Tržni inšpektorat po obvestilu policije vodi postopke zaradi glasbe na petkovih protestih. Pa je predvajanje res nezakonito?

Vanessa Čokl Vanessa Čokl
24.02.2022 12:47

"Policisti so dobili jasna navodila, da morajo pod pretvezo iskanja potencialnih kršitev avtorskih pravic preganjati protestnike, ki predvajajo glasbo," so prejšnji petek sporočili kolesarski protestniki proti vladi. Trditve smo preverjali pri policiji in pri tržnih inšpektorjih. Policija je za odgovore potrebovala skoraj teden dni.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Bobo

"Policisti so dobili jasna navodila, da morajo pod pretvezo iskanja potencialnih kršitev avtorskih pravic preganjati protestnike, ki predvajajo glasbo. Kljub temu da gre za protestno glasbo, ki so jo avtorice in avtorji večinoma ustvarili prav v podporo petkovim protestom in z namenom izražanje kritike trenutne vlade. Prav tako imamo protestniki in protestnice dovoljenja avtorjev, da to glasbo predvajamo, velika večina avtorjev pa je tudi že večkrat v živo nastopala na protestih," so se minuli petek oglasili kolesarski protestniki.  

Policija, so še navedli v Protestni ljudski skupščini, "je samoiniciativno svoje sume o kršitvah večkrat predala združenju SAZAS, ki pa nas zaradi tega predvajanja ne želi preganjati. Kar vladi ni uspelo preko SAZAS, poskuša zdaj doseči prek tržnega inšpektorata. Ta sedaj z zagroženimi kaznimi v višini 500 evrov poziva posamezne protestnike, da se izjasnijo o okoliščinah, oziroma grozi s predlogi za uvedbo postopka o prekršku". 

Zato da preverimo zgornje trditve, smo takoj v petek vprašanja po elektronski pošti poslali tiskovnim predstavnikom Generalne policijske uprave in PU Ljubljana ter na Tržni inšpektorat RS, ki je služba pod gospodarskim ministrstvom Zdravka Počivalška.   

Čeprav smo vprašanja označili kot nujna, istega dne odgovora, ali je policija res začela postopke, kakor trdijo protestniki s Trga republike, proti komu, s kakšnim očitkom, v kateri fazi so, če so, ni bilo. Ko smo jih v ponedeljek spomnili na dolg, smo od PU Ljubljana dobili pojasnilo, da odgovore pripravljajo in čakajo odobritev nadrejenih. Tudi v torek nič. Včeraj popoldne pa, po ponovni prošnji, da odgovorijo, skopo splošno pojasnilo samostojne policijske inšpektorice Aleksandre Golec, predstavnice PU Ljubljana za odnose z javnostmi: "Policisti pri svojem delu večkrat zaznajo tudi prekrške, ki spadajo v pristojnost drugih prekrškovnih organov. Vedno, in ne le v postopkih s protestniki, o teh kršitvah obvestijo pristojne službe. Pri varovanju protestnih shodov so tako zaznali tudi tovrstne kršitve in o tem v skladu z določbami 50. člena zakona o prekrških obvestili pristojni prekrškovni organ, ki nato ravna v skladu s svojimi pooblastili. Z nadaljnjim potekom postopkov drugih prekrškovnih organov nismo seznanjeni."

"Statistike ne vodimo na način, da bi vam lahko odgovorili na vaše vprašanje," to pa je odgovor s PU Ljubljana, koliko policijskih postopkov je skupno odprtih v zvezi s tako imenovanimi petkovimi protesti. 

Robert Balen

V. d. glavne tržne inšpektorice Martina Gašperlin je na Večerovo vprašanje, ali drži, da vodijo postopke zaradi glasbe na petkovih shodih, odgovorila v ponedeljek: "Pojasnjujemo, da je Tržni inšpektorat RS prejel več prijav oziroma predlogov za uvedbo prekrškovnega postopka zoper osebe, ki naj bi na različnih shodih javno predvajale glasbo, pri čemer postopki še niso zaključeni."  

Kdo (vse) so prijavitelji, Gašperlinova ni povedala. Da je med njimi vsekakor policija, pa piše v odgovoru PU Ljubljana.

​Kako bi se torej postopki znali zaključiti? Če bodo inšpektorji šli na člen 32a zakona o avtorski in sorodnih pravicah kot izjemo, ki jo v odgovoru med drugim omenja Martina Gašperlin, verjetno brez škode za protestnike. Zakon namreč na tem mestu ureja pravico dajanja na voljo javnosti, ki pomeni izključno pravico, "da se po žici ali brezžično delo naredi dostopno javnosti na način, ki omogoča posameznikom dostop do njega s kraja in v času, ki ju sami izberejo".

Kadar pa za to ne gre, je razumeti glavno tržno inšpektorico v državi, zakon o kolektivnem upravljanju avtorske in sorodnih pravic nalaga, "da morajo uporabniki avtorskih del iz repertoarja kolektivne organizacije v roku in obliki, določeni v tem zakonu ali skupnem sporazumu, poslati kolektivni organizaciji podatke o uporabi avtorskih del iz njenega repertoarja, ki so potrebni za zbiranje in delitev avtorskih honorarjev". Če tega ne storijo, je zagrožena globa od 600 do 6000 evrov. 

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta