Ema Klinec tretja v skupnem seštevku svetovnega pokala: To je lep temelj za naprej

ŠR
24.03.2023 20:05

Najboljša Slovenka to zimo, Ema Klinec, odbila zadnji napad Norvežanke Anne Odine Stroem

Ema Klinec (desno) se je pridružila zmagovalki Evi Pinkelnig (v sredini) in drugouvrščeni Katharini Althaus na odru za najboljše v sezoni.

Za stopničke na zadnji postaji sezone svetovnega pokala se ni izšlo, je pa Ema Klinec v Lahtiju stopila na oder za najboljše smučarske skakalke v tej zimi. Deseto mesto na Finskem je bilo dovolj, da je 24-letnica, ki je minuli konec tedna v Vikersundu postala svetovna rekorderka in osvojila norveško turnejo, obdržala tretje mesto v skupnem seštevku. Norvežanka Anna Odine Stroem ji je sicer vrgla rokavico, se ji z drugim mestom v Lahtiju močno približala, a ko se je potegnila zadnja črta pod izkupiček sezone, je najboljša Slovenka obdržala tri točke prednosti.

"Celotno sezono sem bila zelo konstantna. Mogoče na začetku malce na slabšem nivoju na tekmah, a na treningih je bilo dobro in zelo sem vesela, da se je to pokazalo tudi rezultatsko. Vrhunec sezone je zagotovo medalja na svetovnem prvenstvu, pa norveška turneja turneja, noro, svetovni rekord in na koncu še tretje mesto v skupnem seštevku. Zelo lep temelj za naprej," je svojo najboljšo sezono v svetovnem pokalu podčrtala Ema Klinec, ki je iz nagradnega sklada to zimo pobrala 97 tisoč evrov.

Ema Klinec je s tretjim mestom krepko izboljšala svojo doslej najboljšo uvrstitev v skupnem seštevku, šesto mesto iz sezone 2020/21.

Po prvi seriji v Lahtiju ji je sicer kazalo precej bolje, 118 metrov je bilo dovolj, da je v finale krenila s četrtega mesta, a tam je v slabših vremenskih razmerah pristala pri 115,5 metra in nazadovala na deseto mesto. Do zmage je s sedmega mesta v prvi seriji skočila Japonka Juki Ito (117 m, 123 m) in tako za 1,2 točke premagala Anno Odine Stroem (117,5 m, 123,5 m), vodilna po prvi seriji, Nemka Katharina Althaus, pa je tekmo sklenila na tretjem mestu (123 m, 116 m). Na finalni tekmi najboljših 30 skakalk sezone je Nika Prevc (111 m,118 m) v drugi seriji napredovala na 14. mesto, Nika Križnar (111 m, 122 m) na 19., Maja Vtič (106 m, 106,5 m) pa je zadnjo tekmo poolimpijske sezone končala na 28. mestu.

Boj za veliki kristalni globus je bil odločen že pred zadnjo postajo. Osvojila ga je danes četrta Avstrijka Eva Pinkelnig. "Res sem vesela. Poleti sem bila tako daleč od vrha, uvrstitve na stopničke so bile zame misija nemogoče. Zdaj jih je 18, zmagala sem šestkrat, to je popolnoma noro," se je veselila 34-letnica, ki je postala tretja Avstrijka po Danieli Iraschko-Stolz (2014/15) in Mariti Kramer (2021/22) s skupno zmago v svetovnem pokalu. Najbolj se ji je približala Katharina Althaus, za Emo Klinec pa je bila najboljša Slovenka Nika Križnar. Zmagovalka predlanske zime je letošnjo sklenila na devetem mestu. "Seveda z ekipnim izplenom nismo zadovoljni," je o zadnji preizkušnji dejal trener Zoran Zupančič, "lahko pa smo zadovoljni z drugim delom sezone po svetovnem prvenstvu, ko je bilo veliko lažje. To je to za letos, veseli smo, da je konec."

Svetovni pokal, skupno: 1. Eva Pinkelnig (Avstrija) 1662 točk, 2. Katharina Althaus (Nemčija) 1497, 3. Ema Klinec (Slovenija) 1281, 4. Anna Odine Stroem (Norveška) 1278, 5. Selina Freitag (Nemčija) 958 ... 9. Nika Križnar 741, 19. Nika Prevc 366, 23. Urša Bogataj 249, 31. Maja Vtič 112, 37. Katra Komar 102, 45. Ajda Košnjek 18, 62. Nika Vetrih 1; pokal narodov: 1. Avstrija 4154 točk, 2. Nemčija 3904, 3. Norveška 3720, 4. Slovenija 3184, 5. Japonska 2888.