Pred 103 leti fašisti streljali na strunjanske otroke

STA, Va
22.03.2024 10:27

Že v mesecih pred tem je bilo po Istri več incidentov, tudi z nekaj smrtnimi žrtvami.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Strunjan 
Natalija Jurše

V Strunjanu se bodo danes spomnili tragičnega dogodka iz leta 1921, ko so fašisti z vlaka streljali na skupino otrok in dva ubili, pet pa so jih ranili. Slovesnost, ki jo pri spomeniku prirejajo Združenje borcev za vrednote NOB Piran, občina Piran in Krajevna skupnost Piran, se bo začela ob 11. uri. Govornik bo tržaški pisatelj Marij Čuk.

Skupina fašističnih škvadristov se je 19. marca 1921 peljala po ozkotirni železnici iz Poreča proti Trstu, v Strunjanu pa je z vlaka streljala na skupino otrok, tako slovenskih kot italijanskih, ki so se igrali na prostem. Pod streli sta umrla 10-letni Renato Brajko in 11-letni Domenico Bartole. Anton Horvatič in Mario Brajko sta bila tako hudo ranjena, da sta vse življenje ostala invalida. Kljub temu za zločin nihče ni bil kaznovan, takratna oblast ni uvedla niti preiskave.

V Istri, ki je bila pod Italijo, so se v tistem času vrstili spopadi med privrženci socialistov in fašistov, ki takrat še niso bili na oblasti. V tednih pred grozovitim dogodkom so v Izoli zabeležili dva bombna napada in požig sedeža delavske organizacije.

Zaradi tega so socialisti v Piranu 15. marca organizirali stavko, ki so jo fašisti nasilno zatrli, poleg tega so vdrli v stanovanje socialistično usmerjenega učitelja Antonia Seme, po katerem se danes imenuje piranska gimnazija z italijanskim učnim jezikom, ga pretepli in nato izročili karabinjerjem, ki so ga pod pritiskom fašistov zaprli. Že v mesecih pred tem je bilo po Istri več incidentov, tudi z nekaj smrtnimi žrtvami.

Po nekaterih poročilih naj bi bil vlak, s katerim so se peljali fašisti, nekaj minut pred grozovitim dogodkom tarča obmetavanja s kamenjem v bližini Portoroža.

Upravni odbor Ustanove fundacije Bazoviški junaki in ostale žrtve fašizma je ob tej priložnosti pozval ministrstvo za šolstvo in zavod za šolstvo k vključitvi domoljubnih vsebin o strahotah fašizma v učne programe.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta