Prvak LMŠ Marjan Šarec je dejal, da se bo LMŠ z novim programom opredelila kot sredinska razvojno-liberalna stranka.
Na kongresu, ki je zaradi epidemioloških razmer potekal digitalno, se je zbralo okoli 300 udeležencev. Predsednik LMŠ Marjan Šarec je v uvodnem nagovoru povedal, da je pred člani stranke predlog programa stranke za obdobje 2022–2026: "Prehodili smo pot od spodaj navzgor, od lokalne ravni do državne politike. Zagotovo nikoli nismo želeli biti stranka novih obrazov, brezmadežno spočeta, temveč smo vedno želeli in želimo delovati na dolgi rok." S programom z naslovom Normalizacija. Rešitve. Razvoj., ki so ga potrdili člani stranke, bo šla LMŠ na prihajajoče državnozborske volitve.
Kot je dejal Šarec, v LMŠ na zadnjih volitvah leta 2018 niso bili relativni zmagovalci volivcev, temveč so dosegli drugo mesto med strankami: "Na voljo smo imeli dve možnosti. Pustiti relativnemu zmagovalcu, da ob pomoči predsednika republike sestavi vlado, ali pa se potruditi in poskusiti oblikovati drugačno koalicijo. Kljub zavedanju, da je bilo naše število poslancev zgolj 13, smo se lotili tega procesa. Če se ga ne bi, bi imeli danes Poljsko in Madžarsko na domačih tleh."
Šarec odgovoril Toninu: Ve se, kdo v Sloveniji podpira diktaturo
Šarec se je po kongresu odzval tudi na besede prvaka NSi Mateja Tonina, da LMŠ po volitvah napoveduje vsesplošni revanšizem oziroma kadrovske čistke, izključevanje, stopnjevanje kulturnega boja in vračanje v preteklost. "Ob tem se lahko samo lepo nasmejem, kajti ve se, kdo v Sloveniji podpira diktaturo, ve se, kdo vztraja v tej vladi in podpira vse tisto, čemur smo priče, se pravi ravnanje z evropskimi tožilci, ravnanje z STA, podpora ministrom, ki so bili interpelirani, in ko ne ostane nič drugega, potem ostane to," je Toninu odgovoril Šarec. Če bi bil Tonin konsistenten, bi po navedbah Šarca že zdavnaj izstopil iz vlade in povedal, da se takšne politike ne gre. Prvak NSi po njegovih besedah podpira politiko vlade, ob tem pa se predstavlja kot alternativa: "Je pa tako, če sam zase rečeš, da nekaj si, to še ne pomeni, da to si, dokler ti to ne priznajo ljudje."
Na vprašanje, kaj je mislil s tem, ko je v govoru dejal, da so nekateri vzorci delovanja leve sredine, ki se ni hotela zameriti nikomur, preživeti, pa je Šarec odgovoril, da imamo predsednika države Boruta Pahorja, ki jasno kaže, kakšna je ta politika: "Če greš v politiko zato, da te bodo imeli vsi radi in se ne boš nikomur zameril, potem ne boš uspešen. Leva sredina mora povedati, da tam, kjer nekaj ni v redu, moramo zamenjati. To ne pomeni, da bomo menjali zato, ker v tem uživamo, ampak zato, ker so bili v neke državne ustanove imenovani ljudje, ki niso izpolnjevali pogojev. Gospod Franci Matoz je na DUTB in zato je prav, da že danes jasno povemo ljudem, da je tam treba opraviti menjave, zato da ne bo zmede." Leva sredina je zadnja leta raje gledala stran in hotela biti vsem všečna, zato je po njegovih besedah danes tam, kjer je. "To pa ne pomeni, da na desni ni nobenega kompetentnega kadra, da ne bo kdo narobe razumel. Ne moremo kadrovati po principu, ni nujno, če kaj zna, važno, da je naš. V LMŠ smo vedno dali priložnost ljudem, ki niso bili člani naše stranke. Imeli smo dva ministra, ki nista bila člana stranke, ker smo ju vzeli na strokovni podlagi v ekipo. To bo tudi naša nadaljnja politika," je dodal Šarec.
"Upam, da smo se res vsi kaj naučili iz tega"
LMŠ je po njegovih besedah po številnih usklajevanjih, pogovorih in kompromisih sestavila prvo manjšinsko vlado v zgodovini samostojne države. Pohvalil se je, da je njegova vlada prva, ki je pustila 225 milijonov evrov presežka v proračunu in znižala javni dolg na 68 odstotkov BDP: "Zvišali smo plače javnim uslužbencem, davčno razbremenili regres in pripravili predlog nove volilne zakonodaje, ki bi ljudem omogočila več vpliva na to, koga voliti in kdo pride v parlament." Kot je poudaril Šarec, je imela njegova vlada standarde, ki so za danes vladajoče nedosegljivi: "Doživeli smo boleče odstope tudi v lastnih vrstah. Naš nekdanji poslanec Darij Krajčič in nekdanji generalni sekretar stranke Brane Kralj sta priznala svojo napako in sprejela odgovornost, kar je danes znanstvena fantastika. A danes lahko vsakemu pogledata v oči in sta spoštovana člana družbe."
