Kopica varnostnikov in vestno pregledovanje PCT pogoja obiskovalcev je zaznamovala začetek letošnjega kmetijsko-živilskega sejma, ki se po letu premora tokrat spet dogaja na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni. "Vsi, ki se zavedamo, kako pomembna je zdrava hrana, zdrav način življenja in zdrav odnos do okolja, smo si letos Agre res želeli. Odločitev, da pri organizaciji kljub nepredvidljivim razmeram vztrajamo ni bila lahka, a zavedali smo se, da pri tem ne gre le za pomembnost preživetja Pomurskega sejma, ki že dve leti ni izvajal sejmov v živo, ampak da gre za tradicijo in poslanstvo, ki ga namesto nas ne bo opravil nihče," je ob otvoritvi 59. sejma Agra dejal predsednik uprave Pomurskega sejma Janez Erjavec. "Če lahko kmetje kljubujejo vsem težavam, škodljivcem in ujmam, lahko vsem težavam kljubujemo tudi mi," je še dejal.
1100 razstavljavcev iz 29 držav
Po lanski spletni izvedbi so sejem Agra tudi letos podprle številne ustanove s področja kmetijstva in iz živilskopredelovalne industrije, vrsto dogodkov bo pripravilo tudi kmetijsko ministrstvo. Na Agri se bo predstavilo 1100 razstavljavcev iz 29 držav. Zvrstilo se bo več kot sto strokovnih posvetov, predavanj in okroglih miz.
Ena ključnih in osrednjih tem letošnjega sejma bo tudi Skupna kmetijska politik. Javna razprava o slovenskem strateškem načrtu se je uradno zaključila, kmetijsko ministrstvo je po tem sprejemalo pripombe in predloge vseh deležnikov, ki jih je pri načrtu upoštevalo in prav na Agri bo beseda spet večkrat tekla o tem. "Res je strateški načrt zdaj najpomembnejša stvar, a samo SKP in finance nikakor ne morejo rešiti slovenskega kmetijstva. Rešilo ga bo izboljšanje ekonomskega položaja kmetov, šele po tem pa bo tudi skupna politika padla na plodna tla," je ob otvoritvi dejal predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič.
Na Agri bodo med drugim praznovali še mednarodno leto sadja in zelenjave, poudarki pa bodo še na inovacijah, digitalizaciji, kmetijstvu prihodnosti, podnebnih spremembah, ekološkem kmetijstvu, hrani iz naše bližine, prehranski varnosti, skrbi za okolje, vodnih virih, krepitvi podeželja, biotski raznovrstnosti, na gozdu in lesu.
Obiskovalci si bodo lahko ob praktičnih svetovanjih ogledali tržnice mladih kmetov, slovenskih kmetij in lokalnih akcijskih skupin, strokovne razstave živali in vzorčne sejemske nasade. Kot novost bodo predstavili vzorčni čebelnjak z nasadom medovitih rastlin, podelili pa bodo tudi nagrade s številnih ocenjevanj kakovosti v okviru Agre.
Poskrbeli za varnost, hitro testiranje in tudi cepljenje
Na otvoritveni slovesnosti sta zbrane nagovorila tudi predsednik republike Borut Pahor in kmetijski minister Jože Podgoršek, ki je spomnil na epidemijo in to, kako je slovensko kmetijstvo in živilstvo to obdobje dobro prestalo. "Pred letom in pol nismo vedeli, kako naprej in kako bomo zagotovili dovolj hrane v času vsesplošnega zaprtja. Zdaj lahko rečemo, da smo bili uspešni in zato zahvala vsem. Pred nami so nove preizkušnje, ki jih prinašajo podnebne spremembe. Doletele so nas pozeba, suša, poplave, požari. To so izzivi, ki so zdaj že tukaj," je dejal minister Podgoršek.
Sejemsko dogajanje se bo nadaljevalo še vse do četrtka. Organizatorji zagotavljajo, da bo sejem potekal ob upoštevanju vseh priporočenih varnostnih ukrepov, povezanih z novim koronavirusom, v sodelovanju z zdravstvenim domom Gornja Radgona bo za udeležence ves čas omogočeno brezplačno hitro testiranje in tudi cepljenje.