Po posredovanju slovenske diplomacije, ki se je vključila v reševanje, so iz iraškega zapora izpustili novinarja Radia Študent Mateja Kavčiča, ki se je že vrnil v Slovenijo.
Novinarja Radia Študent, ki je tudi sodelavec Časopisa za kritiko znanosti, so prijeli konec aprila skupaj z nemško novinarko Marlene Förster. Kavčič je kot svobodni novinar pripravljal reportažo o jezidih, pripadnikih kurdske skupnosti v Iraku, ki so bili žrtev genocida džihadistične skupine Islamska država. Težava naj bi bila v priznavanju njegovega novinarskega statusa, kar pa je bilo v postopku, tudi s pomočjo Društva novinarjev Slovenije (DNS), nesporno dokazano.
"Vemo, da se je aretacija zgodila na eni od kontrolnih točk, ki jih nadzoruje iraška varnostna služba," je v začetku maja povedal vodja konzularne službe na slovenskem zunanjem ministrstvu Andrej Šter, ko so si na MZZ že aktivno prizadevali, da se Kavčič čimprej vrne na svobodo.
Nazadnje je po navodilu ministra za zunanje zadeve Anžeta Logarja državni sekretar Stanislav Raščan v maroškem Marakešu opravil razgovor z ministrom za zunanje zadeve Iraka. Minister je bil z zadevo seznanjen in je takoj obljubil pomoč. Posredovanje je bilo očitno uspešno.
Na dobre novice o svojem članu so se odzvali v DNS. "Vsa prizadevanja za diplomatsko posredovanje in reševanje, med drugim njegovih kolegov na Radiu Študent in Časopisu za kritiko znanosti, Društva novinarjev Slovenije (DNS), Mednarodne zveze novinarjev (IFJ), Novinarjev brez meja (RSF) in mednarodne organizacije Odbor za zaščito novinarjev (CPJ), so se izkazala za uspešna," ugotavljajo. Obenem pa znova opozarjajo, da morajo novinarji in novinarke po vsem svetu imeti možnost svobodnega opravljanja svojega dela, ne da bi se bali kakršnihkoli maščevalnih ukrepov.