Hospitaliziranih je bilo 1280 bolnikov s covid-19, od tega jih je 209 na oddelkih za intenzivno nego. Umrlo je 43 bolnikov, od tega jih je bilo 35 v bolnišnicah.
Govorec vlade za covid-19 Jelko Kacin je dejal, da današnje številke niso spodbudne. Pri tem je poudaril, da se je povečal vdor v domove starejših. Samo včeraj je bilo potrjenih 312 novih okužb v teh domovih. To je največ doslej, je dodal. Aktivno okuženih je 2131 stanovalcev domov starejših občanov, ob tem je še 847 aktivnih okužb med zaposlenimi v domovih. "15 odstotkov včeraj okuženih predstavljajo stanovalci domov za starejše, če pa dodamo še zaposlene delavce, pa to pokrije že 20 odstotkov na novo okuženih," je ponazoril.
V Murski Soboti je bilo potrjenih 31 novih okužb, na Ptuju 22, v Beltincih 20, v Puconcih 14, v Ljutomeru 18, v Ormožu 19 in v Lendavi 12. Na Gorenjskem je bilo največ potrjenih okužb v Kranju, kjer so jih potrdili 47, v Škofji Loki je bilo 29 novih okužb, v Radovljici 23, na Jesenicah 21, v Tržiču pa 20.
Kacin je naštel tudi število novih okužb po občinah na Štajerskem in Koroškem: Maribor 58, Celje 50, Dravograd 40, Zagorje ob Savi 35, Šentjur pri Celju 29, Poljčane 27, Trbovlje 23 in Slovenj Gradec 22.
V Domžalah je bilo včeraj potrjenih 33 okužb, v Kamniku 27, Idriji 20, Mengšu 17, Medvodah 16. Največ okužb so sicer včeraj potrdili v Ljubljani (181).
Na Dolenjskem je bilo v Novem mestu potrjenih 89 novih okužb, v Krškem 24, v Trebnjem 19, v Kočevju pa 13. V Piranu je bilo včeraj potrjenih 26 novih okužb, v Kopru pa 25.
V drugem valu precej manj dela od doma
Predstojnica Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa Metoda Dodič Fikfak je dejala, da je ob pogledu na število obolelih in okuženih popolnoma jasno, da se bodisi ne znamo bodisi ne želimo ali nočemo obnašati tako kot od nas ta virus zahteva.
Po podatkih analize Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) za čas od 10. do 17. novembra kaže, da je bilo v tem obdobju potrjenih 68 zdravnikov, 141 študentov, 145 prodajalcev, 221 strokovnjakov v zdravstveni negi in še 403 zdravstveni sodelavci, 808 upokojencev in 970 oskrbovancev domov za starejše.
"Potrebno bo bolj rigorozno upoštevanje pravil, ki nam jih narekuje virus," je te podatke komentirala Dodič Fikfakova. Ob tem je poudarila, da v drugem valu epidemije precej manj ljudi dela od doma kot v prvem. Sama je seznanjena s podatkom, da v drugem valu le še 30 odstotkov zaposlenih dela od doma, v prvem valu pa naj bi od doma delalo 70 odstotkov zaposlenih.
"Prepričana sem, da gre za nezaupanje do delavcev, drugače si to težko predstavljam," je zatrdila. Apelirala je na vse, da tam, kjer je to mogoče, uvedejo delo na domu. Na domu lahko po njenih besedah dela tudi okuženi.
Pri pravilni uporabi zaščitnih sredstev in pri upoštevanju vseh pravil varnega obnašanja, se je možno zaščititi pred virusom, je še poudarila.
Po zdravstveni bo sledila še dolžniška kriza
Član strokovne skupine, ki je pripravljala šesti protikoronski paket ukrepov za omilitev posledic epidemije, Dušan Olaj iz podjetja Duol, je poudaril, da se ukrepi vlade ne ločijo precej od ukrpeov v sosednjih državah. "Edina razlika je mogoče v tej implementaciji ali pa realizaciji ukrepov. Kjer pa moramo upoštevati, da žal ta trenutek naš državni aparat ali javna uprava še nista na operativnosti sosednjih držav," je poudaril. Vodilo skupine je smiselno ukrepe peljati naprej, pravi Olaj. Napovedal je tudi sedmi paket ukrepov za omilitev posledic epidemije.
V skupini sodeluje tudi Jure Knez iz podjetja Dewesoft, ki je opozoril, da bo po zdravstveni krizi, ki se bo po njegovem mnenju končala, ko bo na voljo cepivo, sledila še ekonomsko dolžniška kriza, "na katero se moramo prav tako pripraviti". Zakonodaja, ki ureja trg dela, je po njegovih besedah zastarela in ni primerna za sedanji čas, zato bi jo bilo treba po njegovih besedah posodobiti.