Kitajske oblasti so s položajev odstavile dvojico vodilnih zdravstvenih uradnikov v provinci Hubei, ki jo je izbruh novega koronavirusa najhuje prizadel. Krepi se namreč pritisk javnosti glede ukrepanja odgovornih v zvezi z epidemijo, ki je po zadnjih podatkih na Kitajskem terjala življenja 1016 ljudi, 42.200 je okuženih, danes poroča STA.
S položaja sta se v skladu s ponedeljkovo odločitvijo komunistične partije v provinci morala posloviti partijski vodja zdravstvene komisije v Hubeiju Zhang Jin in njena direktorica Liu Yingzi, današnje poročanje državne televizije CCTV povzemajo tuje tiskovne agencije. Gre za najvišja uradnika, ki sta v zvezi z ukrepanjem glede izbruha novega koronavirusa od decembra lani izgubila položaj. Glede na poročanje medijev je bilo sicer odstavljenih že več sto ljudi, izvedene so bile tudi številne preiskave, še piše STA.
V Gorenju uvedli preventivne ukrepe
Več kot tisoč mrtvih in več deset tisoč okuženih. Kakšno pa je stanje pri nas? Kako ukrepati, če sumimo, da imamo koronavirus? "Če ste potovali po Kitajski (predvsem v Vuhan, provinca Hubei) in ste po vrnitvi v Slovenijo ali že na povratku zboleli s kašljem, vročino in težkim dihanjem (občutkom pomanjkanja zraka), ostanite doma, izogibajte se stikom z drugimi ljudmi, pokličite izbranega ali dežurnega zdravnika in povejte, da ste nedavno potovali v Vuhan ali bili na Kitajskem ter ste zboleli. Preden zakašljate ali kihnete, pokrijte usta in nos z robčkom ali zakašljajte in kihnite v zgornji del rokava in ne v svojo dlan. Skrbno si umivajte roke (z milom in vodo), po potrebi tudi razkužujte," svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ). Tam povedo, da ljudje v pogovoru z zdravnikom izvedo, kakšno je njihovo zdravstveno stanje. "Zdravnik bo presodil, če potrebujete ambulantni pregled, predpis zdravil ali pa napotitev v bolnišnico."
Na NIJZ svetujejo, da zboleli, ki je predhodno bival na Kitajskem, ne hodi na delo oziroma v kolektiv, dokler vzrok bolezni ni pojasnjen oziroma okužba s koronavirusom izključena. Tako so, denimo, v Gorenju, ki ima kitajskega lastnika, ob epidemiji novega koronavirusa uvedli nekatere preventivne ukrepe. Zaposleni, ki se v teh dneh s Kitajske vračajo v Velenje, se morajo ravnati po navodilih, ki pred prihodom v službo predvidevajo 14-dnevno prehodno obdobje. Po prihodu v Slovenijo morajo ostati v svojih domovih in spremljati svoje zdravstveno stanje. Če se v tednu, dveh pojavijo kakršnikoli simptomi, se morajo javiti pristojni zdravstveni ustanovi, sicer pa se bodo lahko v 14 dneh vrnili nazaj v službo, so potrdili za STA. Preventivni ukrepi sicer veljajo za vse Gorenjeve podružnice po Evropi. Kot pojasnjujejo na NIJZ, so se v Gorenju pred odločitvijo o posebnih ukrepih posvetovali z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje.
Slovenija je za primer koronavirusa pripravljena
Verjetnost, da se koronavirus pojavi tudi v Sloveniji, obstaja, pravijo na NIJZ. "Evropski center za nadzor bolezni (ECDC) ocenjuje tveganje za pojav kot srednje visoko za Evropo. Slovenija je pripravljena za primer novega koronavirusa. Izdelana so priporočila za potnike, ki se vračajo z ogroženih območij, za ravnanje izvajalcev zdravstvene dejavnosti, vzpostavljena je tudi laboratorijska diagnostiko za potrditev virusa v najkrajšem možnem času. Pomembno je, da pri obravnavi morebitnih pacientov zmanjšamo tveganje nadaljnjega prenosa na najnižji možno raven," sporočajo.
Kako učinkovite so zaščitne maske?
Na NIJZ pojasnjujejo, da v Sloveniji splošna uporaba zaščitne maske ni potrebna. Maske se premočijo in po določenem času ne nudijo več zaščite. Potrebno jih je nadomestiti z novimi. Zelo pomembno je, da so pravilno nameščene, kar pomeni, da pokrivajo nos in usta.
"Maske so smiselne znotraj zdravstvenih ustanov, kjer so zaposleni poučeni, kdaj je uporaba maske potrebna ter o njeni pravilni namestitvi, nošenju, snemanju in odstranjevanju. Zdravstveni delavci zaščitne maske nosijo v smiselnih okvirih in ne celoten delovni čas. Na potovanju svetujemo ravnanje v skladu z lokalnimi navodili. Torej, ne svetujemo, da bi si zgolj nadeli masko in se odpravil v službo, ukrep nošenja maske ni zadosten. Pomemben je t. i. 'social distancing' (to je preprosto povedano, ostanite bolni doma) in poostrena higiena v domačem okolju," svetujejo na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.