ovirajo promet. Na Prometno-informacijskem centru za državne ceste voznike pozivajo, naj vozijo previdno, prilagodijo hitrost in varnostno razdaljo. V primeru toče naj se ne ustavljajo pod nadvozi ali mostovi.
Na Gorenjskem je po prvih informacijah močan veter znova podiral drevesa in odkrival strehe. Na več koncih Gorenjske in Severne Primorske je motena tudi oskrba z električno energijo.
Nadaljevanje nevihtnega dogajanja po Sloveniji meteorologi pričakujejo tudi pozno popoldne, zvečer in v noči na četrtek.
V drugi polovici noči se bo vreme umirilo.
Arso je najprej za celotno državo za danes razlasil oranžni alarm zaradi možnosti močnejših nalivov s točo, močnejšega piša vetra in udarov strel. Arso opozarja tudi, da lahko toča poškoduje posevke, ob hudourniških vodotokih so možne poplave, udari strel pa lahko zanetijo požare.
Spletna stran Neurje.si pa je že zjutraj izdala najvišjo 3. stopnjo nevarnosti. Zaradi prehoda vremenske fronte je mogoče pričakovati razvoj zelo močnih (superceličnih) neviht, ki lahko prerastejo v krajevna neurja, so zapisali.
Razvoj nevihtnih celic bo malce južneje oziroma jugovzhodneje kot včeraj, dodajajo in opozarjajo, da so današnji pogoji "bolj ugodni" za nastanek močnih nevihtnih celic supercelične narave, saj bo prisotno izjemno vetrovno striženje. Pojasnjujejo, da bo v nižjih plasteh zapihal južni do jugovzhodni veter, v višjih plasteh pa jugozahodni do zahodni veter.
"Prve močne nevihtne celice bodo iz avstrijske strani dosegle sever, severovzhod države ter se pomaknile na Hrvaško, kjer se bo v popoldanskih urah tvoril močan nevihtni pas, ki bo potoval proti Bosni in Srbiji. Prav te nevihtne celice, ki se bodo razvile ob naši meji, bodo imele potencial za debelejšo točo, težave pa bo znova povzročal silovit veter," so zapisali in priporočili vsem posebno previdnost v območju zarisanem z vijolično barvo.
V gozdovih že več kot 350.000 kubičnih metrov podrtega drevja
Neurja so tudi minulo noč povzročila škodo v gozdovih, po prvih ocenah je bilo podrtega 50.000 kubičnih metrov drevja, največ na jugovzhodu Slovenije. Znana je tudi natančnejša ocena škode v vetrolomu 12. in 13. julija - podrtega in poškodovanega je bilo za več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, je sporočil zavod za gozdove.
Neurje z vetrom je v minuli noči škodo v gozdovih povzročalo predvsem v višje ležečih predelih jugovzhodne Slovenije (Rog), ob jarkih, sestojnih robovih, grebenih ter infrastrukturi. Nastajali so lokalno močnejši vrtinci, ki so povzročili koncentrirane poškodbe, npr. na Topolšici.
V ostalih delih države so poškodovana posamezna drevesa ob robovih gozda in infrastrukturi, tako da so bile ponekod ceste neprevozne zaradi padlega drevja. Različne službe se trudijo, da čim prej vzpostavijo tudi prevoznost gozdnih cest. Po prvih ocenah je poškodovanega okoli 50.000 kubičnih metrov drevja, je danes sporočil Zavod za gozdove Slovenije.
Poškodovani so tako listavci kot iglavci
Znani so tudi natančnejši podatki o škodi, ki je nastala 12. in 13. julija. Takrat so bila najbolj prizadeta gozdnogospodarska območja Slovenj Gradec, Bled, Maribor, Tolmin, Murska Sobota in Kranj. Po ocenah, ki so jih revirni gozdarji pridobili tudi s pregledi gozdov s pomočjo brezpilotnih letalnikov, je skupaj podrtih in poškodovanih več kot 300.000 kubičnih metrov drevja. Podiralo je posamezno, ob robovih in infrastrukturah, ter v šopih in sestojno. 15 odstotkov celotne ocenjene količine poškodovane lesne mase je nastalo v državnih gozdovih.
Poškodovani so tako listavci kot iglavci, pri katerih je največ poškodb na smrekah. "Ker so poškodovane smreke zelo primerne za še večjo namnožitev podlubnikov, priporočamo, da lastniki gozdov čim prej začnejo sanacijo poškodovanih gozdov na območjih, kjer prevladuje smreka," so zapisali na zavodu, a opozorili, da se je del v gozdu vedno treba lotiti previdno in s primerno opremo.
"Posek v ujmah prelomljenih in prevrnjenih dreves je izredno nevarno opravilo, zato lastnikom gozdov priporočamo, da se za samostojno izvedbo sečnje odločijo le, če so za to usposobljeni in primerno opremljeni. V nasprotnem primeru naj za delo raje najamejo usposobljene gozdne delavce," so poudarili.
Še vedno velja tudi opozorilo vsem obiskovalcem gozdov, da se ne gibajo v poškodovanih gozdovih, saj obstaja velika nevarnost padanja visečih in poškodovanih dreves.
V torek 2000 klikov na sekundo za informacije o neurju
Spletišče Agencije RS za okolje (Arso) z radarsko sliko padavin je bilo v torek, ko je večji del Slovenije zajelo neurje, začasno nedosegljivo zaradi izredno povišanega obiska in s tem presežene zmogljivosti infrastrukture, so v sporočilu za javnost pojasnili na agenciji. Število zahtevkov po dostopu je namreč preseglo 2000 na sekundo.
"Že v času dogodka smo poskušali omogočiti nemoten dostop do naših vsebin, a nam je to le deloma uspelo. Ker danes in v prihodnjih dneh pričakujemo nadaljevanje izrednih vremenskih dogodkov, se trudimo z nadaljnjo optimizacijo spletišča s ciljem, da bo ves čas dostopno," so sporočili.
Dodajajo, da bodo o vremenskem dogajanju obveščali javnost tudi prek drugih kanalov. K reševanju problema pristopajo tudi sistemsko, in sicer s celovito prenovo spletišča ter z nadgradnjo kritične infrastrukture. Za "neljubi dogodek" se opravičujejo. (STA)