Društvo novinarjev Slovenije (DNS) župana Ilirske Bistrice Emila Rojca poziva, naj "se obnaša svoji funkciji primerno ter z novinarji komunicira spoštljivo in dostojno, saj je kot župan, ki opravlja javno funkcijo in razpolaga z javnim denarjem, dolžan svoje delovanje in odločitve pojasnjevati medijem in javnosti".
Na vprašanja novinarke časnika Primorske novice, ki je spraševala o načrtovani gradnji avtoceste med Postojno in Jelšanami, je namreč, kot so zapisali v članku, župan odgovarjal z žaljivkami. Najprej je pojasnil, da si občina prizadeva za gradnjo avtoceste na različne načine, pri tem pa dejal, da so med večjimi ovirami časopisni članki. "Katerih avtorice so gospe novinarke s tako imenovanim 'kurjim sindromom'." Ob tem pa je Rojc še dodal, da se učinki kažejo v člankih "na nivoju 'kure nesnice'".
V DNS so zapisali, da z veliko zaskrbljenostjo spremljajo odnos župana Rojca do dela lokalnih novinarjev in dopisnikov s tega območja, ki so v zadnjem obdobju priča vse bolj žaljivemu, šovinističnemu in nedostojnemu odnosu z njegove strani.
"Župan na novinarska vprašanja, ki so relevantna za javnost, ne odgovarja, kadar pa odgovori, novinarje profesionalno in osebno diskreditira. Njegov neprimeren način komunikacije z novinarji je v lokalnem okolju že poznan, vendar pa se v zadnjem času stopnjuje," so še dodali.
Ilirska Bistrica ni osamljen primer
Poudarjajo, da lahko svoje nezadovoljstvo in nestrinjanje z delom novinarjev izraža na različne legitimne načine. Hkrati so obsodili vse verbalne napade na novinarje. Sicer pa na lokalni ravni, kot dodaja DNS, to ni osamljen primer. Novinarji namreč opozarjajo, da je neprimerna tudi pomanjkljiva komunikacija, saj da so številne občinske uprave slabo odzivne. Na koncu pa v društvu novinarjev še opozarjajo, da "so občine zavezane informiranju javnosti ter s tem k odzivnosti in podajanju vseh pomembnih informacij za javnost oziroma občane".
SD: Županove osebne diskreditacije nesprejemljive
Rojc je sicer član Socialnih demokratov (SD). V stranki so se za Primorske novice odzvali z besedami, da so osebne diskreditacije novinarjev ali novinark s strani župana nesprejemljive, župan pa bi moral komunicirati spoštljivo, tudi če se s stališčem novinarja ali novinarke ne strinja. Dodali so še, da svobodno, neodvisno in strokovno novinarsko delo vidijo kot enega izmed temeljnih elementov demokratične družbe. Zato tudi od svojih članov pričakujejo, da bodo spoštovali, upoštevali in promovirali najvišje standarde kulture dialoga in vključenosti javnosti v odločevalske procese.