S stavkajočimi novinarji na RTV Slovenija se bo pogajal povratnik Rajko Gerič. Kaj zahteva stavkovni odbor?

STA, M.R.
27.03.2023 13:46

Vodstvo RTV Slovenija je stavkovni odbor novinarskih sindikatov, ki so za 4. april napovedali stavkovni dan, pozvalo k intenzivnim pogajanjem.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Rajko Gerič se je pred časom vrnil na RTV Slovenija.
Tit Košir

Vršilec dolžnosti generalnega direktorja RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough je povedal, da je za intenzivna pogajanja s sindikati pooblastil odgovornega urednika informativnega programa drugega programa Televizije Slovenija Rajka Geriča, saj upa, da bo pogajanjem dal "svež veter". Hkrati je ocenil, da bi zaradi stavke lahko prišlo do motenj posameznih programskih vsebin, o čemer bodo javnost pravočasno obvestili. Dodal je, da so že danes dopoldne stavkovni odbor novinarskih sindikatov pozvali k intenzivnim pogajanjem ter jim zanje v tem tednu ponudili tri termine.

Gerič je povedal, da na RTVS pozna ogromno ljudi, saj je na javni televiziji "odraščal", zdaj pa se je k njej po enajstih letih vrnil. Pripravljen je pomagati, ker se mu zdi, da se je javni zavod znašel v krču, ki ni dober ne za zaposlene in ne za RTVS. S pogajalsko skupino sindikatov se Gerič želi sestati že ta teden.

Grah Whatmough je nadaljeval, da so stavkovnemu odboru že maja lani predlagali podpis stavkovnega sporazuma, v katerem so po njegovih besedah upoštevali vse stavkovne zahteve, ki jih je bilo mogoče zakonito izpolniti. Nenaslovljene so ostale zahteve, ki jih ni mogoče zakonito izpolniti, s te mrtve točke pa se po mnenju Grah Whatmougha od takrat niso mogli premakniti.

Glavna stavkovna zahteva nespremenjena

Stavkovni odbor novinarskih sindikatov RTVS je sicer minulo sredo na seji soglasno sprejel sklep o zaostritvi stavkovnih aktivnosti. Stavkovni dan s prekinitvijo dela so napovedali za 4. april. Gre za četrti stavkovni dan od začetka stavke 23. maja lani, napovedan je bil že za 24. januar, a je bil zaradi ponudbe delodajalca o intenziviranju pogajanj tedaj preložen.

Zdaj so iz stavkovnega odbora sporočili, da so pripravljeni na nadaljnja pogajanja, stavkovnega dneva pa ne nameravajo preklicati. Glavna stavkovna zahteva ostaja umik 38 izdanih opozoril pred odpovedjo, ki jih stavkovni odbor razume kot ustrahovanje zaposlenih in odvračanje stavkajočih od nadaljevanja stavke, se je odzvala predsednica generalnega vodstva stavkovnega odbora novinarskih sindikatov RTVS Helena Milinković. Vključitve Geriča pa ni želela komentirati, saj da jim ta ponudba uradno še ni bila posredovana. Po njenih besedah prav to kaže na način komunikacije v pogajanjih in na razloge, zakaj sploh niso mogoča. "Ker generalni direktor svoje odločitve in predloge, namesto da bi jih sporočil pogajalski skupini po ustaljenih tirih in v skladu s sporazumom o poteku pogajanj, sporoča na tiskovnih konferencah ali preko sporočil za javnost," pravi Miliniković.

Na zadnjih pogajanjih v začetku marca jim je generalni direktor po njenih besedah ponudil oblikovanje delovnih skupin, ki bi se ukvarjale s posameznimi zahtevami, a podrobnosti ni predstavil. V stavkovnem odboru pričakujejo, da jim ponudbo posreduje danes do 17. ure, da lahko stavkovni odbor odloči o zanje sprejemljivih predlogih in nadaljevanju pogajanj.

Pojasnila je še, da so že ob napovedi stavkovnega dneva minuli petek generalnemu direktorju RTVS ponudili pogajanja o izvedbi minimalnega obsega dela na dan stavke. Zaradi stavke, ki pomeni 24-urno prekinitev dela, bo namreč program spremenjen. 

Podrobnosti o poteku stavke bodo sporočili v četrtek, potem ko se bo odvil naslednji krog pogajanj in bo stavkovni odbor natančneje sestavil stavkovni program. Javnosti in državljanom se je zahvalila, "da nas še vedno gledate in nas podpirate pri naših zahtevah za profesionalno in avtonomno novinarstvo".

Zaradi izgubljene sodbe proti Gorščakovi ne bo odstopil

Na vprašanje, ali bo upošteval zahtevo stavkajočih in odstopil, je Grah Whatmough pojasnil, da za to ni nobenega razloga in da ne namerava odstopiti. Na vprašanje, kako komentira sodbo višjega delovnega sodišča, ki je v primeru Natalije Gorščak odločilo, da jo je z mesta direktorice televizije razrešil nezakonito, je Grah Whatmough odgovoril, da gre v konkretnem primeru za pomembno pravno vprašanje, ki ga bo lahko naslovilo tudi vrhovno sodišče. Ob tem je opozoril, da Gorščakovi sodišče na drugi stopnji ni priznalo restitucije.

Glede ovadbe zoper urednika osrednjih informativnih oddaj na televiziji Jako Elikana zaradi šikaniranja na delovnem mestu pa je dejal, da z njeno vsebino ni seznanjen in je ne more komentirati. Je pa že prejel poročilo skupnega odbora za prepoznavanje in preprečevanje mobinga na RTVS, s katerim se bo seznanil ta teden.

Spregovoril je tudi o podatkih o padcu gledanosti, ki sta jih vlada in DZ v svojem mnenju podala o zakonu o RTVS, o katerem odloča ustavno sodišče. Kot pravi Grah Whatmough, gre za manipulacijo s podatki, na katero bodo sodišču podali obširen odgovor, ki ga nameravajo tudi javno objaviti. "Nekateri razlogi za skrb so pri posameznih oddajah, če pa gledamo celoto, nas pa zelo veseli, da je drugi program zdaj najbolj gledan," je sklenil.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta