Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Kustečeva je danes pojasnila, da so se v vladi odločili dosledno slediti načrtu sproščanja ukrepov. "Imeli smo dolgo razpravo na to temo. Vprašanje je bilo, ali lahko dovolimo tolerančno stopnjo v primerih, ko gre za minimalno odstopanje. Na koncu je prevladala odločitev, da smo zelo pozorno in dodelano pripravili vladni načrt sproščanja ukrepov in je naša zaveza, da se tega držimo. Na podlagi tega in pregleda dnevnih sprememb v stanju okužb, ki kaže, da so te spremembe nestabilne, in v trendu naraščanja, je bila sprejeta taka odločitev, ki dosledno sledi načrtu sproščanja," je dejala.
Tako se po komaj štirih dneh pouka v šolskih klopeh učenci prvih treh razredov osnovnih šol v zasavski in obalno-kraški regiji prihodnji teden vračajo k pouku na daljavo. Ti dve regiji sta namreč glede na aktualne epidemiološke podatke iz rdeče zdrsnili v črno fazo, v kateri po vladnem načrtu pouk v šolah v celoti poteka na daljavo.
Kustečeva je ob tem izpostavila novost, ki bo s torkom prihodnji teden veljala v črnih regijah (obalno-kraška, zasavska, posavska, goriška, jugovzhodna) - v šolah bodo namreč vsem tistim otrokom od 1. do 3. razreda, katerih starši delajo v kritični infrastrukturi, zagotovili nujno varstvo otrok.
Na testiranje bodo v ponedeljek morali tudi tisti zaposleni v šolah v črnih regijah
Po navedbah Kustečeve med sektorje kritične infrastrukture spadajo energetika, promet, prehrana, preskrba s pitno vodo, zdravstvo, finance, varovanje okolje ter informacijsko-komunikacijska omrežja. Nujno varstvo otrok do 3. razreda v šolah pa bodo lahko koristili tudi tisti starši, ki delajo v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja, zavodih s področja socialne varnosti, v vojski ali policiji.
V ponedeljek bodo tako po besedah ministrice zaposleni v šolah iz rdečih regij ponovili testiranje na okužbo z novim koronavirusom. Ta dan bo tudi za učence prvega triletja pouk potekal na daljavo, od torka pa sledi delo v šolskih klopeh. Učitelji bodo za ponedeljek otrokom dali navodila za delo doma.
Vrtci v rdečih regijah pa morajo v ponedeljek testiranje zaposlenih organizirati tekom celega dne, da bo lahko potekalo varstvo vseh otroko, je zapisano v okrožnici, ki so jo danes prejeli vrtci in šole.
Na testiranje pa bodo v ponedeljek morali tudi tisti zaposleni v šolah v črnih regijah, ki bodo skrbeli za nujno varstvo otrok do 3. razreda. Ministrica je pojasnila, da bodo nujno varstvo opravljali tisti učitelji, ki niso razredniki in nimajo pouka na daljavo. Šole bodo nujno varstvo lahko zagotovile tudi s pomočjo študentov.
Kustečeva je poudarila, da je "pred nami čas nenehnih sprememb in prilagoditev, vse z jasnim ciljem biti v šolah, varni in zdravi".
S ponedeljkom se v tako imenovanih črnih regijah uvaja nujno varstvo v šolah za učence prvega triletja, katerih oba starša ali starš samohranilec so zaposleni v sektorjih kritične infrastrukture, v zavodih s področja vzgoje in izobraževanja, zavodih s področja socialne varnosti, v Slovenski vojski ali policiji.
Zaposlitev se bo ugotavljala iz potrdila delodajalca. Nujno varstvo na šolah bodo izvajali strokovni delavci, ki niso razredniki in ki ne izvajajo izobraževanja na daljavo s svojim oddelkom. Nujno varstvo bodo šole lahko zagotavljale tudi s pomočjo najetih študentov.
Za tiste zaposlene v šolah, ki bodo od ponedeljka dalje izvajali nujno varstvo šolarjev prvega triletja, bo tako s ponedeljkom obvezno tudi testiranje na okužbo s koronavirusom.
V osnovnih šolah s prilagojenim programom in zavodih za vzgojo in izobraževanje otrok in mladostnikov s posebnimi potrebami bo tudi prihodnji teden pouk potekal enako kot doslej. Bodo pa vsi zaposleni morali v ponedeljek na testiranje.
Nacionalni inštitut za javno zdravje je sicer doslej svetoval, naj vlada, če bo potrebno, najprej zapre druge možne lokacije prenosa okužb, ne pa šol in vrtcev.
Vodja vladne strokovne svetovalne skupine, infektologinja Bojana Beović, je na današnji dopoldanski tiskovni konferenci na vprašanje o tem odgovorila, da v strokovni skupini nimajo stališča.
"Moja osebna presoja je, da je neprijetno zapirati šole po enem tednu in da je verjetno pametno pogledati, za kakšno situacijo gre v posameznem delu Slovenije," je rekla Beovićeva.
"Ministrica Kustec mora oditi takoj"
Na ponovno zaprtje posameznih šol so se odzvali tudi v stranki Levica. "Vsa nesposobnost vlade Janeza Janše se je ponovno pokazala danes. Potem ko so bile vse šole in vrtci 3 mesece zaprti, kar je najdlje v Evropi, po zgolj 4 dneh pouka zapira šole v dveh regijah, poleg treh regij, v katerih do ponovnega odpiranja sploh še ni prišlo."
Vlada izobraževanja in potreb otrok nikoli ni imela za prioriteto, saj bi se drugače šole in vrtci zapirali zadnji, sporočajo iz Levice. "Nič manj pereča ni nesposobnost ministrice Simone Kustec, ki poleti ni naredila praktično ničesar, da bi bile šole pripravljene na drugi val epidemije. Informacije in navodila ministrstva se spreminjajo iz danes na jutri, ministrstvo pa nima prav nobenega načrta za odpravljanje socialnih problemov in učnih zaostankov, ki ga je povzročilo zaprtje šol. Ministrica, ki je v seriji javnih nastopov 4. januarja priznala, da so šole zaprli 'absolutno prezgodaj', se izgovarjala, da zaradi ustave ne sme biti razlik med odpiranjem in zapiranjem šol po regijah, in trdila, da ko se bodo otroci vrnili v šolo, da se bodo vrnili za stalno, danes po zgolj 4 dnevih zapira šole in vrtce še v dveh regijah. Ministrica Kustec mora oditi takoj, zato v Levici v sodelovanju z opozicijo že pripravljamo njeno interpelacijo."
V obalno-kraški in zasavski regiji nezadovoljni ob vnovičnem zaprtju šol
Šole in starši učencev prvega triletja v obalno-kraški in zasavski regiji so z razočaranjem in nezadovoljstvom sprejeli današnjo odločitev vlade o vnovičnem zaprtju šol v teh regijah le štiri dni po vrnitvi v šolske klopi.
Predsednica sveta staršev na osnovni šoli z italijanskim učnim jezikom Dante Alighieri iz Izole Evelin Kolarec Radovac je odločitev označila za skrajno neprimerno in nespoštljivo tako do otrok kot do staršev. "Že to, da smo že toliko časa doma in da se potem na osnovi številk, ki prihajajo iz domov za ostarele, odločajo o usodi otrok, je skrajno neprimerno," je ocenila za STA.
Ob tem je izpostavila, da so na izolski šoli izvajali vse predvidene ukrepe in da je bila šola popolnoma pripravljena na pouk v živo, obenem so bili vsi učitelji in vzgojitelji ob testiranju na novi koronavirus negativni. "Učenci se držijo vseh navodil - ne hodijo ven iz razredov, čim so po hodnikih, imajo vsi maske. Med sabo se otroci ne družijo, torej razredi se ne mešajo," je še dodala predsednica sveta staršev izolske šole. Poudarila je, da so se držali vseh ukrepov in celo še več od tega.
Na odločitev nimajo vpliva, so pa zelo razočarani in nezadovoljni
Ravnateljica Oš Trbovlje Petra Čede je za STA povedala, da epidemiološke razmere na šolah jemljejo zelo resno, zato se jim ne zdi primerno, da se šole zopet zapirajo. Dejstvo je, da je zasavska regija prešla v črno fazo zaradi številnih okužb, ki se pojavljajo v domovih starejših, kar pa na delo v šolah nima vpliva, je dejala. Na šolah se po besedah Čedetove vsi zaposleni obnašajo zelo odgovorno, strogo in dosledno upoštevajo predpise ter skrbijo za lastno varnost in varnost otrok.
