Bosna in Hercegovina dobila status kandidatke za članstvo v Evropski uniji

STA, M.R.
15.12.2022 18:58

Voditelji EU so danes na vrhu v Bruslju Bosni in Hercegovini pričakovano podelili status kandidatke za članstvo v povezavi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Profimedia

Pri tem so podprli sklepe torkovega zasedanja ministrov za evropske zadeve, ki so ob pozivu k podelitvi statusa poudarili, da mora BiH sprejeti ukrepe, opredeljene v priporočilu Evropske komisije.

Gre za ukrepe na področjih vladavine prava, boja proti korupciji in organiziranemu kriminalu, upravljanja migracij in temeljnih pravic.

Predsednik Evropskega sveta Charles Michel pa je na Twitterju poudaril, da je to močno sporočilo ljudem v tej zahodnobalkanski državi. "Pomeni pa tudi jasno pričakovanje, da nove oblasti izvedejo reforme," je zapisal in dodal: "Prihodnost Zahodnega Balkana je v EU."

Države članice tako sledijo oktobrskemu predlogu Evropske komisije, da se BiH podeli status kandidatke. Komisija je ob tem poudarila, da morajo oblasti v Sarajevu opraviti določene korake na področjih neodvisnosti sodstva, preprečevanja konflikta interesov, boja proti korupciji in učinkovitega upravljanja migracij ter svobode medijev in izražanja.

BiH je prošnjo za članstvo v EU je vložila februarja 2016.

Slovenija je ves čas zagovarjala stališče, da je glede na geopolitične razmere sedaj čas, da se po Ukrajini in Moldaviji status kandidatke podeli tudi Bosni in Hercegovini. Slovenski premier Robert Golob se je za podelitev kandidatskega statusa BiH zavzel že na junijskem vrhu unije, a so voditelji takrat zgolj izrazili pripravljenost, da to storijo.

Slovenski politični vrh pozdravlja kandidatski status za BiH

Slovenski politični vrh je pozdravil podelitev statusa kandidatke za članstvo v EU Bosni in Hercegovini. "To je šele začetek, a je končno začetek zgodbe z dobrim koncem," je tvitnil predsednik republike Borut Pahor in čestital BiH in vsem njenim ljudem. 

Premier Golob je današnji dogovor voditeljev držav članic EU označil za eno najpomembnejših geostrateških in političnih odločitev, ki jih je EU sprejela v zadnjem obdobju. "Ljudem v BiH sporočamo, da je njihova prihodnost v naši skupni evropski hiši. V veliko zadovoljstvo in veselje nam je, da bomo prihodnost celotne Evrope gradili skupaj," je izpostavil.

Poljski premier Mateusz Morawiecki, slovenski premier Robert Golob in predsednik Evropskega sveta Charles Michel danes v Bruslju.
EPA

Kot je premier še zapisal v sporočilu za javnost, je širitveni proces za Slovenijo pomenil upanje v boljšo prihodnost, zato verjame, da z današnjo odločitvijo takšno upanje dajemo tudi prebivalkam in prebivalcem Bosne in Hercegovine, podobno kot smo tako upanje pred meseci dali prebivalkam in prebivalcem Ukrajine in Moldavije.

Dodal je, da odločitev Evropskega sveta temelji na njegovi pobudi, predstavljeni na srečanju voditeljev junija letos in da se je Slovenija v zadnjih mesecih močno angažirala, da je bilo med državami članicami EU doseženo potrebno soglasje.

Predsednik republike pa je na Twitterju zapisal, da je ponosen, da je Slovenija dala predlog o podelitvi statusa in vztrajala tudi tedaj, ko se je zdelo nemogoče.

Da je ponosna, da je Slovenija odigrala vodilno vlogo pri podpori BiH za status kandidatke, je tvitnila tudi zunanja ministrica Tanja Fajon. Dodala je, da je navdušena nad idejo, da bomo v prihodnosti skupaj v EU. "Še posebej velik dan je danes za mlade v BiH in njihovo prihodnost," je poudarila.

"Gre za velik slovenski uspeh. Obenem pa gre za uspeh celotne EU, ki je enotno podprla podelitev kandidatskega statusa in soglasno potrdila pomen, ki ga EU daje prihodnosti regije Zahodnega Balkana," je izpostavil premier Golob.

Z današnjo odločitvijo je Slovenija po njegovih besedah pokazala, da razume izzive, s katerimi se sooča Bosna in Hercegovina in celoten Zahodni Balkan. Podelitev kandidatskega statusa je, kot je zapisal, tudi zelo potreben signal tretjim državam, katerih škodljivi vplivi so se z leti povečali, da ne bomo dovolili, da bi njihove negativne politike in dezinformacije prevladale na Zahodnem Balkanu. "Ponovno se uveljavljamo kot vodilni politični akter v regiji," je poudaril.

Evropski poslanec Klemen Grošelj, poročevalec v senci za BiH liberalne politične skupine Renew Europe pa je ocenil, da EU s podelitvijo kandidatskega statusa BiH sporoča, da ni pozabila ljudi BiH in da je prihodnost države v EU.

"Sedaj je na političnih silah v BiH, da spoznajo pomembnost tega in začnejo nujno potrebne reforme, na EU pa, da se aktivno vključi in ljudem BiH pomaga na tej poti," je še zapisal evroposlanec v sporočilu za javnost.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta