Ljubljanski policisti so sporočili, da bodo tudi ta vikend na vseh bolj obiskanih turističnih točkah izvajali nadzor glede vseh kršitev tako s področja javnega reda, kot tudi s področja prometne varnosti in kršitev v naravnem okolju. Prav tako bodo pozorni na omejitev gibanja in prepoved zbiranja.
"Res je, da velja izjema, da so sprehodi in individualni športi v naravi dovoljeni, kljub temu pa zaradi tega ni dovoljen prehod med regijami, tako da policisti izvajajo tudi ukrepe s tega področja," je sporočila predstavnica Policijske uprave Ljubljana Aleksandra Golec, ki ob tem vse, ki se želijo naužiti sonca, svežega zraka in razgleda poziva, naj se izogibajo najbolj obiskanih točk.
Do gneče je prihajalo predvsem zaradi nepravilnega parkiranja obiskovalcev
Spomnila je tudi na minuli vikend, ko so policisti imeli veliko dela. "Predvsem ob lepem vremenu, na primer pretekli vikend, smo zaznali močno povečan promet na več turistično bolj obiskanih točkah, med drugim na območju Velike planine in Katarine, kjer so policisti več ur urejali promet. Do gneče je prihajalo predvsem zaradi nepravilnega parkiranja obiskovalcev teh turističnih točk, saj so svoja vozila zaradi trenutnega pomanjkanja parkirišč (sneg ipd.) puščali kar na vozišču." Dodaja: "Z navedenim so onemogočili normalen potek prometa, prav tako pa dostop vsem interventnim službam. Vsak tak voznik bi se moral zavedati, da je lahko prav on tisti, ki bo potreboval nujno pomoč interventnih služb, ki bodo morda prav zaradi njegovega vozila na kraj potrebovale nekaj ur več in je lahko pomoč zato tudi prepozna!"
Nasveti PZS
Na Planinski zvezi Slovenije ob tem opozarjajo, da se tudi na krajše izlete odpravimo z nahrbtnikom, v katerem naj bo priporočljiva planinska oprema. Posebej pomembna je prva pomoč, naglavna svetilka in topla oblačila. "Človeško telo je v gorah izpostavljeno vetru in mrazu in brez toplih oblačil v nepredvidljivem položaju smo lahko v hudih težavah," svetuje strokovni sodelavec PZS in gorski reševalec Matjaž Šerkezi.
Za varnejši korak uporabimo derezice in planinske palice. "V mislih imamo poti, kot so na Šmarno goro, Uršljo goro, Sv. Primož nad Kamnikom, Veliko in Menino planino, Tamar … se pravi poti, ki nimajo večje strmine in nevarnih pobočij," opozarjajo. "Takoj, ko imamo opravka s potmi, ki so strme in izpostavljene, moramo uporabiti dereze in cepin, na rokah pa imeti rokavice in seveda oboje znati uporabljati. Predvsem obvladati ustavljanje s cepinom. Sicer nam oboje nudi le lažno varnost. Planinske palice skupaj z derezami odsvetujemo, saj so nevarna kombinacija."
Izlet z otroki naj bo prilagojen njihovi starosti. Poskrbite za njihovo primerno obutev in oblačila. Vrh naj ne bo cilj, ampak družabnost na poti. "Ne oblecite jih preveč, saj so aktivnejši od odraslih in jim je hitro prevroče, kar izražajo z nejevoljo in upiranjem. Ne izpostavljajte jih nevarnostim. Njihova želja po obiskovanju višjih gora bo rasla z leti in zrelostjo," zaključuje Matjaž Šerkezi.
Spomnimo, namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak je na včerajšnji novinarski konferenci povedal, da bo policija ta konec tedna z lokalnimi službami skrbela tudi za urejen promet na teh območjih. "Preverjali bomo, če se tam nahajate v skladu z ukrepi, znotraj svoje statistične regije, sicer bomo izdajali kazni. Če bo ta konec tedna kaos velik, bomo s strani policije predlagali zdravstveni stroki, da se ta izjema omeji oziroma vrne nazaj na omejitev gibanja na občino bivališča."