Kako zmanjšati vpliv lažnih testov na statistiko o okužbah, ki kroji sprejemanje ukrepov?

M.R., STA
03.02.2021 14:53
Kako se v statistiki beležijo pozitivni hitri testi, ki sicer veljajo za manj zanesljive? Bi jih morali po pravilu preverjati z naknadnimi PCR testi, ki so bolj zanesljivi? Se v statistiko vpiše tudi pozitiven hitri test za osebo, ki je kasneje na PCR testu negativna? V Polzeli in Kranju so namreč pri šolnikih že zabeležili primere, ko so hitri testi pokazali, da je testirana oseba okužena, nato pa je bil PCR test negativen. Odgovarjajo Aleš Rozman, Borut Štukelj in strokovnjaki pri Covid-19 sledilniku.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman.
Bor Slana/sta

Ob različnih izidih hitrih in PCR testov na novi koronavirus pri šolnikih strokovnjaki ponavljajo, da so PCR testi zanesljivejši, a je zmožnost njihovega izvajanja omejena. Bi bilo pa smiselno ugotovljena odstopanja v zanesljivosti hitrih testov upoštevati pri statistiki, na podlagi katere se sprejema ukrepe, meni direktor direktor Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik Aleš Rozman

Pojasnil je, da so bili hitri testi narejeni oziroma validirani za testiranje populacije s kliničnimi znaki bolezni. Za tiste, ki teh nimajo, pa je najbrž zanesljivost slabša.

Da bi zmanjšali vpliv lažnih testov na statistiko o okužbah, ki kroji sprejemanje ukrepov za obvladovanje epidemije, pa Rozman meni, da je rešitev ta, da se hitre teste validira, torej preverja še s PCR testom, se ugotovi, kolikšna so odstopanja, in se nato to upošteva v statistiki.

Hitri antigenski test je namreč terenski presejalni test, "s katerim na nivoju populacije neko stvar, ki je šla izpod kontrole, lažje obvladujemo", je dejal Rozman. PCR test pa je zamuden, dražji in ne da takojšnjega odgovora. V Sloveniji imamo kapaciteto do okoli 7000 testov na dan, šolnikov je bistveno več.

Kot je pojasnil, hitre antigenske teste zdravstveni delavci poznajo že s primerov drugih bolezni, denimo gripe in ves čas zanje velja, da so od 60- do 70-odstotno zanesljivi. Tako tudi v primeru testov na novi koronavirus niso pričakovali več, "ker sama tehnologija ne zmore več". Po njegovih besedah je tak test lahko 95-odstoten le v laboratorijskih pogojih in pri homogeni populaciji.

Če smo v dilemi glede konkretnega posameznika, je PCR test zlati standard, če govorimo o nivoju populacije, ko je okužb veliko, večina ljudi pa ni življenjsko ogrožena, pa uporabljamo hitre teste. "Ko bo število okužb padlo, se bomo lahko vrnili k zlatemu standardu," je prepričan Rozman. Dotlej pa delamo s tistim, kar imamo, je navedel in dodal, da lažnih testov spet ni tako zelo veliko.

Štrukelj: PCR testi morajo biti merilo

Redni profesor na fakulteti za farmacijo v Ljubljani Borut Štrukelj je sicer dejal, da je znanstveno mogoče samo, da je test na okužbo z novim koronavirusom po metodi PCR pozitiven, hitri antigenski test pa negativen, medtem ko obratno ni mogoče. "V tem primeru je nekaj narobe, ali s testom ali z izvajanjem," je povedal. V vsakem primeru morajo biti PCR testi merilo, je poudaril. Hitri testi so lahko po njegovih pojasnilih lažno pozitivni, če test ni zanesljiv ali pa je manipulacija po odvzemu brisa napačna.

Spremljanje statistike pa je bil predmet debate tudi na družbenih omrežjih.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta