"Utemeljeno je pričakovati, da se bo obvladovanje varnostnih izzivov glede varovanja zunanje schengenske meje v nadaljevanju leta stopnjevalo. Na zunanji schengenski kopenski meji se poleg prestopov meje izven mejnih prehodov povečuje število oseb, ki skriti v prevoznih sredstvih skušajo nedovoljeno prestopiti mejo na mejnih prehodih," navajajo. In da tujci, ki mejo prestopajo nezakonito, pogosto spreminjajo načine prehoda meje, kar zahteva stalno in dejavno vlogo policije pri nadzoru.
V drugi polovici leta da bo treba nadomestiti tudi večjo odsotnost policistov: "Povečale se bodo naloge policije pri varovanju dogodkov ob predsedovanju Slovenije Svetu EU, zato je treba zaradi nemotenega opravljanja nalog nadomestiti odsotnost večjega števila aktivnih policistov. Povečane aktivnosti policije pri varovanju državne meje in nemoteno opravljanje drugih nalog bodo število razpoložljivih policistov na policijskih postajah še dodatno znižali," so navedli.
Kdo je pomožni policist
Pomožni, rezervni policisti so državljani Slovenije, ki so sklenili pogodbo o prostovoljni službi v pomožni policiji in so usposobljeni za izvajanje policijskih nalog.
Pomožni policisti sklenejo pogodbo praviloma za pet let. Vpoklicani so, ko je zaradi nemotenega opravljanja nalog policije treba nadomestiti odsotnost večjega števila aktivnih policistov, ob naravnih in drugih nesrečah, v primerih, ko je huje ogrožena javna varnost, za zavarovanje državne meje ter v primerih krize oziroma izrednega ali vojnega stanja, določa zakon.
Pomožni policisti so plačani, pripada jim tudi plačilo za pripravljenost. (VČ)
Na območjih določenih policijskih uprav pa je v drugi polovici 2021 načrtovano tudi več športnih prireditev in dogodkov, kjer je predvideno policijsko varovanje tudi s pomočjo pomožnih policistov.
Vlada ocenjuje, da bo potrebnih približno 2000 vpoklicev pomožnih policistov. Če bi bile vzpostavljene kontrolne točke na državni meji kot v času epidemije covida-19, pa bodo potrebe po dodatnem aktiviranju pomožne policije še večje. Mesečno je v tem primeru ocena še dodatnih 240 vpoklicev pomožnih policistov.
Notranje ministrstvo naj bi umaknilo sporne sklepe o spreminjanju pogodb o zaposlitvi
Policisti in drugi zaposleni so prejeli dokument notranjega ministrstva, iz katerega je razvidno, da bo v celoti umaknilo sporne sklepe, s katerimi je želelo sredi junija spreminjati določbe pogodb o zaposlitvi, in jih nadomestilo z novimi, je na facebooku sporočil Sindikat policistov Slovenije.
Notranje ministrstvo je sredi junija začelo vročati sklepe, s katerimi je spreminjalo določbe pogodb o zaposlitvi. Ker so bili ti sklepi za Sindikat policistov Slovenije v določenih delih sporni, so ministrstvo za notranje zadeve pozvali, naj te sklepe umakne in jih nadomesti z novimi. Ker niso prejeli odgovora, so nato pretekli četrtek ministra za notranje zadeve opozorili, da bo zaradi spornih sklepov prišlo do naklepnega oškodovanja javnih sredstev, ter ga pozvali, naj vzpostavi zakonito stanje. Zaradi iztekanja rokov za vložitev pritožb in neodzivanja notranjega ministrstva so za 127 članov sindikata vložili pritožbe.
Istega dne so od pooblaščenca ministra dobili ustno zagotovilo, da bo njihov poziv upoštevan ter izdani novi, ustrezni sklepi. Zato so v sindikatu počakali z vložitvijo preostalih preko 400 sklepov, kjer je bilo to zaradi rokov mogoče, saj niso želeli povzročati dodatnih stroškov policiji in ministrstvu, so sporočili. Vsak primer vložene pritožbe, ki jih bo moralo povrniti ministrstvo, namreč glede na veljavno odvetniško tarifo znaša 150 evrov. Člane sindikata, ki so vložili pritožbe, zdaj pozivajo, naj ne podpisujejo novih sklepov, saj mora notranje ministrstvo odločati o vseh 127 pritožbah ter teh sklepov ne more nadomestiti z novimi.
Ministrstvo je kot delodajalec sporne sklepe izdalo zaradi sprememb določb kolektivne pogodbe za negospodarske dejavnosti, ki se nanaša na stroške dela. Z izdajo sklepov pa je bistveno preseglo določbe kolektivne pogodbe in tako enostransko, brez pravne podlage, poseglo v pogodbe o zaposlitvi in nezakonito omejilo pravice, ki jih zaposlenim zagotavlja kolektivna pogodba, so ocenili v sindikatu. (STA)