Joe Biden je v sporočilu za javnost po napadu sporočil, da so na severovzhodu Jordanije blizu meje s Sirijo umrli trije vojaki, več pa jih je bilo ranjenih. Dodal je, da še vedno zbirajo informacije o napadu, vendar pa vedo, da so ga izvedle radikalne militantne skupine, povezane z Iranom, ki delujejo v Siriji in Iraku.
Centralno poveljstvo ameriške vojske je potrdilo, da je bilo v napadu ranjenih najmanj 34 vojakov, vendar je mogoče pričakovati, da bo njihovo število še naraslo. "Naj nihče ne dvomi, da bomo odgovorne kaznovali - ob času in na način, ki ga bomo sami določili," je sporočil Biden.
Vodja republikanske manjšine v senatu Mitch McConnell je Bidna pozval, naj "povzroči resno in uničojočo škodo teroristom in njihovim iranskim sponzorjem, ki se ponašajo z ameriško krvjo kot znamenjem časti," poroča ameriški medij Axios.
Republikanski senator Lindsey Graham je pozval k napadom na tarče znotraj Irana, njegov strankarski kolega Tom Cotton pa je dejal, da je edini možen odgovor na te napade "uničujoče vojaško maščevanje proti terorističnim silam v Iranu in drugod po Bližnjem vzhodu".
Uradno sicer ni jasno, kdo stoji za napadom, poroča britanski BBC. Jordanija je v odzivu zatrdila, da se ni zgodil na njenem ozemlju, temveč na ozemlju Sirije. Iran pa je zanikal kakršno koli vpletenost ter obtožbe ZDA in Velike Britanije, da podpira militantne skupine, ki so izvedle napad.
"Te trditve so izrečene z določenimi političnimi cilji, da bi obrnili realno situacijo v regiji," je dejal tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva Naser Kanaani.
Odgovornost prevzela iranska milica
Odgovornost za napad je sicer prevzela ena od oboroženih milic, ki v regiji delujejo v okviru združenja militantnih skupin, imenovanega Islamski upor, poročajo tuje tiskovne agencije. Prevzeli so odgovornost za napade na tri ameriške vojaške baze, vključno z eno na meji med Jordanijo in Sirijo.
"Uporniške skupine v regiji se odzivajo na vojne zločine in genocid sionističnega režima, ki pobija otroke. Ne sprejemajo ukazov iz Irana. Te skupine se odločajo in delujejo na podlagi lastnih načel ter interesov svojih ljudi," je ob tem še dejal Kanaani, poroča katarska televizija Al Jazeera.
ZDA: Ne želimo iti po poti zaostrovanja
Ameriška vojska medtem trdi, da je njen cilj preprečevanje širjenja konflikta na Bližnjem vzhodu. "Ne želimo iti po poti večjega zaostrovanja, ki bi pripeljalo do širšega konflikta v regiji," je v nedeljo dejal načelnik štaba združenih poveljstev oboroženih sil ZDA, general Charles Brown.
Odkar je 7. oktobra izbruhnila vojna med Izraelom in palestinskim gibanjem Hamas, so ZDA izvedle več napadov na različne oborožene skupine, povezane z Iranom, ki napadajo njihove sile, prisotne na Bližnjem vzhodu. Znotraj Irana sicer doslej napadov še ni bilo.