Katere programe izvajate za zagotavljanje stanovanjske varnosti ljudem, ki so ostali brez bivališča?
Prvi program društva Kraljev ulice je bil dnevni center, takoj zatem pa smo razvili nastanitveno podporo. Ta temelji na načelu Najprej stanovanje (Housing First). Izhodišče je, da človek potrebuje varno streho nad glavo, da si lahko začne urejati vse ostalo v življenju. Nastavitvena podpora je korak naprej od zavetišč in v program je trenutno vključenih 33 ljudi na devetih lokacijah. Med njimi so tudi brezdomne družine. Ljudje živijo v stanovanjih, katerih najemniki je naše društvo, nekatera stanovanja so občinska, druga od stanovanjskega sklada, eno stanovanje najemamo na trgu, eno pa smo podedovali. A gre za prehodno rešitev, da se ljudje stabilizirajo in postavijo nazaj na noge.
Kaj konkretno to pomeni?
Posamezniki živijo v stanovanjih, kjer imajo svojo sobo, delijo pa si skupne prostore, družine dobijo svoje stanovanje. Vsakdo ima svojo ključno osebo, s katero dela individualno, ima tedenske sestanke in pogovore. Cilj je, da ljudje živijo čim bolj samostojno, ni tako kot v stanovanjski skupnosti, kjer je prisotnost nekoga, ki ponuja pomoč, vsakodnevna in večurna. Imamo pa telefonsko številko, na katero lahko ljudje kadarkoli pokličejo, tudi sredi noči, če je kaj nujnega.
Cilje postavimo individualno, a hkrati celostno. Nekaterim je pomembno, da si najprej uredijo dokumente, drugi si želijo službe, tretji bi želeli nadaljevati s šolanjem. Z vsemi pa skupaj oddamo tudi prijavo za neprofitna stanovanja ali bivalne enote. Nastanitve so po celi Ljubljani, vključene v skupnost, saj nam je pomembno, da ne gre za prostore, potisnjene na obrobje.
"Država mora zasledovati koncept pravice in da gre pri tem za javno dobro. Politik ne more voditi to, kako lahko tržimo in žanjemo dobičke od stanovanj."
"Lastniki oddajajo grozljive, vlažne in neogrevane prostore v kleteh. Ljudje plačujejo zelo veliko denarja, da imajo tudi zgolj posteljo v skupni sobi. Nazadovali smo do točke, ko nekateri izkoriščajo stisko ljudi, ki so ostali brez pravih možnosti in izbir."
"Razumeti moramo, da bi ljudje lažje polno zaživeli, če bi imeli na voljo dostopna in varna, dostojna stanovanja. Podpora obstaja, a marsikdaj ni izvajana tako, da bi ljudem ponudila več možnosti, ampak zgolj doda omejitve."