Nadalje so na ministrstvu za kulturo za STA navedli najpogostejše razloge, "da se samozaposlenim status ne podaljša". Ti so po zapisu: redna zaposlitev; opravljanje drugih dejavnosti, ki se ne vodijo kot dejavnosti na področju kulture; preseganje dohodkovnega cenzusa in neizpolnjevanje vpisnih pogojev.
Dodali so, da postopek izbrisa v uredbi o samozaposlenih v kulturi sicer ni podrobno urejen. "Je pa bistvena razlika med obema postopkoma po Zakonu o uresničevanju javnega interesa za kulturo (Zujiku) ta, da glede vpisa v razvid odloča minister s pomočjo strokovne komisije, pri izbrisu po uradni dolžnosti pa odloča ministrstvo, pri čemer odločbo o izbrisu sicer lahko na lastno željo podpiše tudi minister le kot predstojnik organa, tudi če so za izdajanje tovrstnih odločb v organu pooblaščeni drugi javni uslužbenci."
Dodali so, da je lahko razlog za izbris iz razvida po uradni dolžnosti "posameznikova usposobljenost za opravljanje dejavnosti na področju kulture".
Seznama izbrisanih ne vodijo
"Podrobnih meril za izvajanje navedenega pogoja, razen proste presoje na podlagi življenjepisa, bibliografije in objav v strokovni literaturi, ministrstvo nima. V tem pogledu je zelo širok okvir diskrecijske pravice organa, ki odloča o izbrisu. Glede na to je lahko glavni razlog izbrisa tudi posameznikovo javno delovanje in aktivnosti, ki bistveno odstopajo od razlogov, ki bi morali izkazovati njegovo izpolnjevanje strokovne usposobljenosti za delovanje na določenem področju kulture," so še zapisali na ministrstvu.
Na vprašanje STA, koliko samozaposlenih so doslej predčasno izbrisali iz razvida, so odgovorili: "Seznama izbrisanih ne vodimo, saj je trenuten register še arhaičen in ne beleži izbrisov. Ko je enkrat oseba, ki je bila samozaposlena v kulturi, izbrisana iz sistema, je razvid več ne beleži. Takšnih primerov je na leto okrog deset. Beležimo pa le register zavrnitev. Razvid samozaposlenih v kulturi se bo v kratkem tehnološko posodobil."
Na predčasni izbris raperja Zlatka so se odzvali v poslanskih skupinah
Raper Zlatan Čordić - Zlatko je v ponedeljek preko Facebooka sporočil, da je z ministrstva prejel obvestilo o izbrisu iz razvida samozaposlenih v kulturi. Kot je razvidno iz odločbe, so zapisali, da naj bi s svojim javnim delovanjem bistveni del ustvarjalnega časa namenjal aktivnostim, ki niso povezane z opravljanjem dejavnosti, zaradi katere je bil vpisan v razvid. Do statusa samozaposlenega je bil sicer upravičen do konca julija 2022. Minuli teden pa je v javnosti odmevala vest, da je na ulici nadlegoval direktorja NIJZ Milana Kreka, že poprej pa je izvedel več kritičnih akcij do oblasti.
Na predčasni izbris raperja Zlatka iz razvida samozaposlenih v kulturi so se v torek odzvali v poslanskih skupinah. V Levici so ocenili, da gre za napad na demokracijo, za LMŠ in SD je poteza ministrstva za kulturo nedopustna, Blaž Pavlin iz NSi pa je vprašal, če je Zlatko po dogodku s Krekom lahko upravičen do davkoplačevalskega denarja. Zlatku so v bran stopili tudi številni posamezniki in združenja. V društvu Asociacija so zapisali, da je dejanje ministrstva za kulturo "nov precedens nezakonitega delovanja, ki ga je nujno treba ustaviti".