Doslej zbrana obvestila kažejo, da naj bi šlo za udar strele, so danes za STA pojasnili na Generalni policijski upravi.
"V povezavi z ugotovitvijo vzroka požarov na podlagi do sedaj opravljenih ogledov in zbranih obvestil nismo potrdili obstoja razlogov za sum, da je bilo storjeno naklepno uradno pregonljivo kaznivo dejanje. Z vsemi aktivnostmi preiskave požarov intenzivno nadaljujemo," so dodali.
Kot so še zapisali, v policiji vse od pojava požarov v naravi na območju Krasa preiskujejo vzroke nastanka požara oz. ugotavljajo, ali so podani razlogi za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje.
"V obsežni kriminalistični preiskavi smo do sedaj opravili več ogledov krajev, zbrali obvestila in dokaze ter izvajali druge aktivnosti. Prav tako v povezavi s požarom prejemamo več obvestil in informacij o sumljivih okoliščinah vzroka požara. Vsako informacijo temeljito pregledamo in ovrednotimo ter opravimo potrebne preveritev vsebine," so še zapisali v odgovoru STA.
Ponoči je namreč na Krasu izbruhnil nov požar, in sicer na hribu Veliki Ovčnjak v občini Komen. Gasilci obvladujejo skoraj ves požar, borijo pa se s severno stranjo, ki še ni v celoti pod nadzorom, je v izjavi za medije povedal vodja intervencije Blaž Turk. Župan občine Komen Erik Modic pa je v prvih odzivih dejal, da indici kažejo, da bi lahko bil požar posledica načrtnega požiga.
Požar pri Kobaridu pogašen
V torek zvečer so zaključili gašenje požara na pobočju Matajurja nad Starim selom pri Kobaridu, ki ga je okoli 4. ure zjutraj zanetila najverjetneje strela med nevihto. Gorelo je na približno hektar in pol do dveh hektarov velikem območju, kjer je precej skalovja, tam rastejo le trava, nekaj podrasti in posamezna drevesa.
Kot je povedal poveljnik štaba Civilne zaščite občine Kobarid Aleksander Vončina, sta helikopterja zvečer odletela nazaj na Brnik, danes do poldneva pa so pustili le še bazene, kjer sta polnila košare z vodo, saj je požar pogašen. Pri gašenju je pomagal tudi dež, ki je nepričakovano padal v jutranjih urah. Požarišče bodo do nadaljnjega tako le opazovali.
"Zjutraj se je sicer še malce kadilo, sedaj pa dima na požarišču ni več opaziti. K temu je nekoliko pripomogel tudi dež, sedaj pa piha ob pobočju vzgonski veter, vendar očitno požar ni ponovno vzplamtel," je povedal Vončina.
Na strmem in nedostopnem terenu sta lahko gasila le helikopterja. V intervenciji je sodelovalo 25 gasilcev iz prostovoljnih gasilskih društev Kobarid, Breginj, Drežnica, Tolmin in Bovec. Njihovo delo je bila predvsem pomoč pri zajemanju vode helikopterjev.
Dopoldne je bilo na požarišču nekaj predstavnikov Zavoda za gozdove, ki so si ogledali teren. Šestan je napovedal odredbo, da bodo na tem in prejšnjem požarišču pospravili vse, kar so posekali v preteklih dneh, da to ne bo predstavljalo dodatne grožnje. O tem je pohvalil organizacijo poveljniškega mesta in delo ekip na terenu.
Blaž Rogelj iz PGD Komen je dejal, da je požar zajel približno 20 hektarjev mešanega gozda. Predvidevajo, da bo velikost ostala v teh merah, saj je širjenje požara za zdaj relativno majhno. Rogelj je povedal, da je veter sicer neprijeten, ampak jim je naklonjen, saj "tišči požar v samo pogorišče".
Namestnik poveljnika Zavoda za gasilno in reševalno službo Sežana Boris Budal pa je spomnil, da gredo gasilske moči počasi h koncu in upa, da se bodo regenerirali. Opozoril je, da ni težava dobiti veliko število gasilcev iz celotne Slovenije, težava je, da ni dovolj domačih gasilcev in vodij, ki bi lahko vodili vse te intervencije.
Na požarišču, ko bo pod nadzorom, bo treba vztrajati še najmanj tri dni, mogoče še kakšen dan več, je napovedal Budal. Dodal je, da se bojijo, da bi zagorelo še kje drugje, so pa na srečo občine Sežana, Divača in Hrpelje - Kozina dobile malo več dežja.
Iz uprave RS za zaščito in reševanje so sporočili, da je popoldne znova zagorelo na italijanski strani v bližini Opatjega sela. Gašenje poteka, na pomoč so na naši strani priskočili tudi gasilci in vojaški helikopter, da se požar ne bi razširil na slovensko stran.