Janez Janša
Komisija za preprečevanje korupcije (KPK) je na podlagi ugotovitev v predhodnem preizkusu v zvezi s kadrovskimi menjavami na mestih izvršnih in neizvršnih direktorjev Družbe za upravljanje terjatev bank (DUTB) zoper predsednika vlade Janeza Janšo uvedla postopek preiskave, da ugotovi, ali obstaja nasprotje interesov, so sporočili iz KPK.
Postopek zoper premierja so uvedli "zaradi zaznanega suma kršitve določb zakona o integriteti in preprečevanju korupcije, ki urejajo nasprotje interesov, in sicer v postopku imenovanja neizvršnega direktorja DUTB na vladi", so dodali.
Komisija pojasnjuje, da uvedba postopka preiskave glede ugotavljanja obstoja dejanskega nasprotja interesov pomeni, da je na podlagi doslej pridobljenih podatkov in dokumentacije zaznala sum kršitev. Šele nadaljnji postopek pa bo pokazal, ali bodo zaznani sumi kršitev tudi potrjeni ali pa bodo ovrženi.
Več informacij o konkretnem postopku do zaključka obravnave protikorupcijska komisija zaradi interesov postopka ne more dati. No, znano pa seveda je, da je vlada na tako imenovani slabi banki kadrovala letos poleti ter za enega od dveh neizvršnih direktorjev postavila odvetnika SDS in tudi pravnega zastopnika premierja Francija Matoza. To bi zato lahko bila situacija, ko je treba razčistiti, ali je predsednik vlade pri tem bil v konfliktu interesov. Kot drugi neizvršni direktor DUTB je bil tedaj imenovan bivši mercatorjevec Gregor Planteu.
Za komentar smo poklicali Matoza, vendar se na naš klic ni odzval.
Odziv Danijela Krivca, vodje poslanske skupine SDS
"Jaz tega še nisem videl, če prav vem, gre za nek postopek glede imenovanja na DUTB. Ne vem, KPK bo odgovoril, zaenkrat je samo najava nekega postopka. Takih postopkov je imel naš predsednik že tisoč, mogoče deset tisoč v zadnjem obdobju, tako da nič novega v tej naši konstalaciji. Bodo pač pravniki povedali, zato jih imamo."
Odziv LMŠ in Levice
Jasno je, da sta Janša in Matoz močno povezana, sta danes v izjavi za medije v DZ ocenila predsednik LMŠ Marjan Šarec, vodja poslanske skupine Levica Matej Tašner Vatovec in njihov koordinator Luka Mesec.
"Mislim, da ta zgodba govorila sama zase. Matoz je Janšo pomagal spraviti iz vseh postopkov, v katerih je bil, tako da je bilo vsem na očem jasno, da gre pri tem imenovanju za resno koruptivno tveganje," je povedal Vatovec.
"Upravljanje države pod to vlado je - mafijsko. Kdor se ne ukloni SDS, je odstranjen. In kdor ne prihaja iz pravega klana, kroga, stranke, nima šans biti imenovan na vplivne položaje, ne glede na sposobnost. Cilj take politike je državo, gospodarstvo in medije podrediti oligarhiji, ki si jo je okoli sebe zbral Janez Janša - od Francija Matoza do Roka Snežiča. Preiskavo, ki jo je proti predsedniku vlade (končno) napovedala KPK, zato seveda pozdravljamo," je potezo KPK komentiral Mesec
"Matoz je praktično čudežni deček za vse funkcije in tudi DUTB, tukaj gre za očitno kolizijo interesov. Janša in njegov odvetnik Matoz prestavljata obravnavo na sodišču, ker me Janša toži zaradi izjav o financiranju z Madžarske, ker verjetno nimata časa, ker kadrujeta. Matoz nastopa v vseh odmevnih procesih, ko zasede pozicijo na DUTB, je z letala jasno, kaj se dogaja," pa je menil Šarec.
Predsednik vlade je prejel obvestilo o uvedbi postopka preiskave in bo imel v postopku vse pravice v skladu s predpisi, tudi možnost pojasniti svoja ravnanja, so sporočili iz KPK.
Janša je medtem na Twitterju ocenil, da ima KPK dvojna merila. Po njegovem mnenju korupcija za KPK in njenega predsednika Roberta Šumija ni 20.000 evrov "fuša" na mesec za predsednika Računskega sodišča RS Tomaža Vesela, korupcija je 200 evrov na računu za nekdanjo kmetijsko ministrico in predsednico DeSUS Aleksandro Pivec, ko je treba rušiti vlado. "Kos-Klemenčič-Štefanec-Šumi je veriga dvojnih vatlov," je zapisal.
KPK in Janša sta že enkrat trčila, tako se je končalo ...
Vrhovno sodišče je leta 2015 odpravilo eksplozivno poročilo KPK iz leta 2013 v delu, ki se je nanašalo na premoženjsko stanje predsednika SDS Janeza Janše in je nazadnje povzročilo padec druge Janševe vlade, iz nikoli do konca pojasnjenih razlogov pa se je nazadnje poslovila tudi takratna protikorupcijska posadka pod vodstvom Gorana Klemenčiča.
Ob odločitvi sodišča je bil Goran Klemenčič pravosodni minister, predsednik vlade pa Miro Cerar. Janša se je takrat odzval, da od premierja pričakuje, da bo Klemenčiča zamenjal.
Klemenčičeva KPK je v poročilu o premoženjskem stanju predsednikov strank, ki je bilo objavljeno januarja 2013, pri Janši ugotovila večkratno kršitev zakonske obveznosti poročanja o premoženjskem stanju: v zvezi z gotovino, lastništvom nepremičnin, premičnin ter prevzemanjem jamstev in poroštev. V KPK so trdili tudi, da se je Janševo premoženje v nadzorovanem obdobju nesorazmerno in nepojasnjeno povečalo za najmanj 210.000 evrov. Vrhovno sodišče pa je ugotovilo, da je protikorupcijska komisija v tem postopku posegla v ustavne pravice Janeza Janše, ker mu osnutka poročila niso poslali v izjasnitev.
Po objavi poročila KPK, ki je obremenilo še enega politika, Zorana Jankovića, takrat predsednika stranke Pozitivna Slovenija, je takratna vladna koalicija razpadla. Po izglasovani nezaupnici je naslednjo vlado nato sestavila Alenka Bratušek.