Delež pozitivnih PCR testov je v ponedeljek znašal 13,5 odstotka. Opravili so tudi 43.620 hitrih antigenskih testov.
Po podatkih NIJZ število aktivnih primerov okužbe znaša 8621.
V bolnišnicah se zdravi 477 covidnih bolnikov, od tega 131 na intenzivni negi. Iz bolnišnic so odpustili 54 bolnikov, trije covidni bolniki so umrli. Po besedah Maje Bratuša, ki je vodila današnjo novinarsko konferenco o covidu-19, je opazen trend zniževanja zasedenosti bolniških postelj, še vedno pa so zaskrbljujoči podatki o številu bolnikov na intenzivni negi.
Podatki o sedemdnevnem povprečju so bolj spodbudni, saj je to padlo pod 600. Ker tudi število hospitaliziranih znaša manj kot 500, Slovenija izpolnjuje pogoje za prehod v rumeno fazo sproščanja epidemioloških ukrepov.
O izpolnitvi obeh pogojev bo v luči trenutnih epidemioloških razmer in napovedi vlada v sredo razpravljala s posvetovalno skupino za covid-19, je še pojasnila Bratuša. Epidemiologinja Irena Grmek Košnik s kranjske območne enote Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je tudi potrdila, da so v strokovni skupini predlagali rahljanje ukrepov, a podrobnosti ni razkrila.
Kljub boljšim podatkom sicer še vedno ostajajo razlike med regijami. Kot je še pojasnila Bratuša, ima najslabša regija, primorsko-notranjska, več kot enkrat slabše sedemdnevno povprečno število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev kot najboljša regija, ki je trenutno posavska.
Prvič po 15. oktobru lani smo prišli na 550 potrjenih okužb na dan, ocenjeno dnevno število okužb pa je 2000, pa je izpostavil vodja odseka za reaktorsko tehniko na Institutu Jožefa Stefana Leon Cizelj.
Kdaj lahko ponudnik nastanitvenih in gostinskih storitev gosta zavrne?
V gostinskih in nastanitvenih obratih morajo goste pred postrežbo v notranjosti oz. ob prijavi opozoriti, da za koriščenje storitev velja eden od pogojev - so prebolevniki, cepljeni ali imajo negativni test na novi koronavirus. Testiranje je možno tudi v nastanitvenih obratih, če ga opravlja pooblaščeni izvajalec, je pojasnila Maja Bratuša.
Bratuša je na današnji vladni novinarski konferenci pojasnila, da veljajo tako hitri testi kot testi PCR, opraviti pa jih mora pooblaščeni izvajalec ministrstva za zdravje.
Nastanitveni obrat lahko gostom ponudi testiranje tudi na sami lokaciji obrata, v kolikor zagotovi, da testiranje izvaja pooblaščeni izvajalec, je nadalje pojasnila Bratuša, ki je novinarsko konferenco vodila. V primeru, da se gost ne želi izjasniti glede izpolnjevanja pogoja, ga lahko ponudnik zavrne. Vlada ponudnike opominja tudi, da lahko že ob vhodu svoje goste opozorijo na obveznost izpolnjevanja pogojev.
Vsak nosi odgovornost, da prispeva k preprečitvi širjenja koronavirusa
Kot je še dodala Bratuša, vlada opaža, da se v javnosti še vedno porajajo vprašanja glede pristojnosti za nadzor izpolnjevanja pogojev za koriščenje storitev v gostinskih in nastanitvenih obratih. Državljane je ob tem še opozorila, da vsak nosi odgovornost, da prispeva k preprečitvi širjenja koronavirusa.
"Namen pogoja je navsezadnje čimbolj varno koriščenje gostinskih in namestitvenih storitev s čim manj tveganja za okužbo. Le tako bodo te storitve odprte in bodo delovale še naprej," je sklenila.
V gostinskih lokalih lahko od ponedeljka gostom po vsej državi strežejo tudi v notranjih prostorih, pri čemer je pogoj, da imajo zaposleni in gostje potrdilo, da so covid-19 preboleli, da so cepljeni ali da so testirani. Namestitvenim obratom z več kot 60 sobami je dovoljeno ponujati do polovico vseh sob, tistim manjšim pa še naprej do 30. Tudi v nastanitvenih obratih veljajo pogoji cepljenja, prebolevništva ali testa.
Kot je pojasnil, se je od 1. aprila do danes reprodukcijsko število, ki kaže, koliko ljudi okuži en okuženi, znižalo z 1,2 na 0,85. To smo po njegovih navedbah dosegli predvsem s samozaščitnim obnašanjem in prvomajskimi prazniki, ki so delovali kot malo zaprtje države.
Po njegovem mnenju pa je ključno vlogo pri zniževanju reprodukcijskega števila odigralo 11-dnevno zaprtje v začetku aprila. Brez tega bi bilo v tem trenutku v bolnišnicah okoli 1000 bolnikov, do številke okoli 500 in rumene faze, kjer smo danes, pa bi prišli šele v sredini junija.
Cizelj pričakuje, da se bo število bolnikov v bolnišnicah še naprej zmanjševalo, to pa je povezano tudi s cepljenjem. "Hitreje ko bomo cepili, hitreje bodo številke padale," je še dodal. Trenutno tedensko zaradi cepljenja postane imunih na covid-19 približno 50.000 ljudi. Zeleno fazo sproščanja ukrepov bi lahko s trenutnimi trendi dosegli v začetku poletja, a kot je poudaril Cizelj, je to težko napovedovati.
K odločitvi za cepljenje je pozvala tudi Grmek Košnikova, ki je na današnji novinarski konferenci orisala tudi epidemiološke razmere v svetu in v Evropi. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je do 10. maja poročala o skoraj 158 milijonih potrjenih primerih okužb in 3,28 milijona smrti. Kot vzpodbudno je ocenila, da smo v tem obdobju že uporabili 1,2 milijarde odmerkov cepiv.
V Evropi se situacija po njenih besedah izboljšuje, saj so trendi v 25 evropskih državah stabilni ali padajoči, medtem pa v število okužb na Irskem ter v Litvi in Latviji še narašča.
Tudi v Sloveniji potrjeni primeri po regijah in sedemdnevno povprečje kažejo na to, da se stanje izboljšuje. Najverjetnejši viri okužbe pa ostajajo lokalni viri, je še pojasnila.
Hojs bo vladi predlagal, da se sprosti tudi omejitev zbiranja
Notranji minister Aleš Hojs bo vladi predlagal, da bi se v Sloveniji deloma sprostile omejitve zbiranja zaradi preprečevanja širjenja koronavirusa, in sicer z 10 na 25 udeležencev. Kot je v izjavi za medije povedal Hojs, se obetajo tudi nekatere spremembe pri prehajanju meja. Je pa napovedal, da bo pri sproščanju ukrepov izrazito previden.
Po včerajšnjem delnem sproščanju omejitev v gostinstvu in turizmu bo Hojs vladi predlagal, da se sprosti tudi omejitev zbiranja, je ob sprejemu tujih policistov, ki bodo pomagali pri varovanju meje s Hrvaško, v Novem mestu povedal notranji minister. Vlada o sproščanju ukrepov praviloma odloča na sredinih sejah.
Tako še ne bo dovoljeno zbiranje 50 udeležencev, kot po besedah ministra sicer predvideva rumena faza vladnega semaforja sproščanja ukrepov.
Glede na semafor sproščanja ukrepov je Slovenija sicer še vedno v oranžni fazi, a zelo blizu prehodu v rumeno. To bi dosegli, ko bi se število hospitaliziranih covidnih bolnikov znižalo pod 500, sedemdnevno povprečje okužb pa pod 600. Po trenutnih podatkih je to povprečje 606, v bolnišnicah pa zdravijo 508 covidnih bolnikov.
Prav tako bo predlagal, da testiranje dvolastnikov, šolnikov, učencev in ostalih, ki dnevno prehajajo zahodno mejo, ne bi bilo več obvezno. V dobrem mesecu in pol testiranj se je po njegovih besedah namreč izkazalo, da ni prav velike nevarnosti, da bi omenjeni predstavljali veliko tveganje za širjenje okužb.
Morebitnih sprememb režima na meji Hojs še ni podrobneje pojasnjeval. Je pa potrdil, da se zdravniška stroka posvetuje o tem, ali bi bil en odmerek cepiva AstraZenece lahko dovolj za prehod meje. Za tiste, ki so bili enkrat že cepljeni in so pozneje covid-19 preboleli, pa drugi odmerek cepiva ne bi bil potreben, torej bi bili izenačeni s tistimi, ki so prejeli dva odmerka, je pojasnil.
Glede poenotenja pogojev prehajanja meje s Hrvaško se ministra za zdravje z obeh strani meje po Hojsovih besedah še intenzivno dogovarjata. Verjame, da zadržkov za takšen dogovor, kakršne je hrvaška stran imela še pred časom, zdaj ne bi smelo biti več, saj se epidemiološka slika v Sloveniji v zadnjem obdobju izboljšuje.
WHO: Indijska različica novega koronavirusa skrb vzbujajoča
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je danes sporočila, da je različico novega koronavirusa, ki se je pojavila v Indiji in ki je bolj nalezljiva, označila za skrb vzbujajočo, poročajo tuje tiskovne agencije.
Poleg britanske, brazilske in južnoafriške WHO na seznam različic novega koroanvirusa, ki jih je označila za skrb vzbujajoče, dodaja tudi indijsko, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila tehnična vodja te organizacije glede pandemije covida-19 Maria Van Kerkhove.
"Razpoložljive informacije kažejo na večjo prenosljivost indijske različice z oznako B.1.617," je dejala.
Za skrb vzbujajoče različice novega koronavirusa velja, da so bolj nevarne kot prvotna različica virusa sars-cov-2, saj so bolj prenosljive, smrtonosne ali sposobne premagati zaščito, ki jo nudijo cepiva. Predstavnica WHO je sicer poudarila, da za zdaj ni podatkov, ki bi nakazovali, da cepiva proti indijski različici ne delujejo.
V Indiji se vsak dan z novim koronavirusom okuži več sto tisoč ljudi, samo danes so po poročanju AFP potrdili skoraj 370.000 novih okužb, umrlo je več kot 3700 covidnih bolnikov. Od začetka pandemije so potrdili več kot 22,6 milijona okužb.