Zagovornik je decembra lani prejel predlog za obravnavo diskriminacije v zvezi z zapisom z naslovom Presežki 5, ki je bil objavljen v reviji Demokracija. Predlagatelj je navedel, da iz objave izhaja očitno pozivanje k diskriminaciji in da ima objava tudi vse elemente kaznivega dejanja spodbujanja sovraštva, nasilja in nestrpnosti na podlagi rase, so danes sporočili.
Zapis je sicer že takoj po objavi sprožil ogorčene odzive različnih javnosti, ti odzivi pa pojasnila odgovornega urednika revije Demokracija. Ta je različnim medijem takrat dejal, da je bil zapis iztrgan iz konteksta ter da je zapis satira oziroma glosa in torej v okvirih pravice do svobode izražanja iz 10. člena Evropske konvencije človekovih pravic, ki umetniški in satirični govor posebej ščiti.
Zagovornik je v postopku ugotavljanja diskriminacije z analizo besedila najprej ugotovil, da je avtor zapisa v njem opravičeval ideje o prevladi in večvrednosti ljudi glede na barvo kože, etnično poreklo in versko prepričanje. To je po zakonu o varstvu pred diskriminacijo prepovedano v 10. členu, navajajo pri zagovorniku.
Zagovornik je zapis presodil tudi z vidika pravice do svobode govora in ugotovil, da gre za primer zlorabe te temeljne pravice. Vsebina zapisa namreč zanika bistvo idej enakopravnosti in enakega dostojanstva vseh ljudi, ki so temeljne ideje konvencije.
Čeprav je menil, da zapis krši prepoved diskriminacije iz 10. člena zakona o varstvu pred diskriminacijo ne glede na to, ali je satira ali glosa, je zagovornik zaradi javnih pojasnil odgovornega urednika Demokracije preveril tudi to. S pomočjo neodvisnega strokovnjaka s področja novinarstva in medijev je ugotovil, da objava ni bila ne satira ne glosa, saj nima žanrskih značilnosti teh stalnih oblik novinarskega sporočanja.
Zagovornik je tako odločil, da je podjetje Nova obzorja založništvo z objavo zapisa kršilo zakona o varstvu pred diskriminacijo. Zagovornik ni organ, ki bi lahko kršitelje sankcioniral, za to so pristojni področni inšpektorati. Za kršitev 10. člena, kamor se uvršča tudi ta primer, pa zakon o varstvu pred diskriminacijo sankcij niti ne predvideva, so še sporočili iz urada zagovornika.
Tožilstvo vložilo obtožni predlog
Tožilstvo je junija na Okrajno sodišče v Ljubljani zoper dve fizični osebi vložilo obtožni predlog zaradi javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti v zapisu z naslovom Presežki 5, ki je bil objavljen v reviji Demokracija, so zapisali na tožilstvu.
Za kaznivo dejanje javnega spodbujanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti je zagrožena kazen do dveh let zapora.
Na tožilstvu so pojasnili, da so zoper eno osebo vložili obtožni predlog po 2. odstavku 297. člena kazenskega zakonika. Ta določa, da se kaznuje tistega, kdor javno širi ideje o večvrednosti ene rase nad drugo ali daje kakršnokoli pomoč pri rasistični dejavnosti ali zanika, zmanjšuje pomen, odobrava, opravičuje, smeši ali zagovarja genocid, holokavst, hudodelstvo zoper človečnost, vojno hudodelstvo, agresijo ali druga kazniva dejanja zoper človečnost, kot so opredeljena v pravnem redu Slovenije.
Zoper drugo fizično osebo pa so vložili obtožni predlog po tretjem odstavku tega člena, ki določa, da se za javno širjenje idej o večvrednosti ene rase nad drugo ali daje kakršnokoli pomoč pri rasistični dejavnosti z objavo v medijih kaznuje tudi odgovornega urednika oz. njegovega namestnika.
V tedniku Demokracija je bilo namreč 3. decembra objavljeno besedilo z naslovom Presežki 5, ki je zaradi rasistične vsebine povzročilo precej ogorčenja in zgražanja. Na Demokraciji so se sicer zagovarjali, da gre za satiro, a zapis o večvrednosti bele rase po mnenju mnogih vsebuje elemente sovražnega govora.
Avtor zapisa je bil Aleksander Škorc, odgovorni urednik Demokracije pa je Jože Biščak.
Biščak: Objava v okvirih svobode izražanja
Biščak je za STA pojasnil, da niso seznanjeni z obtožnim predlogom, niti ne vedo, ali je bila obravnava razpisana. Priložil je tudi zapis, ki ga je pripravil v postopku pri zagovorniku načela enakosti. "Iz sodb Evropskega sodišča za človekove pravice (ESČP) je jasno, da je bila objava v reviji Demokracija v okvirih svobode izražanja, ki jo varuje 10. člen Evropske konvencije o varstvu človekovih pravic." Med drugim je poudaril, da je domnevno inkriminirani zapis iztrgan iz konteksta. Po Biščakovih besedah je v reviji tudi jasno označeno, da gre za satiričen zapis oziroma za gloso.
Omenjeni člen evropske konvencije navaja, da ima vsakdo pravico do svobode izražanja. A dodaja, da izvrševanje teh svoboščin vključuje tudi dolžnosti in odgovornosti in je zato lahko podrejeno obličnosti in pogojem, omejitvam ali kaznim, ki jih določa zakon, in ki so nujne v demokratični družbi, med drugim zaradi javne varnosti, preprečevanja neredov ali kaznivih dejanj, za varovanje zdravja ali morale in za varovanje ugleda ali pravic drugih ljudi.
Med drugim je zapis zmotil ljubljanskega župana Zorana Jankovića, ki je proti avtorju in uredniku tednika vložil kazensko ovadbo zaradi suma, da sta javno spodbujala in razpihovala sovraštvo. Ljubljanski mestni svet se je nato pridružil ovadbi.
Jankovićeva ovadba sicer ni edina, ki je bila vložena zaradi omenjenega zapisa v Demokraciji. Zaradi suma storitve kaznivega dejanja javnega spodbujanja ali razpihovanja sovraštva, nasilja ali nestrpnosti je na vrhovno državno tožilstvo in okrožno državno tožilstvo v Ljubljani kazensko ovadb podal že filozof Boris Vezjak.