Po podatkih, ki so jih zdravniški zbornici posredovale bolnišnice in univerzitetna klinična centra (UKC), je v bolnišnicah (podatek je za 12 bolnišnic, univerzitetno kliniko in oba UKC), v katerih skupno dela okoli 3.571 zdravnikov, precepljenih 89,4 odstotka zdravnikov.
"Z visoko lastno precepljenostjo in tudi precepljenostjo svojih družin jasno kažemo, da smo v dejstva o cepljenju prepričani in ga zato priporočamo vsem," poudarja Bojana Beović, predsednica Zdravniške zbornice Slovenije.
"Tako da še enkrat prosim vse prebivalstvo, cepite se!"
Izr. prof. dr. Matjaž Vogrin, dr. med., strokovni direktor Univerzitetnega kliničnega centra Maribor: "V naši ustanovi je v tem trenutku precepljenih približno 66 odstotkov zaposlenih, med zdravniki pa je delež kar 92-odstoten. Četrti val, ki prihaja, je lahko zelo velik ali ne tako zelo velik. Edini ukrep, ki je pravzaprav na voljo pri uravnavanju tega, je število cepljenih ljudi. Več ljudi kot bo cepljenih, manjši bo četrti val in bolnišnice bodo lahko izvajale svoje storitve tudi na ostalih področjih. V primeru, da bo prišlo do takšnega vala, kot sta bila drugi in tretji, pa bodo bolnišnice zablokirane in bodo praktično lahko izvajale samo urgentno službo in skrbele za onkološke paciente. Vsi ostali pacienti pa bodo morali počakati. Tako da še enkrat prosim vse prebivalstvo, cepite se!"
100-odstotno ali skoraj 100-odstotno so zdravniki precepljeni v Bolnišnici Topolšica (100 %) in v Splošni bolnišnici Celje (99,4 %). Nad 90-odstotno so zdravniki precepljeni tudi v UKC Maribor (91,5 %), na Onkološkem inštitutu (91 %), v Splošni bolnišnici Brežice, kjer je precepljenost 95-odstotna, 94-odstotno so npr. precepljeni tudi zdravniki Splošne bolnišnice Slovenj Gradec.
Tudi v največji zdravstveni ustanovi v državi – UKC Ljubljana, kjer dela preko 1.300 zdravnikov, je precepljenost zelo visoka, 87-odstotna. Pri tem je treba upoštevati, da so v ta podatek v UKC Ljubljana vključeni vsi zdravniki, torej tudi tisti, ki so na dolgotrajni bolniški ali na porodniškem dopustu, medtem ko pri večini drugih bolnišnic, od katerih so pridobili podatke, vanje dolgotrajno odsotni zdravniki oz. zdravnice (dolgotrajna bolniška, porodniška) niso všteti.
Poleg tega so v bolnišnicah, kjer je precepljenost še vedno zelo visoka, a je na primer nižja od povprečja, zdravniški zbornici pojasnili, da so nekateri zdravniki, ki še niso cepljeni, prebolevniki, ki so zaradi prebolele bolezni še zaščiteni. V Splošni bolnišnici Novo mesto, kjer je cepljenih 80 odstotkov zdravnikov, so, če k temu prištejejo še zdravnike prebolevnike, skupno zdravniki pred covidom-19 zaščiteni 86-odstotno.