Andrej Plenković: Hrvaško letalstvo na območju med Nemčijo in Grčijo bo najmočnejše

STA, M.R.
01.09.2023 11:37

Hrvaška bo imela prihodnje leto najmočnejše vojno letalstvo v tem delu Evrope, potem ko bo prejela francoska vojaška letala rafale, je izjavil hrvaški premier Andrej Plenković in napovedal nova vlaganja v vojno mornarico.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Osem letal naj bi Hrvaška dobila prihodnje leto, še štiri pa leto pozneje.
Reuters

Andrej Plenković je poudaril, da proračun za obrambo znaša nekaj več kot milijardo evrov, kar je največ doslej. "Prihodnje leto se bo popolnoma spremenil strateški položaj Hrvaške, v obrambnem in varnostnem pogledu, zaradi naložb, ki jih čakamo več deset let. Gre za večnamenska vojaška letala rafale," je povedal Plenković na slovesnem odprtju kongresnega centra na Hrvaški vojaški akademiji Dr. Franjo Tuđman v Zagrebu.

Poudaril je, da tako močnega, sodobnega in sposobnega vojaškega letalstva "v tem delu Evrope, med Nemčijo in Grčijo, ne bo imel praktično nihče".

Osem od 12 rabljenih letal bo na Hrvaško prispelo predvidoma prihodnjo pomlad. Preostala štiri letala bodo prispela v prvem četrtletju leta 2025. Hrvaška jih je od Francije kupila za 999 milijonov evrov.

Nato bodo sledile naložbe v vojno mornarico. "Krepitev vojne mornarice je segment, v katerega moramo dodatno vlagati, da bi okrepili naš položaj kot pomorske, sredozemske države," je izpostavil premier.

Hrvaški mediji so sicer že lani poročali, da se vlada in obrambno ministrstvo z norveško vlado in družbo Kongsberg dogovarjata o nabavi dveh večnamenskih bojnih ladij, s čimer bi Hrvaška dobila največjo ladjo v svoji vojaški floti. Ladji bi zgradili na Hrvaškem, vsaka pa je vredna med 150 in 200 milijonov evrov.

Od Francije naj bi Hrvaška medtem kupila tudi protiletalski sistem kratkega in srednjega dosega, vreden okoli pol milijarde evrov.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta