Včeraj 491 okužb, izpolnjeni pogoji za rumeno fazo. Bratuša o tem, kdaj lahko ponudnik nastanitvenih in gostinskih storitev gosta zavrne

A.L., STA
11.05.2021 09:49
V Sloveniji so v ponedeljek opravili 3642 testov na okužbo z novim koronavirusom in potrdili 491 okužb. V bolnišnicah zdravijo 477 bolnikov s covidom-19, sedemdnevno povprečje potrjenih okužb na dan pa je padlo na 549. To pomeni, da Slovenije izpolnjuje pogoje za rumeno fazo sproščanja ukrepov. Umrli so trije covidni bolniki.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Fotografija je simbolična.
Andrej Petelinšek

Delež pozitivnih PCR testov je v ponedeljek znašal 13,5 odstotka. Opravili so tudi 43.620 hitrih antigenskih testov.

Po podatkih NIJZ število aktivnih primerov okužbe znaša 8621.

V bolnišnicah se zdravi 477 covidnih bolnikov, od tega 131 na intenzivni negi. Iz bolnišnic so odpustili 54 bolnikov, trije covidni bolniki so umrli. Po besedah Maje Bratuša, ki je vodila današnjo novinarsko konferenco o covidu-19, je opazen trend zniževanja zasedenosti bolniških postelj, še vedno pa so zaskrbljujoči podatki o številu bolnikov na intenzivni negi.

Podatki o sedemdnevnem povprečju so bolj spodbudni, saj je to padlo pod 600. Ker tudi število hospitaliziranih znaša manj kot 500, Slovenija izpolnjuje pogoje za prehod v rumeno fazo sproščanja epidemioloških ukrepov.

O izpolnitvi obeh pogojev bo v luči trenutnih epidemioloških razmer in napovedi vlada v sredo razpravljala s posvetovalno skupino za covid-19, je še pojasnila Bratuša. Epidemiologinja Irena Grmek Košnik s kranjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je tudi potrdila, da so v strokovni skupini predlagali rahljanje ukrepov, a podrobnosti ni razkrila.

Kljub boljšim podatkom sicer še vedno ostajajo razlike med regijami. Kot je še pojasnila Bratuša, ima najslabša regija, primorsko-notranjska, več kot enkrat slabše sedemdnevno povprečno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev kot najboljša regija, ki je trenutno posavska.

Prvič po 15. oktobru lani smo prišli na 550 potrjenih okužb na dan, ocenjeno dnevno število okužb pa je 2000, pa je izpostavil vodja odseka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožefa Stefana Leon Cizelj.

Kot je pojasnil, se je od 1. aprila do danes reprodukcijsko število, ki kaže, koliko ljudi okuži en okuženi, znižalo z 1,2 na 0,85. To smo po njegovih navedbah dosegli predvsem s samozaščitnim obnašanjem in prvomajskimi prazniki, ki so delovali kot malo zaprtje države.

Po njegovem mnenju pa je ključno vlogo pri zniževanju reprodukcijskega števila odigralo 11-dnevno zaprtje v začetku aprila. Brez tega bi bilo v tem trenutku v bolnišnicah okoli 1000 bolnikov, do številke okoli 500 in rumene faze, kjer smo danes, pa bi prišli šele v sredini junija.

Cizelj pričakuje, da se bo število bolnikov v bolnišnicah še naprej zmanjševalo, to pa je povezano tudi s cepljenjem. "Hitreje ko bomo cepili, hitreje bodo številke padale," je še dodal. Trenutno tedensko zaradi cepljenja postane imunih na covid-19 približno 50.000 ljudi. Zeleno fazo sproščanja ukrepov bi lahko s trenutnimi trendi dosegli v začetku poletja, a kot je poudaril Cizelj, je to težko napovedovati.

K odločitvi za cepljenje je pozvala tudi Grmek Košnikova, ki je na današnji novinarski konferenci orisala tudi epidemiološke razmere v svetu in v Evropi. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je do 10. maja poročala o skoraj 158 milijonih potrjenih primerih okužb in 3,28 milijona smrti. Kot vzpodbudno je ocenila, da smo v tem obdobju že uporabili 1,2 milijarde odmerkov cepiv.

V Evropi se situacija po njenih besedah izboljšuje, saj so trendi v 25 evropskih državah stabilni ali padajoči, medtem pa v število okužb na Irskem ter v Litvi in Latviji še narašča.

Tudi v Sloveniji potrjeni primeri po regijah in sedemdnevno povprečje kažejo na to, da se stanje izboljšuje. Najverjetnejši viri okužbe pa ostajajo lokalni viri, je še pojasnila.

Hojs bo vladi predlagal, da se sprosti tudi omejitev zbiranja

Notranji minister Aleš Hojs bo vladi predlagal, da bi se v Sloveniji deloma sprostile omejitve zbiranja zaradi preprečevanja širjenja koronavirusa, in sicer z 10 na 25 udeležencev. Kot je v izjavi za medije povedal Hojs, se obetajo tudi nekatere spremembe pri prehajanju meja. Je pa napovedal, da bo pri sproščanju ukrepov izrazito previden.

Po včerajšnjem delnem sproščanju omejitev v gostinstvu in turizmu bo Hojs vladi predlagal, da se sprosti tudi omejitev zbiranja, je ob sprejemu tujih policistov, ki bodo pomagali pri varovanju meje s Hrvaško, v Novem mestu povedal notranji minister. Vlada o sproščanju ukrepov praviloma odloča na sredinih sejah.

Anze Malovrh/sta

Tako še ne bo dovoljeno zbiranje 50 udeležencev, kot po besedah ministra sicer predvideva rumena faza vladnega semaforja sproščanja ukrepov.

Glede na semafor sproščanja ukrepov je Slovenija sicer še vedno v oranžni fazi, a zelo blizu prehodu v rumeno. To bi dosegli, ko bi se število hospitaliziranih covidnih bolnikov znižalo pod 500, sedemdnevno povprečje okužb pa pod 600. Po trenutnih podatkih je to povprečje 606, v bolnišnicah pa zdravijo 508 covidnih bolnikov.

Prav tako bo predlagal, da testiranje dvolastnikov, šolnikov, učencev in ostalih, ki dnevno prehajajo zahodno mejo, ne bi bilo več obvezno. V dobrem mesecu in pol testiranj se je po njegovih besedah namreč izkazalo, da ni prav velike nevarnosti, da bi omenjeni predstavljali veliko tveganje za širjenje okužb.

Morebitnih sprememb režima na meji Hojs še ni podrobneje pojasnjeval. Je pa potrdil, da se zdravniška stroka posvetuje o tem, ali bi bil en odmerek cepiva AstraZenece lahko dovolj za prehod meje. Za tiste, ki so bili enkrat že cepljeni in so pozneje covid-19 preboleli, pa drugi odmerek cepiva ne bi bil potreben, torej bi bili izenačeni s tistimi, ki so prejeli dva odmerka, je pojasnil.

Glede poenotenja pogojev prehajanja meje s Hrvaško se ministra za zdravje z obeh strani meje po Hojsovih besedah še intenzivno dogovarjata. Verjame, da zadržkov za takšen dogovor, kakršne je hrvaška stran imela še pred časom, zdaj ne bi smelo biti več, saj se epidemiološka slika v Sloveniji v zadnjem obdobju izboljšuje.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta