Odzvali se se žvižgači, ki so bili javno pripravljeni spregovoriti o svojih primerih, zaradi razkritij pa so bili odpuščeni

Ana Lah
23.06.2021 11:08
Zaščita žvižgačem bi morala biti urejena sistemsko, so prepričani na Centru za zaščito žvižgaštva, kjer si prizadevajo pogumnim posameznikom zagotavljati pravno in tudi psihološko pomoč.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Ivan Gale je soustanovitelj Centra za zaščito žvižgaštva.
Robert Balen

Posamezniki, ki so zvesti svojim vrednotam, odgovornemu in strokovnemu opravljanju dela ter razkrivanju kršitev, ki imajo močan vpliv na družbo, so zelo pomembni in jih je treba zaščiti. Soustanovitelj Centra za zaščito žvižgaštva Ivan Gale, sicer po profesiji pravnik, in direktorica centra Andrijana Bergant sta ob svetovnemu dnevu živžgaštva 22. junija preko Facebooka organizirala peturno javljanje v živo. V okviru kampanje #NeGlejStran so sodelujoči opozorili na pomen posameznikov, ki opozarjajo na kršitve, ter debatirali, kako bi jim lahko zagotovili zaščito. Poudarili so, da varujejo anonimnost žvižgačev in da je njihovo javno izpostavljanje prostovoljno, ob delovanju pa ne gledajo na ideološko usmerjenost, ampak na kršitve in nepravilnosti.

Okoljski kriminal vpliva na pitno vodo

Na dogodek so se odzvali žvižgači, ki so bili javno pripravljeni spregovoriti o svojih primerih, zaradi razkritij pa so bili odpuščeni. Prva gosta Andrija Babić in Maja Ilić Babić sta bila zaposlena v javnem komunalnem podjetju Jeko na Jesenicah. Spregovorila sta o prevari, kjer je Jeko sklenil pogodbo s podjetjem, ki za delo ni imelo dovoljenja, ni plačevalo najemnine za uporabo infrastrukture, prav tako pa delavci niso prejeli obljubljenega denarja. Andrija Babić, ki je opozoril na nepravilnosti, ni dobil sindikalne pomoči, bil je prepuščen samemu sebi, noben od nadrejenih pa ni trpel posledic, kljub temu da je bilo jasno, da je šlo za prevaro. Nadalje je razkril še stanje v nedelujoči čistilni napravi, posledica česa je bilo zlivanje mulja v Savo, kar ima močan vpliv tudi na pitno vodo na tem območju. V drugem delu sta druga dva gosta, ki sta bila zaradi svojega delovanja prav tako odpuščena, spregovorila o problematiki kršitve pravic najetih delavcev ter oviranja sindikalnega delovanja.

Pomembna tako pravna kot tudi psihološka podpora

Žvižgači se prepogosto znajdejo v hudih osebnih stiskah, ukvarjanje z eksistencialnimi vprašanji in dejstvom, da jih institucije pravne države pustijo na cedilu, pa vodi tudi do socialno-psiholoških stisk, je opozorila sodelavka in blogerka Centra ter njihova socialno-psihološka svetovalka Saša de Witt Skutnik. Opozorili so še na pomen zaščite žvižgačev ter sistemskih rešitev, ki bi lahko to področje bolje uredili. Pomembno izboljšanje na tem področju bi lahko prinesla evropska direktiva, rok za sprejem v slovensko zakonodajo se zaključi 17. decembra 2021.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta