V zadnjem tednu se je delež okužb znižal, a v bolnišnicah se to še ne kaže. Zakaj Logarjeva masko priporoča tudi zunaj?

19.04.2021 11:10
Situacija se umirja, a to je še krhko ravnovesje, je vodja svetovalne skupine Mateja Logar opozorila ob novem sproščanju ukrepov. Primerjala je tudi delež redkih stranskih učinkov v obliki krvnih strdkov pri bolnikih s covidom-19 in po cepljenju.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Od 1605 opravljenih PCR-testov jih je bilo v nedeljo po podatkih Sledilnika pozitivnih 234, to pomeni 14,6 odstotka. Še 11. aprila je bil 19,3-odstoten. Opravili so tudi 6576 hitrih testov na covid-19.

Najnižji 14-dnevni delež ima ta čas obalno-kraška regija, najvišji pa primorsko-notranjska. 

Da je šlo za kratkotrajno zaprtje, je o ukrepih od konca marca do 12. aprila včeraj rekla vodja svetovalne skupine pri ministrstvu za zdravje infektologinja Mateja Logar. Cilj je bil z eksponentnega naraščanja števila krivuljo obrniti v bolj vodoravno smer, Logarjeva ocenjuje, da se je to zgodilo. 

Situacija se umirja, se pa učinek ukrepov iz začetka aprila v bolnišnicah še ne kaže, je Logarjeva opozorila na ponedeljkovi tiskovni konferenci vlade. "Upajmo na najbolje," pravi, in da se številke hospitalizacij v kakšnem tednu umirijo.

Ob novih sprostitvah ukrepov ta teden je glavna vladna infektologinja ponovila, zakaj je tudi zdaj, ko imamo torej "krhko ravnovesje", kakor je rekla, tako nujno nositi masko.

Virus se prenaša kapljično, z glasnim govorjenjem, kašljem, vetrom potuje dlje ..., in če nismo oddaljeni vsaj 1,5 do 2 metra, nas bo dosegel, pravi. Zato priporoča masko tudi zunaj, če ne moremo vzdrževati razdalje. 

Pomembno si je po vsakem stiku umiti roke. Niti se ne zavedamo, česa vse se dotikamo, pravi Logarjeva, in kolikokrat se dotaknemo obraza. 

Bolnišnično oskrbo zaradi virusa potrebuje danes 652 ljudi, 21 več kot včeraj, 157 na oddelkih za intenzivno nego, je na twitterju objavila vlada. Število hospitaliziranih še raste. V zadnjem dnevu je umrlo osem ljudi.

Številka do zdaj cepljenih je po podatkih Sledilnika covid 372.102.

Ali bi se lahko ta teden sprostili prehodi med regijami? Vodja svetovalne skupine neposredno ni odgovorila, da pa za rdeče regije to ne bi veljalo, predvideva. 

O morebitnih obiskih, potovanjih za prvomajske praznike pa, da če bodo v tem času stiki nezaščiteni, lahko spet pričakujemo poslabšanje številk. 

"Bomo videli, kaj bodo prinesli prvomajski prazniki," je Mateja Logar odgovorila o morebitnem odpiranju turističnih namestitev. V začetku maja bo tudi bolj jasno, kako na fakultetah. Za kulturne dogodke pa je ponovila, da so predvideni v rumeni fazi ukrepov.

Maturanti so se do 12. ure lahko prijavili na prostovoljno cepljenje proti covidu-19. Cepljeni bodo predvidoma v petek. Naknadno so bili pridodani k prednostnim skupinam za cepljenje, je na tiskovni konferenci povedala Logarjeva, tako kot tudi slovenski olimpijci. V obeh primerih gre po njenih besedah bolj za psihološki učinek.  

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.