Dne 9.7.2021 je bil v Večeru objavljen prispevek Odgovor na pismo rektorja Kačiča: To je seveda nestrategija in pomeni pasivno odzivanje na trenutno situacijo. V pismu predsednik Visokošolskega sindikata Slovenije in predsednica VSS SUM navajata trditve, ki zahtevajo nadaljnji odgovor.
Na Univerzi v Mariboru smo se ves čas epidemije zavzemali za to, da se v čim večji možni meri ohranja izvajanje študijskega procesa v živo v prostorih fakultet ter smo to stališče jasno zastopali tako pri uvajanju hibridnega modela izvajanja študijskega procesa, kot pri organiziranju izvajanja študijskega procesa z najemanjem potrebnih prostorskih kapacitet tudi izven univerze, da smo lahko v času veljavnosti smernic NIJZ in predpisanih varovalnih ukrepov ter v času pred odločitvijo vlade o zaprtju univerz v čim večji meri omogočili študentkam in študentom izvajanje študijskega procesa v živo.
Kljub našim prizadevanjem za primerljivo obravnavo visokega šolstva in določanje primerljivih varovalnih ukrepov je NIJZ v celotnem času epidemije vztrajal pri določitvi drugačnih varovalnih ukrepov za visoko šolstvo, kot je to veljajo za osnovno in srednje šolstvo, s čimer je bilo v času sproščanja varovalnih ukrepov tudi bistveno težje vračanje študentk in študentov v prostore fakultet. Kljub temu smo ob sproščanju varovalnih ukrepov na Univerzi v Mariboru takoj pričeli z izvajanjem študijskega procesa v prostorih fakultet povsod tam, kjer je bilo to ob doslednem upoštevanju varovalnih ukrepov mogoče. Prav tako pa smo pričeli z izvajanjem preverjanja znanja v prostorih fakultet takoj, ko je bilo s sproščanjem ukrepov to omogočeno. Vse to z zavedanjem pomembnosti vračanja študentk in študentov v prostore fakultet, saj izvajanja študijskega procesa na daljavo nismo in ne razumemo, kot da študijski proces v takšnih okoliščinah poteka normalno.
Tako kot pri drugih nalezljivih boleznih, za katere je značilna hujšo oblika obolenja in katerih širjenje v družbi že desetletja uspešno preprečujemo s programom obveznega cepljenja, je tudi pri širjenju nalezljive bolezni covid-19 jasno, da je edini način za preprečevanje širjenja te bolezni cepljenje, s PCT testi pa lahko širjenje uspešno nadziramo. Prav zaradi tega smo v prizadevanjih za čim učinkovitejše preprečevanje in omejevanje širjenja nalezljive bolezni covid-19 za zaposlene na fakultetah UM v Mariboru večino časa trajanja epidemije organizirali tedenska testiranja v Univerzitetnem športnem centru Leona Štuklja v Mariboru ter s tem prispevali k omejevanju širjenja nalezljive bolezni ter k omogočanju dela na delovnih mestih na fakultetah. Prav tako smo takoj, ko je bilo mogoče, v Univerzitetnem športnem centru organizirali izvedbo cepljenja za zaposlene UM ter jih k temu tudi pozvali, vse z namenom, da storimo vse kar je mogoče, da zagotovimo pogoje za izvajanje študijskega procesa v naslednjem študijskem letu v živo v prostorih fakultet. Odziv zaposlenih na univerzi je bil dober in trenutna stopnja precepljenosti med zaposlenimi je na UM precej višja, kot je stopnja precepljenosti v Sloveniji. Ponovno sem se pozivom k cepljenju predstavnikov NIJZ, vodje strokovne svetovalne skupine ter ministra za zdravje pridružil tudi sam ob zaključku študijskega leta v zahvali zaposlenim za njihovo vestno in požrtvovalno delo ter jih ob tem pozval, da za zagotovitev izvajanja študijskega procesa v živo v prostorih fakultet v celotnem naslednjem študijskem letu pristopijo k cepljenju v čim večjem številu. Enako sem k cepljenju pozval tudi študentke in študente UM v pismu, ki sem ga nanje naslovil ob zaključku študijskega leta. Zato na Univerzi v Mariboru seveda podpiramo vsako pobudo, ki lahko kakorkoli pripomore k večji precepljenosti prebivalcev v Sloveniji, saj se s tem zmanjšujejo možnosti za širjenje nalezljive bolezni.
