Grozi jim dosmrtna ječa: Sodišče v Hongkongu jih je spoznalo za krive, ker so se borili za demokracijo

STA, M.R.
30.05.2024 06:56

Sodišče v Hongkongu je danes 14 ljudi spoznalo za krive subverzije v največjem primeru proti zagovornikom demokracije od sprejetja zakona o nacionalni varnosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Podpornica obtoženih aktivistov za demokracijo pred sodiščem v Hongkongu
Reuters

Kazen naj bi jim izrekli še letos, skupaj z 31 ljudmi, ki so priznali krivdo, pa jim grozi dosmrtna zaporna kazen. Subverzije s ciljem strmoglavljenje vlade je bilo obtoženih 47 ljudi. Gre za največje število aktivistov, obtoženih na podlagi zakona o nacionalni varnosti, ki so ga v Hongkongu sprejeli v odgovor na množične prodemokratične proteste leta 2019.

Od obtoženih jih je 31 priznalo krivdo, 16, med njimi aktivisti, nekdanji poslanci in okrožni svetniki, se jih je izreklo za nedolžne.

Sodnik Andrew Chan je danes naznanil, da je bilo 14 obtožencev spoznanih za krive. Dva nekdanja okrožna svetnika sta bila spoznana za nedolžna. Eden od njiju, Lawrence Lau, je ob odhodu s sodišča novinarjem dejal, da bo še naprej podpiral preostale člane skupine.

Obtoženi aktivist Lawrence Lau Wai-chung pred sodiščem
Reuters

V kratkem povzetku sodbe, ki ga je objavilo sodišče, piše, da je 14 obtoženih načrtovalo spodkopavanje moči in avtoritete vlade in predsednika vlade. "Po našem mnenju ... bi to povzročilo ustavno krizo v Hongkongu," je sodišče še utemeljilo svojo odločitev.

Večina obtoženih je bila od marca 2021, ko so jih prvič privedli pred sodišče, za zapahi.

Po navedbah tožilstva se je 47 poslancev z organizacijo neuradnih primarnih volitev, ki so bile del njihovega načrta za oblikovanje večine v zakonodajnem telesu, dogovarjalo za spodkopavanje državne oblasti. Z nadzorom nad zakonodajnim telesom bi prisilili voditelja mesta, da ugodi petim ključnim zahtevam, ki so jih leta 2019 postavili protestniki, so še navedli tožilci.

Obtožena aktivistka Clarisse Yeung Suet-ying
Reuters

Zagovorniki obtoženih so po drugi strani trdili, da hongkonška zakonodaja določa mehanizme za takšne primere in da gre za povsem politično in ne pravno vprašanje.

Sojenje je potekalo brez porote, sodniki pa so bili izbrani iz nabora pravnikov, ki so jih izbrale oblasti.

Zakon o nacionalni varnosti kitajskim oblastem olajšuje pregon aktivistov zaradi dejanj, ki jih štejejo za odcepitev, subverzijo, terorizem ali dogovarjanje s tujimi silami.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta