Poslanec madžarske narodne skupnosti Ferenc Horvath je že leta 2019 dejal, da po njegovem mnenju zakon, na katerega se sklicuje KPK glede nezdružljivosti funkcij, za poslance ne velja.
Pretekli teden je protikorupcijska komisija (KPK) obvestila javnost, da poslanec madžarske narodne skupnosti Ferenc Horvath ni odpravil nezdružljivosti funkcij, k čemur ga je pozvala komisija. Tako poslanec krši zakon o integriteti in preprečevanju korupcije, saj je poleg poslanske funkcije tudi član sveta Madžarske samoupravne narodnostne skupnosti Občine Lendava.
KPK je ugotovila, da gre v obeh primerih za funkciji v osebah javnega oziroma zasebnega prava, ki sta nezdružljivi s funkcijo poklicnega funkcionarja. Zato ga je pozvala, naj to stanje v treh mesecih odpravi, česar pa ni storil.
Horvath v prekrškovnem postopku
Protikorupcijska komisija je za Večer potrdila, da je proti Horvathu uvedla prekrškovni postopek. Ta je še v teku, zato več informacij o konkretnem primeru ne morejo podati. So pa potrdili, da lahko Horvatha tudi oglobijo, ker ni spoštoval poziva o odpravi nezdružljivosti funkcij. Za tak prekršek je zagrožena globa v višini od 1000 do 2000 evrov.
Horvath je že prejšnji teden za STA dejal, da primera ne komentira, se je pa zdaj odzval predsednik državnega zbora Igor Zorčič. Za Večer je ocenil, da gre za resno kršitev integritete poslanske funkcije in hkrati za spodkopavanje integritete državnega zbora. "Od vsakega poslanca se v normalni, razviti demokraciji pričakuje, da spoštuje odločitve državnih institucij, še posebej tistih, ki so pristojne za področje preprečevanja korupcije," odgovarja.
Povedal je še, da je mandatno-volilna komisija ocenila, da nima zakonske podlage za vodenje postopka in ukrepanje v primerih, ko nezdružljivost poslanske funkcije izhaja iz omenjenega zakona in ne iz zakona o poslancih.
Zorčič se bo morda odločil za začetek postopka
A Zorčič ne izključuje možnosti, da se bo po preučitvi zadeve odločil za začetek postopka zaradi kršitve etičnega kodeksa. Sam bi podprl odvzem poslanskega mandata poslancu, ki ne spoštuje poziva KPK. "Če bi to dovoljevala ustava in zakon," dodaja. Pri tem pa je omenil, da bi bila dovolj že uvedba odtegnitve plače, ki so jo nedavno predlagali prav v poslanski skupini nepovezanih poslancev, vendar ta zakonska sprememba ni bila sprejeta.
Poslanska skupina nepovezanih poslancev je predlagala spremembe zakona o poslancih, po katerih bi lahko kršiteljem protikorupcijske zakonodaje odvzeli pravico do plače.
Julija je namreč poslanska skupina nepovezanih poslancev, katere član je tudi Zorčič, vložila predlog sprememb zakona o poslancih, v katerem je predlagala, da bi poslancu, ki krši določbe zakona, ki ureja integriteto in preprečevanje korupcije, odvzeli pravico do plače in nadomestila plače ter drugih osebnih prejemkov. Pod predlog se je podpisalo tudi vseh dvanajst poslancev SD, predlog pa je končal parlamentarno pot oktobra. Na seji mandatno-volilne komisije so ga podprli le predstavniki poslanskih skupin predlagateljev, ostali predstavniki, tako koalicijskih kot opozicijskih poslanskih skupin, pa so predlogu nasprotovali, saj so ocenili, da materije ne ureja ustrezno.
Sicer pa so nam v državnem zboru še pojasnili, da zakon o integriteti in preprečevanju korupcije kot sankcijo za kršitev določb o nezdružljivosti s strani neposredno voljenega funkcionarja določa javno objavo ugotovitev KPK na spletni strani, kar je komisija tudi storila, sankcijo prenehanja mandata pa zakon izrecno izključuje (3. točka 29. člena zakona).