Slovenija se je zadolžila še za milijardo evrov, ki jo bo poplačal v 30 letih

STA, M.R.
13.10.2020 19:11

Slovenija se je danes znova zadolžila na mednarodnem trgu. Izdala je za eno milijardo evrov 30-letnih obveznic, poročajo spletne Finance, ki se sklicujejo na podatke poslovnega medija Bloomberg. Obrestna mera je po navedbah neuradnih virov dosegla nekaj manj kot pol odstotka, toliko kot tudi zahtevana donosnost.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Obrestna mera je na koncu dosegla 50 osnovnih točk nad srednjo vrednostjo 30-letne obrestne zamenjave, ki je pri -0,005 odstotka. To je bolje od načrtov, saj je bilo izhodišče ob dopoldanskem začetku zbiranja naročil 65 osnovnih točk nad srednjo vrednostjo 30-letne obrestne zamenjave.

Vlagatelji so po pojasnilih finančnega ministrstva od začetka pokazali močan interes in knjiga naročil je dopoldne presegla 6,1 milijarde evrov, tako da je Slovenija lahko spremenila cenovno usmeritev v bolj ugodno, hkrati pa je trgu sporočila predvideno višino izdaje v obsegu od 750 milijonov do ene milijarde evrov.

Prodaja nove 30-letne obveznice v skupni nominalni vrednosti ene milijarde evrov je bila zaključena ob 12.47. Knjiga naročil je bila takrat zaključena v skupni nominalni vrednosti nekaj več kot 5,2 milijarde evrov. Prodajna cena nove obveznice, ki je bila določena pozno popoldne, je dosegla 99,847 odstotka nominalne vrednosti in tako predstavlja zahtevano donosnost 0,493 odstotka.

Zakladnica je mandat za organizacijo izdaje podelila bankam Barclays, BNP Paribas, Commerzbank, Goldman Sachs International, JP Morgan in Unicredit Banki Slovenija.

Glede na obstoječ portfelj dolga državnega proračuna gre za izdajo obveznice z najdaljšo preostalo ročnostjo, so pojasnili na ministrstvu za finance. Glede na dosedanje izdaje evrskih obveznic tokratna izdaja po njihovih navedbah izrazito pozitivno izstopa z vidika prispevka k podaljšanju povprečnega časa vezave državnega dolga, znižanja njegove povprečne obrestne mere in krepitve zaledja vlagateljev, tako geografsko kot po tipu investitorja.

Obveznice pokupili skladi, zavarovalnice in banke

Največ vlagateljev (22 odstotkov) je bilo iz Nemčije in Avstrije, 14 odstotkov jih je bilo iz ZDA, 13 odstotkov iz Združenega kraljestva in Francije, osem odstotkov iz Slovenije, sedem odstotkov iz Švice, pet odstotkov iz Skandinavije in 16 odstotkov iz ostale Evrope. Največji del obveznic (71 odstotkov) so pokupili upravljalci skladov, pokojninski skladi in zavarovalnice, 21 odstotkov pa banke.

"Uspešna izdaja 30-letne obveznice dokazuje, da je s strani vlagateljev vzpostavljeno dolgoročno zaupanje in da kljub izzivom pandemije covida-19 Slovenija ostaja naložbeno varna država," so še navedli.

Kupnina 30-letne izdaje bo po napovedih ministrstva delno uporabljena za poravnavo sprejetih ponudb za odkup obveznic, ki je bi izveden sočasno z novo 30-letno izdajo, preostanek pa za financiranje potreb državnega proračuna.

Omenjene banke so bile namreč zadolžene tudi za operacijo predčasnega odkupa dveh obveznic, in sicer desetletne obveznice, ki zapade januarja 2021, in sedemletne obveznice, ki zapade aprila 2021. Skupna nominalna vrednost izdaj je 2,6 milijarde evrov, država pa je danes sporočila, da namerava na podlagi prejetih ponudb, ki jih je začela zbirati 5. oktobra, odkupiti obveznice v skupnem nominalnem znesku 172,98 milijona evrov. Predvideni datum poravnave ponudb je 20. oktober.

Državna zakladnica je danes izvedla tudi kratkoročno zadolžitev. S 15. oktobrom bo tako izdala za 65 milijonov dvomesečnih zakladnih menic z donosom -0,45 odstotka in za 35 milijonov šestmesečnih menic z donosom -0,50 odstotka. Skupna višina kratkoročne zadolžitve je tako 100 milijonov, medtem ko je bila načrtovana velikost izdaje 130 milijonov evrov.

Letos z izdajo obveznic zbrali že šest milijard

Kot spominja časnik Finance, je sicer država letos prek izdaj različnih obveznic in dopolnitev obstoječih izdaj zbrala skoraj šest milijard evrov, upoštevajoč izdane zakladne menice pa še nekaj več. Precejšnji del teh sredstev je šel za financiranje ukrepov za blaženje negativnih posledic epidemije covida-19 za gospodarstvo in prebivalstvo.

A kljub gospodarskim težavam, ki jih je pandemija prinesla, in dvigu zadolžitve države, so so obrestne mere za slovenski dolg v zadnjem času upadle. Bonitetna hiša Moody's je nedavno tudi za eno stopnjo zvišala bonitetno oceno Slovenije na A3, obe ostali glavni bonitetni agenciji, Fitch in Standard & Poor's, pa sta oceno Slovenije v zadnjih mesecih ohranili nespremenjeno.

Te dni ima tako slovenska obveznica z najdaljšo ročnostjo (25 let) po podatkih Bloomberga, ki jih navajajo Finance, na sekundarnem trgu zahtevano donosnost malenkost nad 0,40 odstotka, kar je najmanj v zgodovini. Donos do dospetja 10-letne obveznice je medtem pri -0,10 odstotka.

Ko se je država pred petimi leti zadolžila za 30 let, je za to morala vlagateljem ponuditi obrestno mero 3,125 odstotka.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta