Fotografija je simbolična.
V bolnišnicah zdravijo 874 covidnih bolnikov, 236 na intenzivni negi, v nedeljo je umrlo 16 bolnikov.
Delež pozitivnih testov se je v primerjavi z dnevom prej zvišal za 3,6 odstotne točke. Število aktivnih okužb je bilo v nedeljo za 358 nižje kot dan prej, sedemdnevno povprečje je bilo nižje za 13, število potrjenih primerov na 100.000 prebivalcev v zadnjih 14 dneh pa se je glede na dan prej znižalo za 16.
V primerjavi z minulo nedeljo so potrdili 98 okužb manj, za tri odstotne točke pa se je znižal delež pozitivnih testov. Ocenjeno število aktivnih okužb je za 6569 nižje kot pred tednom dni, sedemdnevno povprečje se je znižalo za 377 primerov, 14-dnevno povprečje na 100.000 prebivalcev pa za 311.
V nedeljo so opravili tudi 27.225 antigenskih testov, katerih pozitivne rezultate preverjajo še s PCR-testi.
Z enim odmerkom cepiva proti covidu-19 je po podatkih NIJZ cepljenih 1.238.315 ljudi, z vsemi odmerki pa 1.170.267.
Anketa med pediatri
Anketa Združenja za pediatrijo pri Slovenskem zdravniškem društvu je pokazala, da se je za cepljenje svojih otrok proti covidu-19 odločilo 76,7 odstotka pediatrov, še 8,9 odstotka pa jih to načrtuje. Govor je sicer o nad 12 let starih otrocih, za katere je bilo cepivo v času ankete že na voljo.
V anketi je sodelovalo 262 zdravnikov, med njimi jih ima 90 otroke v starostni skupini med 12 in 18 let. V prednosti cepljenja otrok najbolj verjamejo tisti, ki dnevno skrbijo za bolne otroke in so se v veliki večini odločili za cepljenje svojih otrok, so sporočili iz zbornice. Desetina pediatrov pa svojih otrok ne namerava cepiti, neodločenih je bilo 4,4 odstotka.
Spletno anketo so izvedli med 25. novembrom in 5. decembrom.
Prekužila se je več kot desetina otrok v posamezni starostni skupini
Predvidoma v tem tednu bo v Sloveniji steklo cepljenje proti covidu-19 za otroke, stare med 5 in 11 let. Po napovedih naj bi sestanek posvetovalne skupine za cepljenje pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) potekal danes, prav tako naj bi se danes glede cepljenja otrok poenotila pediatrična stroka. Smernice naj bi bile javnosti nato predstavljene predvidoma v torek. Po prvotni napovedi NIJZ bi moralo 60.000 naročenih odmerkov cepiva v Slovenijo prispeti 20. decembra. Kot je neuradno izvedela STA, pa bi odmerki v Slovenijo lahko prispeli že danes. Odmerki bodo sicer prilagojeni otrokom ter bodo tako manjši in manj koncentrirani.
Strokovni direktor pediatrične klinike Marko Pokorn je v izjavi za medije v začetku decembra pojasnil, da se letošnjo jesen novi koronavirus intenzivno širi med otroško populacijo. Po podatkih NIJZ so lani od septembra do decembra zabeležili nekaj več kot 4000 okužb pri otrocih, mlajših od 18 let. Letošnjo jesen je ta številka po njegovih besedah bistveno višja, potrjenih je bilo več kot 30.000 okužb. "To pomeni, da je vsaj desetkrat več teh okužb in da se je prekužila več kot desetina otrok v posamezni starostni skupini," je dejal.
Inšpektorji med poostrenim nadzorom ugotavljajo vse manj nepravilnosti
Inšpektorji po besedah vodje sektorja za finančni nadzor na Fursu Marjana Mačka ugotavljajo pozitivne učinke poostrenih nadzorov nad izvajanjem ukrepom za preprečevanje širjenja epidemije, saj se delež nepravilnosti zmanjšuje. So pa med drugim v preteklih tednih izdali več odločb o prepovedi opravljanja dejavnosti na sejemskih stojnicah.
Od 15. novembra do 9. decembra so inšpektorji Finančne uprave RS (Furs) na terenu opravili 3773 nadzorov, kar po Mačkovih pojasnilih pomeni 157 nadzorov na dan.
Za ugotovljene nepravilnosti na področju izpolnjevanja pogojev PCT so inšpektorji izdali 10 plačilnih nalogov
V 530 nadzorih, kar predstavlja 14 odstotkov vseh, so ugotovili 561 nepravilnosti. Kot je ob tem pojasnil Maček, so jih v nekaterih nadzorih namreč odkrili več. Največ, 471, je bilo ugotovljenih na področju izpolnjevanja PCT-pogojev, 73 na področju nošenja mask, 12 na področju pogojev opravljanja dejavnosti gostinstva in pet na področju razkužil.
Za ugotovljene nepravilnosti na področju izpolnjevanja pogojev PCT so inšpektorji izdali 10 plačilnih nalogov s skupno višino globe 32.000 evrov. Izrekli so 550 opozoril, in sicer v primerih, ko je bil nadzor pri teh zavezancih opravljen prvič in je bila nepravilnost odpravljena takoj.
So pa, kot je povzel Maček, v tem obdobju inšpektorji izrekli eno ustno odločbo o prepovedi opravljanja dejavnosti do odprave nepravilnosti in štiri odločbe o prepovedi opravljanja dejavnosti in pečatenju pri gostincih, zaradi izvajanja gostinske dejavnosti v nasprotju z vladnim odlokom, ki prepoveduje izvajanje gostinske dejavnosti strežbe jedi ali pijač na sejemski prireditvi na odprtih površinah.
V celem letu so Fursovi inšpektorju izvedli več kot 7700 tovrstnih nadzorov in izrekli kazni v skupni višini 132.600 evrov, je še dejal.
"Ugotavljamo pozitivne učinke poostrenih nadzorov, saj se delež nadzorov, pri katerih so bile ugotovljene nepravilnosti, zmanjšuje. V tednu od 6. do 9. decembra je delež nadzorov, pri katerih so bile ugotovljene nepravilnosti, znašal 12 odstotkov, medtem ko ta odstotek povprečno od začetka leta do 9. decembra znaša 20,5 odstotka," je še izpostavil Maček.
Ugotovljene le manjše nepravilnosti
Nadzore poostreno izvaja tudi tržni inšpektorat, od 6. do 12. decembra so jih po besedah v.d. glavne tržne inšpektorice Martine Gašperlin izvedli okoli 650.
Zaradi kršitev v gostinstvu so tržni inšpektorji izdali dve ustni odločbi, s katerima se je takoj prepovedalo opravljanje gostinske dejavnosti. Obenem je bila izrečena ena začasna prepoved tudi pri opravljanju trgovinske dejavnosti, ker niso preverjali pogoja PCT pri uporabnikih storitev.
V primerih, kjer kršitve kljub predhodnemu opozorilu niso bile odpravljene, so inšpektorji izdali tudi dva plačilna naloga, ker se ni preverjalo pogoja PCT pri strankah, je dejala.
"Cilj naših nadzorov je zagotoviti spoštovanje pogoja PCT, tako s strani uporabnikov storitev kot tudi ponudnikov blaga in storitev; zato ne želimo delati zgolj na statistiki, ker nam tekmovanje s številkami ne bo prineslo želenega rezultata," je ob tem poudarila Gašperlinova.
Čez vikend so nadzorniki opravili 138 nadzorov, od tega 17 v gostinskih obratih. V enem primeru je inšpektor z ustno odločbo prepovedali opravljanje dejavnosti družbi Merkur Izola do odprave nepravilnosti, ker niso preverjali pogoja PCT.
V dveh gostinskih obratih na območju Maribora, ki sta poslovala preko dovoljenega obratovalnega časa, šlo je za zasebne zabave, sta bili izdani ustni odločbi o prepovedi opravljanja gostinske dejavnosti.
Sicer so bile po besedah Gašperlinove ugotovljene le manjše nepravilnosti, ki so bile nemudoma odpravljene, zato so bila izrečena le opozorila.
Glede cepljenja otrok, starih od 5 do 11 let, je povedal, da je klinična študija, v katero je bilo vključenih preko tisoč otrok, pokazala manj neželenih stranskih učinkov kot pri skupini otrok od 12 do 15 let. Na podlagi podatkov iz drugih držav pediatri, kot je povedal, priporočajo cepljenje tudi otrok od 5 do 11 let, še posebej tistih s kroničnimi boleznimi. Cepljenje zmanjša možnost obolevanja in verjetnost okužb ter prenosa v domačem okolju, je dejal in dodal, da sam zadržkov nima. Po neuradnih informacijah STA so na kliniki že začeli z zbiranjem prijav za cepljenje.
Bolnišnice prejele molnupiravir, kdaj ga bodo začeli predpisovati?
V štiri bolnišnice, v Ljubljano, Maribor, Celje in na Golnik, je prispelo protivirusno zdravilo proti covidu-19 molnupiravir, namenjeno zdravljenju odraslih bolnikov z vsaj enim dejavnikom za težji potek bolezni.
Protivirusno zdravilo molnupiravir, ki še ni registrirano, je v uporabo 19. novembra priporočila Evropska agencija za zdravila (Ema). Na koronavirus deluje tako, da poveča mutacije v virusu in ga onesposobi, da se ne more več razmnoževati. Zdravilo bo zadostovalo za preko 5700 bolnikov.
V UKC Ljubljana pravijo, da bo zdaj treba najprej uskladiti protokol. Režim izdajanja se bo namreč verjetno spremenil, dogovori pa še potekajo. Tudi v Splošni bolnišnici Celje, kjer so prejeli 240 škatel zdravila, kar zadostuje za zdravljenje 240 bolnikov, še pripravljajo protokol predpisovanja in izdaje tega zdravila. "Ker se to zdravilo ne aplicira v bolnišnici, ampak doma, moramo poleg protokola predpisovanja doreči tudi protokol izdaje," so pojasnili.
Na Kliniki Golnik so danes prejeli 120 škatel zdravila, ki je na voljo za zdravljenje. Predpisal ga bo družinski zdravnik ali zdravnik v urgentni covidni ambulanti, v bolnišnici pa bodo zdravilo izdali.
Smreka z Dravskega polja za zaposlene in bolnike v UKC Maribor
Družba Slovenski državni gozdovi je v zahvalo za požrtvovalnost zdravstvenih delavcev pri obvladovanju koronavirusa slovenskim bolnišnicam podarila božične smreke. Devetim bolnišnicam skupno 28 smrek, večinoma manjših, za oddelke. Kliničnima centroma pa tudi večji smreki na prostem.
Dopoldne so 10 metrov visoko smreko, ki je bila posekana na Dravskem polju, postavili in okrasili na zelenici pred urgentnim centrom UKC Maribor. Ob tem so zaposlenim podarili tudi 500 kilogramov jabolk.
"Verjamemo in upamo, da bo smrečica v teh predprazničnih časih marsikomu polepšala dan, tako bolnikom in obiskovalcem kot zaposlenim, ki dajejo v teh kriznih časih od sebe največ, kar lahko," je ob tem povedal finančni direktor družbe Andrej Janša. Direktor UKC Maribor Anton Crnjac je to označil za krasno simbolično dejanje. "To drevo in lučke na njem naj bodo znak upanja za bolnike, ki vstopajo v našo ustanovo, in zahvale našim zaposlenim, ki v teh težkih časih res bijejo težke bitke," je dejal.
Podobno so sporočili tudi iz UKC Maribor. Zdravilo bo predpisal osebni zdravnik ali drug zdravnik, s katerim ima bolnik prvi stik. Preden ga bo predpisal, pa se bo zdravnik posvetoval z infektologom v mariborskem UKC. Zdravilo bodo v bolnišnici dvignili svojci ali spremljevalci bolnika. Za dvig potrebujejo podpisano soglasje bolnika na pripravljenem obrazcu, ki ga izpolni zdravnik, ki terapijo predpiše, ter beli recept in zdravstveno kartico bolnika. Oseba, ki pride po zdravilo, se bo tudi morala identificirati z uradnim dokumentom, ob prihodu pa naj se javi na vstopni info točki v avli kirurške stolpnice, od koder bodo za izdajo poklicali farmacevta.
A tudi v UKC Maribor bodo počakali, da bo pripravljen protokol za to zdravilo, veljaven za vso državo, tako da ga prvi dan še niso izdajali.
S terapijo je treba začeti najkasneje pet dni po pojavu simptomov ali pozitivnem izvidu PCR-testa. Zdravilo je primerno za starejše od 18 let, ženske pa ne smejo biti noseče in morajo uporabljati kontracepcijo ves čas jemanja zdravil in še štiri dni po tem. Predhodno cepljenje ali aplikacija monoklonskih protiteles nista kontraindikacija za predpis molnupiravirja, so še pojasnili.
Minister za zdravje Janez Poklukar je že v petek poudaril, da zdravilo ni nadomestek cepljenja, ki je po njegovih besedah edini način za zaustavitev epidemije covida-19. Nova zdravila proti covidu-19 so skrajni ukrep za najbolj rizične bolnike, pri katerih obstaja velika verjetnost, da bo po okužbi s koronavirusom prišlo do težjega poteka bolezni, je povedal.