Na prvem mestu je, kot so sporočili iz stranke, aktualna evropska poslanka in podpredsednica SDS Romana Tomc, ki se bo tako tretjič potegovala za sedež v evropskem parlamentu, a prvič na vrhu liste. Tomc se je na družbenem omrežju X stranki že zahvalila za izkazano zaupanje in priložnost. "Kot nosilka liste ju sprejemam z veliko odgovornostjo. Združujemo znanje, izkušnje in modrost ter mlado energijo, zagnanost in nove ideje," je zapisala. Prepričana je tudi, da je nabor predlaganih kandidatov zmagovalna ekipa za junijske evropske volitve.
Na volitvah 2014 in 2019 je bil nosilec liste evropski poslanec Milan Zver, ki je tokrat na drugem mestu na listi.
Na tretjem mestu je nekdanji notranji minister, podpredsednik SDS Aleš Hojs. "Da je na listi tako visoko, je po oceni nekaterih presenečenje, saj da je pred njim pomembna naloga ponovne okrepitve SDS v prestolnici, s tretjega mesta na listi in ob precejšnji priljubljenosti med člani SDS pa ima kar dobre možnosti za selitev v Bruselj oziroma Strasbourg," poroča N1.
Manjka nekaj vidnih imen
Nekoliko nepričakovano so z liste tik pred zdajci izpadla nekatera znana imena, piše portal N1.
"Za nekatere v SDS je po informacijah N1 presenečenje, da na listi ni vidnih poslank državnega zbora, ki so bile evidentirane in dale soglasje h kandidaturi. Iz igre je tako izpadla vodja poslanske skupine SDS Jelka Godec, ki jo po ocenah nekaterih virov Janša v domačem parlamentu bolj potrebuje kot v evropskem," piše N1 in dodajajo, da na listi ni niti Alenke Jeraj niti Anje Bah Žibert. "Slednja naj bi sicer soglasje h kandidaturi kasneje umaknila."
Hojsu na listi sledi poslanec SDS Franc Breznik, ki se je kot možno ime na listi pojavljal že dlje časa. Peti na listi je poslanec Branko Grims.
Na šestem mestu je nekdanji mariborski župan Franc Kangler, sedma je nekdanja državna sekretarka na ministrstvu za zdravje in predsednica odbora za zdravje v strokovnem svetu SDS Alenka Forte. Na zadnjih evropskih volitvah je na skupni listi kandidirala na šestem mestu.
Zadnji na listi sta predstavnici podmladka stranke. Na osmo mesto so v stranki uvrstili eno najbolj aktivnih mladih članic SDS na družbenih omrežjih Karin Planinšek, deveta na listi pa je mednarodna sekretarka SDM Zala Tomašič, hči direktorja in voditelja Nove24TV Borisa Tomašiča.
Večjih sprememb, predvsem na prvih mestih liste, ni pričakovati
Predlagana kandidatna lista sicer še ni dokončna, čaka jo še potrjevanje na seji sveta stranke, ki skladno s statutom na predlog izvršilnega odbora določi kandidate in potrjuje listo kandidatov za Evropski parlament. Večjih sprememb, predvsem na prvih mestih liste, sicer ni pričakovati.
Izvršilni odbor SDS pa je na današnji seji zaradi vprašanj, ki jih na vodstvo stranke naslavlja članstvo, poslanski skupini predlagal, da vsi poslanci SDS v sedmih dneh podpišejo izjavo, s katero se bodo zavezali, da bodo do konca aktualnega sklica DZ delovali kot člani SDS in člani strankine poslanske skupine, pa piše STA.
Tak predlog sicer prihaja po tistem, ko je ob napetostih med stranko in njenim poslancem Anžetom Logarjem zaradi njegovega političnega delovanja in udejstvovanja v Platformi sodelovanja izvršilni odbor konec lanskega leta ocenil, da ni več nikakršnega dvoma, da Logar ustanavlja svojo stranko. Zatem je predsednik SDS Janez Janša v glasilu stranke tudi javno izpostavil dogovor poslanske skupine, naj Logar do konca leta "razčisti in uredi statusne zadeve".
Logar sicer za zdaj v tej smeri ni potegnil nobenih potez, v dosedanjih izjavah pa je poudaril, da glede političnega udejstvovanja zunaj stranke SDS ni sprejel nobene odločitve. Distanciranje SDS od njegovih nastopov pa je označil za prekomerno in nesorazmerno, še poroča STA.