V posredovanem pismu rektorja, na katerega se je odzval sindikat VSS, smo predvsem opozorili na neutemeljene očitke o anemičnosti vodstev univerz in trditve o tem, da vodstvom univerz "odsotnost zaposlenih ustreza, saj neprisotnost delavcev pomeni tudi manj neprijetnih vprašanj". Prav tako smo želeli opozoriti na neosnovane in pavšalne navedbe o sprejemanju "celega kupa aktov, ki so pedagoški proces dokončno preobrazile v birokratsko predpisane postopke, ki s pedagoško-psihološko-didaktično strokovnostjo nimajo nič skupnega", pri čemer pa ni v podkrepitev navedb podan noben argument. Enako tudi na neutemeljenost navedb o zapiranju sej organov v času razglašene epidemije, kjer je bila izpostavljena Univerza v Mariboru, ki je ves čas epidemije zagotavljala javnost dela svojih organov v skladu z določili statuta Univerze v Mariboru. Kot je predsedstvu VSS sindikata znano, Univerza v Mariboru ni edina, ki je v svojem odzivu na Javni poziv VSS sindikata zavrnila zgoraj zapisane trditve o načinu delovanja vodstev slovenskih univerz, smo pa edini, ki smo, glede na to, da je bil poziv javen, to tudi javno povedali.
Na Univerzi v Mariboru smo v vseh svojih ravnanjih od pričetka epidemije izhajali iz stališča, da je nujno storiti vse za to, da se izvajanje študijskega procesa čim prej vrne v prostore fakultet in se izvaja v živo, kar smo v našem objavljenem odzivu tudi jasno izpostavili z nujnostjo doseganja čim večje precepljenosti tako zaposlenih, kot tudi študentk in študentov ter uveljavitvijo kriterija PCT, saj je to edini način, s katerim bomo lahko zagotovili normalizacijo študijskega procesa in njegovo izvajanje v živo v celotnem študijskem letu 2021/2022. Zato zahteve, ki jih je navedel Visokošolski sindikat Slovenije v Javnem pozivu ob zaključku študijskega procesa, vsekakor podpiramo, saj so tovrstna prizadevanja za normalizacijo študijskega procesa in njegovo izvajanje v živo tudi sestavni del prizadevanj na Univerzi v Mariboru že ves čas razglašene epidemije. Ob vsakodnevnem pozivanju NIJZ, vodje strokovne svetovalne skupine, ministra za zdravje in različnih medijev k cepljenju in poudarjanju nujnosti doseganja ustrezne precepljenosti za normalizacijo življenja in preprečitev naslednjih valov širjenja nalezljive bolezni pa bomo ob še eni podani pobudi k pozivanju zaposlenih in študentov k cepljenju še raje podprli konkretnejše vsebinske predloge.
Na osnovi zgoraj navedenega zato zavračam navedbe v odzivu VSS na pismo rektorja, ki enako kot v Javnem pozivu, povsem neutemeljeno in neargumentirano ter na osnovi osebnih sklepanj podaja ocene o mojem razumevanju zapiranja visokošolskih ustanov "kot danosti" in moji "strategiji", da bo "UM odprta, dokler bo to vlada dovolila". Na osnovi do sedaj izvajanih aktivnosti na Univerzi v Mariboru v času epidemije in podajanih jasnih stališčih v zvezi s preprečevanjem širjenja nalezljive bolezni covid-19 lahko ob podanem nasvetu VSS ugotovim le, da si je pred podajanjem nasvetov zmeraj koristno pridobiti ustrezen objektivni vpogled in nasvet temeljiti na preverjenih argumentih.
Podobno kot v Pozivu tudi v odgovoru na pismo rektorja vodstvo VSS sindikata povsem neargumentirano in neutemeljeno ter po svoje in v svojem slogu ocenjuje način vodenja Univerze v Mariboru. Na Univerzi v Mariboru vodimo konstruktivni dialog med vsemi deležniki v okviru delovanja organov univerze, kjer dialog temelji na argumentiranih razpravah.
Prof. dr. Zdravko Kačič, rektor Univerze v Mariboru