"Zgovorno je tudi dejstvo, da smo se ponedeljkovega testiranja udeležili vsi zaposleni, ki delo trenutno opravljamo na delovnemu mestu, torej v službi. Nihče od testiranih ni bil na novi koronavirus pozitiven. S tem smo izkazali precejšnjo mero družbene odgovornosti in pokazali željo po vrnitvi otrok v šolske klopi. Kako odločitev pojasniti učencem, katerih pozitivno vzdušje je v torek, ko so se vrnili v šolo, velo iz učilnic po celi šoli," pravi Čedetova.
Dodala je še, da na odločitev nimajo vpliva, so pa zelo razočarani in nezadovoljni. Upa in si želi, da odločevalci dobro premislijo o nadaljnjih strategijah vračanja učencev v šole, kajti negotovost bo zelo vplivala na učence in njihove družine.
Ravnateljica OŠ Ivana Skvarče Zagorje ob Savi Kristina Renko pa je za STA dejala, da so se najmlajši komaj vrnili v šolo, pa se šola ponovno zapira. Učenci so bili v torek zelo veseli ob vrnitvi in tudi vsi zaposleni, je ocenila.
Meni tudi, da delujejo brez težav, ukrepe pa upoštevajo. Otrokom pada motivacija, čedalje težje je zanje, za starše in za učitelje. "Predolgo smo na daljavo. Želimo si, da se otroci vrnejo v šole. Ne le najmlajši, vsi," je še povedala Renkova.
Najmlajši v šolah ne morejo nositi takšnega bremena reševanja ogrožene populacije
Vladni odločitvi odločno nasprotujejo tudi na OŠ Toneta Okrogarja v Zagorju ob Savi. Ravnateljica šole Nataša Grošelj je za STA povedala, da najmlajši v šolah ne morejo nositi takšnega bremena reševanja ogrožene populacije. V tem mesecu jim je bilo obljubljeno dvakrat, da se šole odprejo, pa se potem niso, zdaj pa to, je dejala.
"To odrasli težko predelamo, kaj šele otroci. Vsem učencem od 1. do 9. razreda je v tem mesecu zaradi takšnih neizpolnjenih besed popolnoma padla motivacija za delo. Ubija jih monotonija zaprtja v sobah, kljub temu, da skušamo učitelji to monotonijo razbiti. Nekateri starši so v hudih stiskah, ker preprosto ne zmorejo več. Svetovalne službe v šolah jim nudijo pomoč. Kaj se bo še moralo zgoditi, da bomo odprli šole? Z odprtjem šol bi vsaj malo posvetila luč upanja in bi se tudi odrasli lažje držali ukrepov," meni Grošljeva.
Po njenih besedah šole niso vir okužb. Epidemiološka slika v zasavski regiji se je spremenila zaradi ponovnega izbruha okužbe v domu starejših v Hrastniku.
Šole je nujno treba odpreti, pravi Grošljeva in se sprašuje, kako lahko vodja svetovalne skupine za covid-19 Bojana Beović po prejetju okrožnice v medijih komentirala, da ne vidi smiselnosti zapiranja šol tam, kjer je izbruh v domovih starejših. "Torej gre za politično odločitev in nestrokovno," je še dejala Grošljeva.
Ravnateljica OŠ narodnega heroja Rajka v Hrastniku Polona Dolanc pa je za STA dejala, da bi si želela, da do zaprtja šol ne bi prišlo, saj so naredili vse, da pouk poteka varno za učence in zaposlene. Vsi zaposleni na tej šoli so uspešno prestali ponedeljkovo testiranje, okužb ne beležijo niti med učenci.
"Zasavje je najmanjša regija, kjer vsak izbruh premeša številke in hitro pademo zopet v črno regijo. Učenci se pouka zelo veselijo. V šolo prihajajo z nasmehom na obrazu, za njih je socialni stik zelo pomemben. V veliki stiski bodo verjetno danes tudi njihovi starši. Mi bomo v skladu z navodili zagotavljali nujno varstvo v naslednjem tednu. Moje sporočilo vsem je, naj se držijo ukrepov, da bomo lahko čim hitreje zopet vstopili v šolske prostore," je še izpostavila Dolančeva.