KPK ugotovila kršitve integritete nekdanjega vodstva SDH

STA, A.L.
15.12.2021 11:26

Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je v primeru sporazuma o prenehanju funkcije nekdanje predsednice uprave SDH Lidije Glavina ugotovila kršitev integritete šestih članov nadzornega sveta in uprave holdinga, ki so te funkcije opravljali v letu 2019. Ugotovitve komisije sicer še niso pravnomočne, saj v zvezi s tem teče upravni spor.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Robert Balen

KPK je, kot so zapisali v današnjem sporočilu za javnost, končala postopek suma kršitve integritete, ki ga je vodila zoper šest članov nadzornega sveta in uprave Slovenskega državnega holdinga (SDH), ki so te funkcije opravljali v 2019, ko se je s čela SDH sporazumno poslovila Glavina.

Komisija je postopek vodila zoper nekdanjega prvega nadzornika Igorja Kržana, ki je po odhodu Glavine SDH vodil kot vršilec dolžnosti predsednika uprave, nekdanjega nadzornika Duška Kosa ter Janeza Vipotnika in Karmen Dietner, ki sta še vedno v nadzornem svetu SDH. Postopek je poleg zoper Kržana tekel tudi zoper člana uprave Boštjana Kolerja in Andreja Božiča.

"Komisija je v postopku preiskave potrdila kršitev integritete vseh navedenih šestih uradnih oseb," so zapisali v sporočilu za javnost, ob tem pa dodali, da ugotovitve še niso pravnomočne, saj je vseh šest oseb zoper odločitev KPK vložilo tožbe, glede katerih teče upravni spor.

KPK zadevo odstopila v reševanje organom odkrivanja in pregona

"Iz navedenega razloga do zaključka postopka pred sodiščem komisija drugih informacij o postopku ne sme posredovati," so zapisali v KPK, ki v sporočilu sicer ni navedla, da gre za primer prenehanja funkcije Glavine v SDH, so pa to naknadno potrdili za STA.

KPK je v okviru postopka, ki ga je uvedla leta 2019, zaradi zaznanih sumov kaznivih dejanj zadevo odstopila v reševanje organom odkrivanja in pregona, ki so postopek že zaključili.

Med samim postopkom je KPK, kot so še dodali, na nadzorni svet SDH in vlado naslovila priporočila, da sprejmeta politiko prejemkov članov uprave SDH, na pristojni ministrstvi za gospodarski razvoj in tehnologijo ter finance pa je naslovila pobudo za ustrezno ureditev odpravnin v družbah s kapitalsko naložbo države.

Glavina se je marca 2019 z nadzornim svetom, ki ga je vodil Kržan, dogovorila o sporazumnem predčasnem odhodu iz uprave SDH, mandat pa ji je prenehal aprila 2019, skoraj dve leti preden bi ji potekel štiriletni mandat. Vodenje SDH je kot v.d. prevzel Kržan.

A sporazum o prenehanju delovnega razmerja na mestu predsednice uprave, ki so ga nadzorniki dosegli z njo, je namesto izplačila odpravnine predvideval, da bo za isto plačilo kot na mestu predsednice uprave - skoraj 11.000 evrov bruto - do konca leta sodelovala pri odprtih zadevah, strategiji turizma in vpeljavi analitičnega središča. To je povzročilo precej razburjenja, Glavina pa se je nato julija 2019 zaposlila v Gen-I, SDH pa naj bi ji po navedbah medijev ob tem izplačal še zajetno odpravnino.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta