Pred dnevi so s Kolodvorske sporočili, da je vodstvo javnega zavoda v vednost prejelo tožbo na ugotovitev ničnosti sklepov nadzornega sveta z zadnje seje. Tožbo je na okrožnem sodišču v Ljubljani vložil namestnik predsednika nadzornega sveta Borut Rončević (kvota SDS).
Sedaj se je odzval predsednik nadzornega sveta Danilo Tomšič (kvota SD), ki je bil na to mesto izvoljen na omenjeni seji, ki pa je generalni direktor javnega zavoda Andrej Grah Whatmough ne priznava, zato se seje tudi ni udeležil. Slednji se je pri tem uprl na pravno mnenje odvetniške pisarne Čeferin, pri čemer je pravno mnenje o skladnosti sklica seje nadzornega sveta pripravil tudi odvetnik Dino Bauk. Ta je med drugim zapisal, da "ko takojšen sklic seje nadzornega sveta od predsednika (oziroma njegovega namestnika) zahtevajo štirje člani, določitev termina te seje ni več prepuščena presoji predsednika (oziroma namestnika), pač pa mora ta slediti zahtevi štirih članov in sejo sklicati takoj".
Ob tem Tomšič vnovič poudarja, da je bila seja (nadaljevanje 31. redne seje) dne 25. 8. 2021 legitimna in zakonita, čemur pritrjuje tako sodelovanje skoraj vseh svetnikov na seji (6 je bilo osebno prisotnih, štirje so za sejo podali pisne predloge sklepov) kot pravno mnenje Odvetniške družbe Ferfolja, Ljubič, Bauk. "Na seji je bil prisoten tudi del vodstva RTV Slovenija: direktor Radia Slovenija, predsednik Programskega sveta RTV Slovenija in predsednica Sveta delavcev RTV Slovenija. Vsi na seji sprejeti sklepi so veljavni od dneva sprejema, saj so bili sprejeti skladno s poslovnikom nadzornega sveta, njihovo morebitno nezakonitost pa lahko določi le sodišče," dodaja predsednik nadzornega sveta.
Po Tomšičevih besedah so "v tej luči popolnoma nesprejemljiva dejanja generalnega direktorja RTV Slovenija Andreja Grah Whatmougha, ki je strokovnim službam nadzornega sveta prepovedal objavo sklepov nadzornega sveta v Informatorju RTV Slovenija (kar je običajen način javne objave sklepov NS, določen v poslovniku NS in v statutu JZ RTV Slovenija)". "S tem dejanjem generalni direktor onemogoča zakonsko določeno načelo javnosti delovanja RTV Slovenija ter grobo posega v avtonomijo nadzornega sveta kot enega od neodvisnih organov JZ RTV Slovenija. Nerazumno je, da nadzorovani organ sploh ima vzvode za blokiranje delovanja nadzornega organa. Zato sem kot predsednik nadzornega sveta na seji Odbora za kulturo Državnega zbora dne 2. 9. 2021 zakonodajalcu podal pobudo, da ob naslednjem posodabljanju Zakona o RTV Slovenija nadzornemu in programskemu svetu zakonsko zagotovi polno avtonomijo znotraj javnega zavoda, v smislu od vodstva zavoda neodvisnih strokovnih služb ter neodvisne strokovne in finančne podpore za organe upravljanja in nadzora," zaključuje Tomšič.
Na Tomšičeve besede se je odzval generalni direktor RTV Slovenija Andrej Grah Whatmough:
"Generalni direktor RTV Slovenija je najprej zavezan uresničevanju zakonitosti poslovanja javnega zavoda, kar vključuje tudi delovanje njegovih organov, ki svoje delo opravljajo praviloma v prostorih in s sredstvi javnega zavoda. V luči tega želimo ponovno izpostaviti dejstvo, da je Odvetniška pisarna Čeferin na prošnjo namestnika predsednika nadzornega sveta dr. Boruta Rončevića pripravila dve pisni mnenji glede nadaljevanja prekinjene 31. seje nadzornega sveta s strani štirih članov nadzornega sveta. V mnenju omenjena pisarna ugotavlja, da je bilo nadaljevanje seje sklicano mimo določil Poslovnika Nadzornega sveta RTV Slovenija in kot tako nezakonito, vsled temu pa so neobstoječi oziroma nični vsi sklepi, sprejeti na tem srečanju. Opozarjamo, da sta bili pravni mnenji še pred sejo posredovani vsem članom nadzornega sveta kakor tudi vodstvu, ter drugim vabljenim na sejo. Mnenji je v skladu s pogodbo pri Odvetniški pisarni Čeferin naročila Pravna pisarna RTV Slovenija in ne generalni direktor, kar je ustaljena praksa v vseh primerih naročanja pravnih mnenj za vse potrebe javnega zavoda in njegovih organov.
Generalni direktor se tako nikakor ne more strinjati z izjavo mag. Danila Tomšiča, da z neobjavo sklepov, ki so nezakoniti, generalni direktor ne deluje zakonito, pač pa velja prav nasprotno. Dokler sodišče morebiti ne odloči drugače, je generalni direktor dolžan slediti neodvisnemu pravnemu mnenju zunanje odvetniške družbe. To je namreč namen neodvisnih pravnih mnenj, da se pridobi neodvisno stališče do določenega pravnega vprašanja ali dileme. V kolikor bi generalni direktor ravnal v nasprotju z jasnim in nedvoumnim neodvisnim pravnim mnenjem, bi bil na mestu očitek nadzornega ali programskega sveta, da je generalni direktor ravnal samovoljno in nezakonito."
Rončević naslovil poziv šesterici nadzornikov
Nadzorniki moramo svojo vlogo izvrševati tiho, učinkovito in zakonito, pa je v odzivu na Twitterju danes zapisal Rončević. "Nadaljevano nezakonito (morda pa tudi kaznivo) početje dela nadzornikov v javnem zavodu RTVS, ki ga spremljajo medijski nastopi nadzornika Danila Tomšiča, to onemogočajo in hromijo delovanje NS," je dodal.
Poslovnik po njegovih besedah zahteva, da morajo biti gradiva vsem nadzornikom poslana najkasneje sedem dni pred sejo, na seji pa se lahko predloži gradivo le na nujnih sejah. To početje zbuja tudi vprašanje o antidatiranju pravnega mnenja odvetnika Dina Bauka, je dodal.
"Šesterico nadzornikov, ki so sodelovali na nezakonitem nadaljevanju 31. seje pozivam, da s svojim delovanjem prenehajo. Na ta način se bo ponovno vzpostavilo zakonito stanje in nadzora nad poslovanjem RTVS ne bodo več ogrožali. Pozivam jih, naj se opravičijo za napako in udeležijo ustrezno sklicanega nadaljevanja 31. seje, ki bo 29. septembra ob 15. uri, in sodelujejo pri zakonitih volitvah predsednika NS. To je ustreznejše ravnanje kot pa ihtavo zaletavanje, ki ruši nadzor in zaupanje javnosti," je prepričan Rončević.