Šarec je poudaril, da nekateri šele zdaj spoznavajo, da prejšnja vlada ni bila tako slaba.
Šarec je kot predsednik vlade odstopil konec lanskega januarja, novo vlado pa je nato sestavil prvak SDS Janez Janša. "Mnogi šele zdaj, ko imamo resnično skrajno desno vlado, ki se ne ozira na prav nobeno demokratično normo, spoznavajo, da naša vlada le ni bila tako slaba. Ceno plačujemo vsi državljanke in državljani, previsoko po mojem mnenju, a upam, da smo se res vsi kaj naučili iz tega." Pogled stranke po njegovih besedah sicer ni usmerjen v preteklost, temveč v prihodnost, v čas po volitvah, ko se bo potrebno soočiti tudi z vsemi posledicami Janševe vladavine.
Na listi LMŠ bosta za poslanca kandidirala tudi Jure Gašparič in Iztok Purič
Rešitve za razvoj Slovenije so v LMŠ strnili v 12 krovnih točk, program pa obsega približno sto strani. V njem naslavljajo tudi reševanje stanovanjske problematike za mlade, zavzemajo se tudi za vzpostavitev sistema dolgotrajne oskrbe kot novega stebra socialne države. Med temeljnimi točkami programa so tudi vsem dostopno javno zdravstvo in ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, stimulativno, stabilno in mednarodno konkurenčno gospodarsko okolje ter zdrave javne finance. Program naslavlja tudi reševanje podnebne problematike, s tem pa tudi preimenovanje okoljskega ministrstva v ministrstvo za podnebne spremembe, okolje in prostor. Razvojno naravnan program po Šarčevih besedah predvideva tudi vzpostavitev novega ministrstva za raziskave, razvoj in znanost. S postopki evidentiranja kandidatov za parlamentarne volitve je stranka začela takoj po tem, ko je Šarec odstopil s funkcije predsednika vlade. Na kandidatni listi bodo kandidirali vsi trenutni poslanci LMŠ, na listi stranke pa bosta po poročanju STA tudi nekdanji državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje Jure Gašparič in nekdanji kohezijski minister v Šarčevi vladi Iztok Purič. Slednji je februarja lani odstopil kot podpredsednik SAB in izstopil iz stranke, ki jo vodi Alenka Bratušek.
Šarec: Nova vlada bo morala opraviti zamenjave
Z novim programom, ki ga je v zadnjem letu sestavljalo 247 članov v 17 programskih odborih, bodo v LMŠ naslavljali 78 izzivov, ki Slovenijo čakajo v prihodnosti, zanje pa predlagajo 373 rešitev. "S svojim programom jasno postavljamo usmeritve kot razvojno liberalna stranka, ki želi delati za širše dobro in skrbeti za razvoj družbe kot celote. Kot sredinska razvojno-liberalna stranka smo osredotočeni na iskanje odgovorov in rešitev za boljšo prihodnost vseh," je dejal Šarec. V svojem govoru je posebej izpostavil pomen normalizacije države, ki je po njegovi oceni nujen pogoj za normalno delovanje družbe in države. "Morda kdo poreče, da je to premočna beseda, a trdno sem prepričan, da ni. Nova vlada bo morala opraviti zamenjave povsod tam, kjer si zdajšnji vladajoči politično podrejajo institucije, ki naj bi bile neodvisne ter so nujne za obstoj in funkcioniranje države. In to ni naša grožnja, to je obljuba, obljuba za državo, kot si jo državljanke in državljani zaslužimo," je dejal prvak LMŠ.
V LMŠ so ključne rešitve za razvoj Slovenije strnili v 12 glavnih točk.
"Če bomo prišli na oblast zato, da bomo spet uporabljali neke stare vzorce leve sredine, ki se ni hotela nikomur zameriti, potem te oblasti niti ne bomo vredni. Nujno je spet vzpostaviti dialog s civilno družbo in nevladnimi organizacijami. Da ne bom koga izpustil, mirno lahko rečem na vseh področjih, ki jih pokrivajo. Te so lahko za vsakršno vlado naporne in zahtevne, a vseeno je njihova vloga v družbi jasna in brez njih ni družbe kot celote," je dejal Šarec. Normalizacija po njegovih besedah pomeni tudi zagotavljanje svobode medijev, saj bodo v LMŠ poskrbeli, da se ne bo nikoli več ponovilo "bizarno stanje, ki smo mu priča, ko vlada uničuje STA, pospešeno madžarizira medije v državni lasti in naskakuje nacionalno RTV hišo". Udeležence so na kongresu pozdravili tudi nekateri drugi funkcionarji stranke, kot so vodja poslanske skupine Brane Golubović, podpredsednica stranke in poslanka Jerca Korče ter podpredsednik stranke Igor Žavbi. Udeležence kongresa je nagovoril tudi evropski poslanec Stephane Sejourne, ki je predsednik evropske politične skupine Renew Europe, katere članica je tudi LMŠ.