Slovensko policijo vodi generalni direktor policije, je aktualni in nekdanji notranji minister Boštjan Poklukar med zaslišanjem pred preiskovalno komisijo državnega zbora, ki preiskuje domnevno vpletanje politike v delo policije. Vodi jo poslanec Gibanja Svoboda Miha Lamut. "Kot politik lahko govoriš, da želiš zamenjati polovico policije, ampak tega ne moraš nikdar narediti, ker kadrovsko funkcijo v policiji ima samo generalni direktor in nihče drug," je poudaril.
Hkrati pa je ob svojem prihodu na ministrstvo februarja letos ocenil, da z obstoječo ekipo, ki jo je postavila njegova predhodnica Tatjana Bobnar, svojih ciljev ne bo dosegel. "Zato sem se odločil za zamenjavo ekipe na ministrstvu za notranje zadeve," je povedal.
"Če se srečata bivši in aktualni minister za notranje zadeve, govorim zelo splošno, je normalno, da se s kolegi, ki so to funkcijo opravljal, malo pogovorimo. Nenazadnje, tudi malo pokritiziramo, ker samo ministri za notranje zadeve vemo, kako na ministrstvu je. To je tako kompleksno ministrstvo, da gre kar velik del energije v to, da stvari potekajo pravilno, hitro in učinkovito," je na vprašanje Lamuta še odgovoril Poklukar.
V nadaljevanju pa je še dodal, da sam ne razume, za kakšen političen pritisk v tem kontekstu bi lahko šlo, če se je z Bobnar pogovarjal, ko je še bila ministrica. Spomnimo, da je Tatjana Bobnar med pričanjem pred to komisijo povedala, da jo je Poklukar na pogrebu Vinka Beznika vprašal, kako je možno, da jo je tam pričakal Tomaž Pečjak in zakaj je še vedno v vodstvu policije. "Da naj pazim, zato, ker me pač opazujejo, kaj delam. Začudila sem se, kdo bi pravzaprav mene opazoval in sem tudi pojasnila, da, kdo je v vodstvu policije, je stvar predstojnika policije," je 23. oktobra med pričanjem pred komisijo povedala Bobnar. Dodala je še, da je Poklukar enako dejal Pečjaku, ki naj bi dejal, da je bil začuden nad tem, "zakaj ga to sprašuje". Pečjak je bil v času, ko je bila Tatjana Bobnar generalna direktorica policije, njen namestnik. V času, ko je bil na čelu policije Anton Olaj, pa je bil njegov pomočnik.
Namestnik generalnega direktorja policije ni niti potrdil niti zanikal morebitnih pritiskov na kadrovanje v policiji
Pred preiskovalno komisijo DZ, ki preiskuje sume političnega vmešavanja v policijo, je pričal namestnik generalnega direktorja policije Igor Ciperle. Vztrajal je pri besedah iz dokumenta, ki ga je podpisal, da politika ni vplivala na postopke policije, a dodal, da dokument ne zanika morebitnih pritiskov na kadrovanje. Informacij o teh sicer nima.
Ciperle je namreč po pooblastilu tedanjega v. d. generalnega direktorja policije Boštjana Lindava decembra lani podpisal dokument, s katerim so na ponovno zaprosilo predsednika vlade Roberta Goloba dopolnili predhodno poročilo Lindava. V njem piše, da od imenovanja Lindava na čelo policije "ni bilo primera, da bi kdorkoli od ministrov, državnih sekretarjev ali drugih funkcionarjev, vključno z ministrico za notranje zadeve, želel pridobiti informacije o konkretnih postopkih, ki jih vodi policija ali vplivati nanje", kar je Ciperle danes vnovič prebral.
Dokument je po Ciperletovih besedah napisal namestnik generalnega direktorja policije Robert Ferenc, ki ga je posredoval Lindavu. Slednji je bil takrat namreč na bolniški, zato je dopis le avtoriziral, nakar ga je Ciperle kot njegov pooblaščenec podpisal in posredoval tedanji notranji ministrici Tatjani Bobnar, ki je sicer dan po tem odstopila.
Lindav je sicer v svojem poročilu decembra lani ocenil, da se vpliv politike na delo policije kaže predvsem v kadrovskih zahtevah. Dopis, ki ga je podpisal Ciperle, pa se nanaša le na operativno delo policije in ne na kadrovske zadeve, je Ciperle danes povedal v odgovoru na vprašanja članice komisije Vide Čadonič Špelič (NSi). Je pa dodal, da mu Lindav nikoli ni govoril o kakršnihkoli kadrovskih pritiskih, niti s strani predsednika vlade. Izpostavil je, da je kot namestnik generalnega direktorja pristojen za operativne in ne za kadrovske zadeve.
Čadonič Špelič je zanimalo še, ali je Ciperle z Lindavom govoril glede Miloša Milovića, ki naj bi sicer svetoval Golobu. Ciperle je dejal, da ga je Lindav vprašal, ali ga pozna, kar mu je potrdil, saj da je Milović nekoč služboval na Policijski upravi Ljubljana. Lindav mu je povedal še, da Milović predlaga spremembo varovanja predsednika vlade. Gre sicer za enoto, ki je bila z vladno uredbo avgusta lani premeščena v okvir generalnega sekretariata vlade.
Ob tem je pojasnil, da je enota za varovanje predsednika vlade nekoč že bila samostojna oz. dislocirana enota, a da je ostala pod okriljem policije, medtem ko je danes iz nje povsem izvzeta. "Cepitev enot ni v redu. To mora biti enotno in vodeno pod isto hierarhijo," je ocenil.
Ciperle je na vprašanje predsednika komisije Mihe Lamuta (Svoboda), kako komentira hitre menjave vodstvenega kadra v policiji, odgovoril še, da je v policiji vsak zamenljiv, a da ga skrbi, saj iz nje odhajajo izkušeni ljudje. Varnost je namreč voz, ki ga vlečeš v hrib, če se ta voz ustavi in se obrne navzdol, pa ga je zelo težko ustaviti. Hitre menjave vodstvenega kadra bi lahko stanje varnosti privedle do te točke, je ponazoril.
Lamuta je zanimalo še, kako komentira ocene Lindava, da so politični pritiski v času te vlade večji kot v času vlade Janeza Janše. "Jaz nikoli nisem bil deležen političnih pritiskov, tako da tega ne morem komentirati," je dejal Ciperle.
Na vprašanje poslanke NSi Vide Čadonič Špelič, kdaj je nazadnje komuniciral z direktorjem nacionalnega preiskovalnega urada (NPU) Darkom Muženičem, je odgovoril, da ga je videl štirikrat v življenju. Nazadnje je bilo po njegovih besedah to spomladi, ko sta se srečala na slavnostni prireditvi v Gotenici, na kateri je bil Poklukar slavnostni govornik. Povedal je, da sta se rokovala, hkrati pa mu je čestital za vrnitev na položaj na NPU, ki ga je zasedal že v času vlade Marjana Šarca, v času vlade Janeza Janše pa je bil s položaja razrešen.