Na mesečni ravni so se cene maja zvišale za 0,5 odstotka, je objavil statistični urad.
Majska letna inflacija je bila za 0,5 odstotne točke nižja kot aprila, maja lani pa je dosegala še 8,4 odstotka.
K letni inflaciji so največ, 0,5 odstotne točke, prispevale za 6,8 odstotka višje cene v restavracijah in hotelih. Za 3,1 odstotka dražji izdelki in storitve iz skupine stanovanja, voda, električna energija, plin in drugo gorivo so dodali še 0,4 odstotne točke.
S po 0,3 odstotne točke so sledile podražitve izdelkov in storitev v zdravstvu ((za 5,5 odstotka), raznovrstnega blaga in storitev (za 4,6 odstotka) ter izdelkov in storitev v skupini rekreacija in kultura (za 2,9 odstotka). Po 0,2 odstotne točke so dodale še dražji alkoholne pijače in tobak (za 4,2 odstotka) ter izdelki in storitve v skupini prevoz (za 1,4 odstotka).
Cene v skupini hrana in brezalkoholne pijače, ki so še do nedavnega občutno dvigovale inflacijo, so bile medletno nižje za 0,2 odstotka, v tem letu do zdaj pa so se dvignile za 1,2 odstotka.
Storitve so se maja v povprečju medletno podražile za 4,3 odstotka, blago pa za 1,6 odstotka. Inflacijo tako trenutno še naprej narekuje predvsem storitveni sektor.
K 0,5 odstotni mesečni inflaciji so največ, 0,2 odstotne točke, medtem prispevali počitniški paketi, ki so se podražili za štiri odstotke. S po 0,1 odstotne točke so sledile podražitve sadja (za 7,2 odstotka) in oblačil za ženske (za 2,9 odstotka). Vse preostale majske podražitve, med drugim 0,7 odstotka višje cene v skupini hrana in brezalkoholne pijače, so k inflaciji skupaj prispevale še 0,2 odstotne točke. Po drugi strani je inflacijo za 0,1 odstotne točke ublažilo za 2,1 odstotka cenejše dizelsko gorivo.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin (HICP), ki se uporablja za primerjave v EU, je bila v maju prav tako 2,5-odstotna, potem ko je bila aprila triodstotna, v lanskem maju pa 8,1-odstotna. Mesečna rast cen po tem kazalniku je znašala 0,4 odstotka.
V prvih petih mesecih skupaj so bile cene življenjskih potrebščin medtem v povprečju za 3,2 odstotka višje kot v enakem obdobju lani. Najvišjo rast so beležili v skupinah zdravstvo (7,5 odstotka), izobraževanje (7,4 odstotka), restavracije in hoteli (6,5 odstotka) ter alkohol in tobak (6,0 odstotka). Blago se je v tem letu do zdaj v povprečju podražilo za 2,3 odstotka, storitve pa za 4,9 odstotka. Podobne so številke po kazalniku HICP.
Po dolgem času pod evropskim povprečjem
Slovenska inflacija je po daljšem času nižja od evropskega povprečja. Cene življenjskih potrebščin v evrskem območju so bile namreč maja v povprečju za 2,6 odstotka višje kot maja lani. To je za 0,2 odstotne točke višja medletna inflacija od aprilske. Razlog za višjo inflacijo je predvsem višja rast cen storitev in vnovična medletna rast cen energije, je v prvi oceni objavil evropski statistični urad Eurostat.
Storitve so se po prvi Eurostatovi oceni maja medletno podražile za 4,1 odstotka, potem ko je bila aprila rast cen 3,7-odstotna. Cene v skupini hrana, alkoholne pijače in tobak so bile višje za 2,6 odstotka, potem ko je bila aprila rast cen 2,8-odstotna.
Neenergetsko blago se je podražilo za 0,8 odstotka, aprila za 0,9 odstotka. Cene v skupini energija pa so bile maja medletno višje za 0,3 odstotka, potem ko so bile pred tem daljše obdobje medletno nižje.
Mesečna inflacija je bila maja 0,2-odstotna.
Osnovna inflacija, torej tista, iz katere so izločene cene energije, hrane, alkoholnih pijač in tobaka, je bila maja medletno 2,9-odstotna, kar je za 0,2 odstotne točke več kot aprila, a še vedno manj kot na začetku leta.
Najvišjo medletno inflacijo so imele med evrskimi državami Belgija (4,9 odstotka), Hrvaška (4,3 odstotka), Portugalska (3,9 odstotka) in Španija (3,8 odstotka). Najnižja pa je bila inflacija v Latviji (0,2 odstotka), na Finskem (0,5 odstotka) in v Italiji (0,8 odstotka).