Od 77 navzočih poslancev jih je za interpelacijo pravosodnega ministra Marjana Dikaučiča glasovalo 42, proti pa 28. Da bi interpelacija uspela, bi jo moralo podpreti najmanj 46 poslancev. Razrešitev ministra Dikaučiča je podprlo 42 poslancev LMŠ, SD, SAB, Levice, nepovezanih poslancev in poslanec DeSUS Ivan Hršak. Ministra je podprlo bolj malo poslancev, in sicer 28 iz vrst SMC ter SDS. V NSi so se vzdržali, enako sta storila tudi poslanca DeSUS Branko Simonovič in Robert Polnar, medtem ko so bili na glasovanju med drugim odsotni poslanci SNS in poslanca narodnih skupnosti.
Zaradi okužbe s covidom-19 sta na seji manjkala tudi poslanca Levice Željko Cigler in Violeta Bulc. V Levici so predsedniku državnega zbora Igorju Zorčiču zaradi tega predlagali, naj glasovanje o Dikaučiču preloži na četrtek, v vmesnem času pa bi našli rešitev za zaplet. Zorčič je po posvetu z vodji poslanskih skupin ugotovil, da predlog Levice ne uživa podpore, in se na podlagi tega odločil, da bodo poslanci o interpelaciji Dikaučiča glasovali, kot je bilo predvideno.
Dikaučič: Interpelacija je bila polna osebnih diskreditacij
Dikaučič je po uspešno prestali interpelaciji ocenil, da je poslance uspel prepričati z argumenti, ki jih je predstavil: "Interpelacija je bila polna nekih diskreditacij, predvsem mene osebno, kar me ne preseneča, me pa žalosti ta ton razprave, ki ne bo pripeljal do umirjanja razgretega ozračja." Dejal je, da si želi, da bi vlada čim prej zaključila postopek imenovanja evropskih delegiranih tožilcev ter da bi uspešno pripeljala do konca predsedovanje Svetu EU. Glede sodne preiskave, v kateri se je znašel zaradi sumov ponarejanja listin in davčne zatajitve, pa je poudaril, da pri tem velja domneva nedolžnosti: "Želim si, da bi bilo to v najkrajšem možnem času rešeno pred sodiščem. Ne morem pa komentirati odprtega postopka." Poslanka LMŠ Tina Heferle, ki je v parlamentu predstavila stališče predlagateljev interpelacije, pa je ocenila, da minister Dikaučič ni zbral niti tretjinske podpore vseh poslancev. "Minister Dikaučič ne zmore toliko samokritike, da bi sprejel dejstvo, da nima niti tretjinske podpore v državnem zboru, ki ga je imenoval na to funkcijo. Po našem mnenju bi današnje glasovanje v državnem zboru moralo biti zadosten razlog, da minister Dikaučič spet premisli, ali kot minister še uživa legitimno podporo," je poudarila Heferletova.
Dikaučič je pred tem v državnem zboru zavrnil vse očitke, ki so nanj letele iz leve opozicije. "Biti pravosodni minister je ena od najvišjih in najbolj odgovornih funkcij v izvršni veji oblasti. Minister bi moral biti prvi branik, prvi varuh pravnega reda, ne pa tisti, ki prestopa meje zakonitosti. Vsi dobro vemo, da se je naš minister pravkar uradno znašel v kazenskem postopku zaradi davčne utaje in zaradi ponarejanja poslovnih listin," je povedala poslanka Levice Nataša Sukič. Ob tem je dodala, da bi takšen minister v vsaki približno normalni oziroma zreli demokraciji odstopil: "Ampak od ministra Dikaučiča ne gre pričakovati neke etične drže, nekega političnega higienskega minimuma. To, da imamo ministra, ki je pravkar uradno v kazenskem postopku, je karikatura te vlade," je menila Sukičeva. Poslanka SAB Maša Kociper je poudarila, da je interpelacija eno od orodij, ki jih ima opozicija na voljo glede na ustavo in zakon, da opozori, če meni, da vlada ali ministri delujejo neprimerno, nezakonito ali neučinkovito. "V SAB ministru Dikaučiču očitamo zlasti popolno pomanjkanje strokovnih in osebnostnih kompetenc. Niti nima neke lastne integritete in samo dokazuje dejstvo, da je za to vlado na določenih pozicijah vseeno, kdo je tam imenovan in kdo je minister. Važno je samo to, da slepo uboga ukaze z vrha vlade in se ne upira preveč," je dodala Kociprova.
Dikaučič: Interpelirajo me zato, ker sem minister te vlade. Heferletova: Iz ministrove omare je padlo že veliko okostnjakov
Minister za pravosodje Marjan Dikaučič se je pred poslanci odzval na očitke iz interpelacije in poudaril, da ne gre za kritiko njegovega dela, ampak da se ga interpelira zgolj zato, ker je minister te vlade. Kot je dejal, interpelacijo v celoti zavrača, saj pri svojem delu sledi ustavi, zakonom in lastni vesti. Predlagatelji interpelacije po njegovih besedah želijo ustvariti vtis, da je njegovo ministrovanje nedopustno, vendar pa za očitke nimajo nobenih argumentov in dokazov ter "navajajo netočnosti". "Zavedam se, da bom deležen obtožb in natolcevanj, vendar vem, da delam prav in da me pri tem podpira vlada," je dejal minister. Dikaučič je zavrnil vse očitke predlagateljev interpelacije, med drugim tudi odgovornost za objavo nezakonitega javnega poziva k vložitvi kandidatur za imenovanje dveh evropskih delegiranih tožilcev ter odgovornost za odlašanje vlade pri imenovanju državnih tožilcev.
Poslanka LMŠ Tina Heferle je v imenu predlagateljev dejala, da je v zelo kratkem mandatu iz omare ministra za pravosodje padlo že toliko okostnjakov, da v zreli parlamentarni demokraciji interpelacije niti ne bi bilo treba vlagati, saj bi minister odstopil sam. Kot je dejala, si upa trditi, da Dikaučič ne bi nikoli postal minister za pravosodje, če bi bil že v času svoje predstavitve odkrit s poslanci. Poleg tega pa je pri opravljanju svoje funkcije opustil dolžno skrbnost in dolžno ravnanje, funkcijo pa opravlja nevestno, je poudarila Heferletova. Opozorila je, da je Dikaučič še v vlogi kandidata za ministra, zamolčal dejstvo, da ga bremeni sum utaje davkov in ponarejanja poslovnih listin ter da ni plačal komunalnega prispevka za hišo. Po besedah Heferletove bi to zagotovo vplivalo na odločanje o njegovi primernosti, prikrivanje tako pomembnih osebnostnih okoliščin pa je obsojanja vredno. (STA)
Sluga: Dikaučič si ne zasluži niti, da bi sedel v vratarnici
Poslanka LMŠ Tina Heferle pa je poudarila, da so bile prazne klopi ob začetku obravnave interpelacije ministra Dikaučiča zelo povedne: "Niti koalicija sama ne sedi v parlamentarnih klopeh, da bi branila oziroma zagovarjala ministra Dikaučiča. To po eni strani razumem kot svojevrstno tiho nezaupnico ministru, seveda pa jih koalicijska pogodba zavezuje, da se interpelacij ne podpira." Ob tem je Heferletova dodala, da so poslanci NSi danes prijavili vsega pet minut časa tako za predstavitev stališča poslanske skupine kot tudi za razpravo: "Očitno sploh ne bodo razpravljali, in to bi nas moralo skrbeti. Če nič drugega, je to dovolj povedno za širšo slovensko javnost, da minister Dikaučič očitno ne uživa zaupanja niti v koalicijskih vrstah. Če bo danes preživel interpelacijo, jo bo preživel zaradi političnega prestiža in zavez v koalicijski pogodbi." Ko gre za poslance DeSUS, je Heferletova je poudarila, da odločitev, kako bodo glasovali v DeSUS, ne bi smela biti težka. Tudi nepovezana poslanka Janja Sluga se je obregnila ob to, da je bila dvorana v času ministrove predstavitve skoraj povsem prazna: "Tudi koalicija očitno ne podpira tega ministra. Če minister sedi tam notri sam samcat, potem to pove tudi, kakšna je njihova podpora njemu." Ob tem je dodala, da si Dikaučič po njihovi oceni ne zasluži niti tega, da bi na ministrstvu za pravosodje "sedel v vratarnici".
Poslanka NSi Tadeja Šuštar Zalar je na drugi strani dejala, da predlagane interpelacije v NSi ne bodo podprli, "ker minister ni politično odgovoren za očitke v sami interpelaciji". Poslanec SDS Dejan Kaloh je poudaril, da v poslanski skupini SDS menijo, da je interpelacija zoper Dikaučiča neutemeljena in vsebinsko povsem prazna. "Določene očitke lahko označimo za podtikanja. Interpelacija ne bo uspela, to kaže samo na nemoč opozicije, ki s serijskim vlaganjem interpelacij poskuša zamajati vlado, a kot že rečeno, mi ministra Dikaučiča podpiramo. Interpelacijo bomo soglasno zavrnili in gospod Dikaučič bo že v poznih večernih urah normalno delal naprej," je poudaril Kaloh. Na vprašanje, kako poslanci SDS gledajo na to, da je Dikaučič v sodni preiskavi, pa je odgovoril, da bodo poslanci v okviru interpelaciji razpravljali zgolj o odgovornosti ministra iz njegovega delokroga: "Tukaj minister ni kršil nobene zakonske podlage, dela v skladu z zakonodajo ter predvsem s pristojnostmi, ki jih ima kot minister za pravosodje." Interpelacije ministra prav tako ne bodo podprli v SMC. "Orodje interpelacije je sicer legitimna poteza opozicije, ki pa v teh časih diši bolj po čem drugem. Prizadevanja opozicije za rušenje vlade so že presegle meje dobrega okusa in vse skupaj postaja neresno," je ocenil poslanec SMC Dušan Verbič. SNS v uvodni predstavitvi stališč poslanskih skupin svojega mnenja glede Dikaučičevega dela ni predstavila.