Logarjeva: "Po najbolj optimističnih napovedih lahko upamo, da smo nekje vsaj zelo blizu vrha"

A.L., STA
01.02.2022 09:37

V ponedeljek so ob 15.585 PCR-testih potrdili 11.810 okužb z novim koronavirusom, kar je 962 okužb manj kot prejšnji ponedeljek. Na navadnih oddelkih je zaradi covida-19 hospitaliziranih 391 bolnikov, na intenzivnih oddelkih pa 116, je objavilo ministrstvo za zdravje.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Andrej Petelinšek

Od danes namreč velja nov način poročanja števila bolnikov s koronavirusno okužbo, ki potrebujejo hospitalizacijo, in sicer ločeno za tiste, pri katerih je covid-19 primarna diagnoza, in za tiste, ki bolnišnično zdravljenje potrebujejo zaradi drugega stanja, a so hkrati tudi okuženi z novim koronavirusom.

Kot je na Twitterju objavilo ministrstvo, je skupno število hospitaliziranih s potrjeno okužbo 887. Od teh jih je na navadnih oddelkih 391 zaradi covida-19 in 364 s covidom-19, intenzivno terapijo pa zaradi covida-19 potrebuje 116 bolnikov. Poleg teh je na intenzivnem oddelku še 16 bolnikov s covidom-19.

Po podatkih vlade je v ponedeljek umrlo 14 oseb s potrjeno koronavirusno okužbo.

Delež pozitivnih testov je v ponedeljek znašal 75,8 odstotka. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) so v Sloveniji trenutno 175.504 aktivne okužbe.

Število aktivnih primerov okužb se je v ponedeljek v primerjavi s prejšnjim ponedeljkom zvišalo za 49.253, v primerjavi z nedeljo pa se je zvišalo za 3124. Največ okužb na posamezen dan so doslej potrdili prejšnji torek, in sicer 17.491.

Sedemdnevno povprečje potrjenih primerov, ki trenutno znaša 13.911, je v primerjavi s predhodnim dnem nižje za 144. Število potrjenih primerov v zadnjih 14 dneh na 100.000 prebivalcev znaša 8328, kar je 149 več kot dan prej.

V ponedeljek so opravili tudi 124.369 hitrih testov, katerih pozitivne rezultate so do ponedeljka preverjali še s PCR-testi.

Po podatkih vlade je z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 cepljenih 1.260.945 ljudi, kar predstavlja 60 odstotkov populacije. Z vsemi odmerki je cepljenih 1.210.314 ljudi, kar je 57 odstotkov prebivalstva.

Med starejšimi od 18 let je s prvim odmerkom cepljenih 70 odstotkov prebivalstva, z vsemi odmerki pa 68 odstotkov. S prvim odmerkom je cepljenih 80 odstotkov starejših od 50 let, z vsemi pa 78 odstotkov.

Poživitveni odmerek je po aktualnih podatkih prejelo 590.300 ljudi.

Za potrditev okužbe s koronavirusom od danes dovolj pozitiven hitri antigenski test

Z današnjim dnem Slovenija uvaja slovensko covidno potrdilo, po katerem bo za priznanje okužbe z novim koronavirusom dovolj pozitiven hitri antigenski test. Na brezplačno PCR-testiranje bo mogoče le še z napotilom zdravnika. Za zaščito bo treba uporabljati vsaj kirurške maske tipa II ali IIR.

Spremembe protokola testiranja je v ponedeljek najavil minister za zdravje Janez Poklukar, ki je pojasnil, da gre za začasen ukrep, dokler je virus med populacijo tako močno razširjen.

Vse osebe s pozitivnim hitrim antigenskim testom, ne glede na to, ali imajo simptome ali ne, bodo imele potrjeno okužbo s koronavirusom. Če je test negativen, a ima oseba znake okužbe dihal, ki vztrajajo 72 ur, pa bo morala po tem času znova na hitri test. V tem času naj se izolira, če bo tudi ponovljeni test kljub zdravstvenim težavam negativen, pa naj se obrne na svojega zdravnika, je dejal Poklukar.

Sašo Bizjak

PCR-testiranje bo na voljo tistim, ki jih bo nanj napotil zdravnik, ter samoplačnikom, ki bi test potrebovali iz drugih razlogov kot zdravstvenih, npr. za prehajanje državnih meja. Novo potrdilo bo namreč veljalo samo v Sloveniji in se z njim ne bo dalo prehajati v druge države.

Za preverjanje digitalnih potrdil že na voljo tudi nova aplikacija

Za slednje še vedno velja evropsko covidno potrdilo, ki pa se mu z današnjim dnem tudi spreminja veljavnost. Po priporočilih EU bo namreč covidno potrdilo polno cepljenih, starejših od 18 let, veljalo 270 dni. Ob prejemu poživitvenega odmerka mRNK cepiva proti covidu-19 pa veljavnost potrdila ostaja neomejena.

Tudi prebolevnikom, ki so prvo cepljenje opravili v 180 dneh po okužbi s koronavirusom (oz. v 240 dneh po preboleli okužbi do 14. septembra 2021), bo potrdilo veljalo 270 dni po cepljenju. Prav tako bo potrdilo 270 dni veljalo osebam, ki so bile prvič cepljene s cepivom Janssen, drugič pa s cepivom podjetja AstraZeneca.

Tudi potrdilo tistih, ki so se sprva dvakrat cepili, nato pa preboleli covid-19, bo veljalo 270 dni po cepljenju oz. 180 dni po pozitivnem rezultatu PCR-testiranja. Enako bo veljalo za osebe, ki so se sprva cepile, nato bolezen prebolele, kasneje pa se zopet cepile. To razlikovanje je sicer naletelo na kritike tudi v epidemiološki stroki.

Za preverjanje digitalnih potrdil je sicer že na voljo tudi nova aplikacija, ki upošteva pogoje, veljavne v Sloveniji.

Spremenjeni odlok prinaša tudi spremembe glede uporabe mask. V zaprtih javnih prostorih, kot tudi na odprtih javnih krajih oz. prostorih, če ni mogoče zagotoviti ustrezne medosebne razdalje, bo odslej obvezna uporaba kirurške maske tipa II ali IIR, maske tipa FFP2 ali maske tipa FFP3. Doslej je odlok določal uporabo le navadne kirurške maske ali maske tipa FFP2.

Od danes pa velja še ena sprememba, vezana na ugotavljanje epidemioloških razmer. Vlada bo namreč od danes podatke o številu hospitaliziranih sporočala na način, da bo razlikovala med tistimi, ki so hospitalizirani zaradi covida-19 in tistimi, ki so hospitalizirani zaradi druge bolezni in imajo hkrati potrjeno okužbo z novim koronavirusom, torej so hospitalizirani s covidom-19.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta