Včeraj potrdili 677 okužb. Koliko primerov so na ta dan potrdili pred tednom dni?

A.L., STA
13.12.2021 09:37

V nedeljo so ob 1749 PCR-testih potrdili 677 okužb z novim koronavirusom, delež pozitivnih testov je tako znašal 38,7 odstotka, kažejo podatki Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ). Po oceni NIJZ je v Sloveniji trenutno 22.129 aktivnih okužb, sedemdnevno povprečje znaša 1386, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa 1050. Pred natanko tednom dni so ob 1857 PCR-testih potrdili 775 okužb.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Fotografija je simbolična.

Andrej Petelinšek

V bolnišnicah zdravijo 874 covidnih bolnikov, 236 na intenzivni negi, v nedeljo je umrlo 16 bolnikov.

Delež pozitivnih testov se je v primerjavi z dnevom prej zvišal za 3,6 odstotne točke. Število aktivnih okužb je bilo v nedeljo za 358 nižje kot dan prej, sedemdnevno povprečje je bilo nižje za 13, število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh pa se je glede na dan prej znižalo za 16.

V primerjavi z minulo nedeljo so potrdili 98 okužb manj, za tri odstotne točke pa se je znižal delež pozitivnih testov. Ocenjeno število aktivnih okužb je za 6569 nižje kot pred tednom dni, sedemdnevno povprečje se je znižalo za 377 primerov, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 311.

V nedeljo so opravili tudi 27.225 antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.

Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.238.315 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.170.267.

Prekužila se je več kot desetina otrok v posamezni starostni skupini

Predvidoma v tem tednu bo v Sloveniji steklo cepljenje proti covidu-19 za otroke, stare med 5 in 11 let. Po napovedih naj bi sestanek posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) potekal danes, prav tako naj bi se danes glede cepljenja otrok poenotila pediatrična stroka. Smernice naj bi bile javnosti nato predstavljene predvidoma v torek. Po prvotni napovedi NIJZ bi moralo 60.000 naročenih odmerkov cepiva v Slovenijo prispeti 20. decembra. Kot je neuradno izvedela STA, pa bi odmerki v Slovenijo lahko prispeli že danes. Odmerki bodo sicer prilagojeni otrokom ter bodo tako manjši in manj koncentrirani.

Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je v izjavi za medije v začetku decembra pojasnil, da se letošnjo jesen novi koronavirus intenzivno širi med otroško populacijo. Po podatkih NIJZ so lani od septembra do decembra zabeležili nekaj več kot 4000 okužb pri otrocih, mlajših od 18 let. Letošnjo jesen je ta številka po njegovih besedah bistveno višja, potrjenih je bilo več kot 30.000 okužb. "To pomeni, da je vsaj desetkrat več teh okužb in da se je prekužila več kot desetina otrok v posamezni starostni skupini," je dejal.

Glede cepljenja otrok, starih od 5 do 11 let, je povedal, da je klinična študija, v katero je bilo vključenih preko tisoč otrok, pokazala manj neželenih stranskih učinkov kot pri skupini otrok od 12 do 15 let. Na podlagi podatkov iz drugih držav pediatri, kot je povedal, priporočajo cepljenje tudi otrok od 5 do 11 let, še posebej tistih s kroničnimi boleznimi. Cepljenje zmanjša možnost obolevanja in verjetnost okužb ter prenosa v domačem okolju, je dejal in dodal, da sam zadržkov nima. Po neuradnih informacijah STA so na kliniki že začeli z zbiranjem prijav za cepljenje.

Bolnišnice prejele molnupiravir, kdaj ga bodo začeli predpisovati? 

V štiri bolnišnice, v Ljubljano, Maribor, Celje in na Golnik, je prispelo protivirusno zdravilo proti covidu-19 molnupiravir, namenjeno zdravljenju odraslih bolnikov z vsaj enim dejavnikom za težji potek bolezni. 

Protivirusno zdravilo molnupiravir, ki še ni registrirano, je v uporabo 19. novembra priporočila Evropska agencija za zdravila (Ema). Na koronavirus deluje tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi, da se ne more več razmnoževati. Zdravilo bo zadostovalo za preko 5700 bolnikov.

V UKC Ljubljana pravijo, da bo zdaj treba najprej uskladiti protokol. Režim izdajanja se bo namreč verjetno spremenil, dogovori pa še potekajo. Tudi v Splošni bolnišnici Celje, kjer so prejeli 240 škatel zdravila, kar zadostuje za zdravljenje 240 bolnikov, še pripravljajo protokol predpisovanja in izdaje tega zdravila. "Ker se to zdravilo ne aplicira v bolnišnici, ampak doma, moramo poleg protokola predpisovanja doreči tudi protokol izdaje," so pojasnili.

Na Kliniki Golnik so danes prejeli 120 škatel zdravila, ki je na voljo za zdravljenje. Predpisal ga bo družinski zdravnik ali zdravnik v urgentni covidni ambulanti, v bolnišnici pa bodo zdravilo izdali.

Podobno so sporočili tudi iz UKC Maribor. Zdravilo bo predpisal osebni zdravnik ali drug zdravnik, s katerim ima bolnik prvi stik. Preden ga bo predpisal, pa se bo zdravnik posvetoval z infektologom v mariborskem UKC. Zdravilo bodo v bolnišnici dvignili svojci ali spremljevalci bolnika. Za dvig potrebujejo podpisano soglasje bolnika na pripravljenem obrazcu, ki ga izpolni zdravnik, ki terapijo predpiše, ter beli recept in zdravstveno kartico bolnika. Oseba, ki pride po zdravilo, se bo tudi morala identificirati z uradnim dokumentom, ob prihodu pa naj se javi na vstopni info točki v avli kirurške stolpnice, od koder bodo za izdajo poklicali farmacevta.

A tudi v UKC Maribor bodo počakali, da bo pripravljen protokol za to zdravilo, veljaven za vso državo, tako da ga prvi dan še niso izdajali.  

S terapijo je treba začeti najkasneje pet dni po pojavu simptomov ali pozitivnem izvidu PCR-testa. Zdravilo je primerno za starejše od 18 let, ženske pa ne smejo biti noseče in morajo uporabljati kontracepcijo ves čas jemanja zdravil in še štiri dni po tem. Predhodno cepljenje ali aplikacija monoklonskih protiteles nista kontraindikacija za predpis molnupiravirja, so še pojasnili.

Minister za zdravje Janez Poklukar je že v petek poudaril, da zdravilo ni nadomestek cepljenja, ki je po njegovih besedah edini način za zaustavitev epidemije covida-19. Nova zdravila proti covidu-19 so skrajni ukrep za najbolj rizične bolnike, pri katerih obstaja velika verjetnost, da bo po okužbi s koronavirusom prišlo do težjega poteka bolezni, je povedal.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta